Sibyllina: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Wakuran (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Wakuran (diskussion | bidrag) →Album: Utökar och omstrukturerar lista |
||
| Rad 13: | Rad 13: | ||
==Album== | ==Album== | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"| | ! bgcolor="#FFEBAD"|Fransk publicering !! bgcolor="#FFEBAD"|Nr !!bgcolor="#FFEBAD"| Originaltitel !! bgcolor="#FFEBAD"|Svensk publicering !! bgcolor="#FFEBAD"|Nr !!bgcolor="#FFEBAD"| Svensk titel !!bgcolor="#FFEBAD"| Upphovsmän | ||
|- | |- | ||
| | |1967 ||1|| "[[Sibylline et la betterave]]"|| 1980 || 6 || "[[Sibyllina och betan]]" || -- | ||
|- | |- | ||
|||2||"[[Sibyllina | |1968 ||2|| "Sibylline en danger" || 1978 || 1 || "[[Sibyllina i fara]]" || -- | ||
|- | |- | ||
|||3||"[[Sibyllina och | |1971 ||3|| "Sibylline et les abeilles"|| -"- || 2 || "[[Sibyllina och bina]]" || Macherot | ||
|- | |- | ||
| | |1974 ||4|| "Sibylline et le petit cirque"|| -"- || 3 || "[[Sibyllina och den lilla cirkusen]]" || Macherot | ||
|- | |- | ||
|||5||" | |1975 ||5|| "Sibylline s'envole"|| 1979 || 4 || "[[Sibyllina flyger iväg]]" || -- | ||
|- | |- | ||
| | |1977 ||6|| "Sibylline et les cravates noires" || -"- || 5 || "[[Sibyllina och svartslipsarna]]" || Macherot/[[Deliège]] | ||
|- | |- | ||
|1982||7||"[[Sibyllina och den illistige Elixir]]"||" | |1979 ||7|| "Sibylline et Elixir le maléfique" || 1982 || 7 || "[[Sibyllina och den illistige Elixir]]" || -- | ||
|- | |||
|1982 ||8|| "[[Sibylline et Burokratz le vampire]]" || -- || -- || -- || -- | |||
|- | |||
|1983 ||9|| "[[Sibylline et le chapeau magique]]" || -- || -- || -- || -- | |||
|- | |||
|1984 || 10 || "[[Sibylline et le violon de Zagabor]]" || -- || -- || -- || -- | |||
|- | |||
|1985 || 11 || "[[Sibylline et le Kulgude]]" + "[[La dame en noir]]" || -- || -- || -- || -- | |||
|- | |||
|2006 || 12 || "[[Sibylline et la ligue des coupe-jarrets]]" || -- || -- || -- || -- | |||
|- | |||
|2006 || 13 || "[[Sibylline et le serment des lucioles]]" || -- || -- || -- || -- | |||
|- | |||
|2007 || 14 || "[[Sibylline et la lande aux sortilèges]]" || -- || -- || -- || -- | |||
|} | |} | ||
Versionen från 5 oktober 2008 kl. 15.36
"Sibylline" i original. Fabeldjursserie av Raymond Macherot om en liten kvinnlig mus och hennes vänner, som får vara med om en mängd äventyr tillsammans.
Sju album har kommit ut på svenska.

Album
| Fransk publicering | Nr | Originaltitel | Svensk publicering | Nr | Svensk titel | Upphovsmän |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1967 | 1 | "Sibylline et la betterave" | 1980 | 6 | "Sibyllina och betan" | -- |
| 1968 | 2 | "Sibylline en danger" | 1978 | 1 | "Sibyllina i fara" | -- |
| 1971 | 3 | "Sibylline et les abeilles" | -"- | 2 | "Sibyllina och bina" | Macherot |
| 1974 | 4 | "Sibylline et le petit cirque" | -"- | 3 | "Sibyllina och den lilla cirkusen" | Macherot |
| 1975 | 5 | "Sibylline s'envole" | 1979 | 4 | "Sibyllina flyger iväg" | -- |
| 1977 | 6 | "Sibylline et les cravates noires" | -"- | 5 | "Sibyllina och svartslipsarna" | Macherot/Deliège |
| 1979 | 7 | "Sibylline et Elixir le maléfique" | 1982 | 7 | "Sibyllina och den illistige Elixir" | -- |
| 1982 | 8 | "Sibylline et Burokratz le vampire" | -- | -- | -- | -- |
| 1983 | 9 | "Sibylline et le chapeau magique" | -- | -- | -- | -- |
| 1984 | 10 | "Sibylline et le violon de Zagabor" | -- | -- | -- | -- |
| 1985 | 11 | "Sibylline et le Kulgude" + "La dame en noir" | -- | -- | -- | -- |
| 2006 | 12 | "Sibylline et la ligue des coupe-jarrets" | -- | -- | -- | -- |
| 2006 | 13 | "Sibylline et le serment des lucioles" | -- | -- | -- | -- |
| 2007 | 14 | "Sibylline et la lande aux sortilèges" | -- | -- | -- | -- |