Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1850–1879"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
Rad 12: | Rad 12: | ||
|- | |- | ||
|1867||"[[Ally Sloper]]"|| ||[[Charles Ross]] och [[Marie Duval]]||Veckopress||Storbritannien | |1867||"[[Ally Sloper]]"|| ||[[Charles Ross]] och [[Marie Duval]]||Veckopress||Storbritannien | ||
|- | |||
|1859|| ||"[[Herrar Black & Smith på väg till Skandinavien]]"<br/>(producerad, men ej publicerad förrän 1991) | |||
||[[Fritz von Dardel]]||Bokform||Sverige | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 25 januari 2006 kl. 00.33
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut åren 1850–1879.
- Bläddra till Serier från 1800–1849
- Bläddra till Serier från 1880-talet
Serier från 1890-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1867 | "Ally Sloper" | Charles Ross och Marie Duval | Veckopress | Storbritannien | |
1859 | "Herrar Black & Smith på väg till Skandinavien" (producerad, men ej publicerad förrän 1991) |
Fritz von Dardel | Bokform | Sverige |