Marvel Premiere Graphic Novel: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Keffy (diskussion | bidrag) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 40: | Rad 40: | ||
|- | |- | ||
| "[[Daughters of the Dragon]]" || [[Jed MacKay]] och [[Travel Foreman]] || november 2018 || Marvel Unlimited || januari 2019 | | "[[Daughters of the Dragon]]" || [[Jed MacKay]] och [[Travel Foreman]] || november 2018 || Marvel Unlimited || januari 2019 | ||
|- | |||
| "[[Cloak and Dagger: Negative Exposure]]" || [[Dennis Hopeless]] och [[Francesco Manna]] || december 2018 || Marvel Unlimited || | |||
|} | |} | ||
Versionen från 21 november 2018 kl. 23.09
Marvel Premiere Graphic Novel (MPGN) är en utgivning av serieromaner från Marvel Comics. All utgivning debuterade dock som digitalt publicerade miniserier.
Historik
Sommaren 2017 började Marvel publicera sexdelade miniserier specifikt för nätsajten ComiXology, och ett år senare, sommaren 2018, inleddes Marvels utgivning "Marvel Digital Original", vilken originalpubliceras som tredelade miniserier på onlinetjänsten Marvel Unlimited.
Sedan december 2017 publiceras såväl ComiXology-serierna och Unlimited-utgivningen i tryckt format under rubriken "Marvel Premiere Graphic Novel".