Diskussion:Bamse aktivitetspåse: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Wakuran (diskussion | bidrag) |
Stefan (diskussion | bidrag) →Aktivitetspåse: svar |
||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
== Aktivitetspåse == | == Aktivitetspåse == | ||
Den här titeln verkar lite förvirrad. Egmont verkar ha en publikation som heter "Aktivitetspåse" med blandat innehåll och inte nödvändigtvis serierelaterat och framför allt inte alltid relaterat till Bamse. Jag undrar om inte titeln är fel. Jag har funnit nedanstående nummer av "Aktivitetspåse". [[Användare:Stefan|Stefan]] ([[Användardiskussion:Stefan|diskussion]]) 1 juli 2025 kl. 22.11 (CEST) | Den här titeln verkar lite förvirrad. Egmont verkar ha en publikation som heter "Aktivitetspåse" med blandat innehåll och inte nödvändigtvis serierelaterat och framför allt inte alltid relaterat till Bamse. Jag undrar om inte titeln är fel. Jag har funnit nedanstående nummer av "Aktivitetspåse". [[Användare:Stefan|Stefan]] ([[Användardiskussion:Stefan|diskussion]]) 1 juli 2025 kl. 22.11 (CEST) | ||
: Jag inser nu att "Bamse aktivitetspåse" är titeln på nummer 3/2019 av " | : Jag inser nu att "Bamse aktivitetspåse" är titeln på nummer 3/2019 av "Tidningspåse" (en annan, liknande, publikation). Är det kanske den som det är tänkt att artikeln ska handla om? [[Användare:Stefan|Stefan]] ([[Användardiskussion:Stefan|diskussion]]) 1 juli 2025 kl. 23.48 (CEST) | ||
::Så är det en av dessa Egmonts olika märkliga paraplytidningar som mest är distributionstekniska lösningar? [[Användare:Wakuran|惑乱 * \)/ (\ (< \) (2 /) /)/ * Wakuran]] ([[Användardiskussion:Wakuran|diskussion]]) 2 juli 2025 kl. 00.32 (CEST) | ::Så är det en av dessa Egmonts olika märkliga paraplytidningar som mest är distributionstekniska lösningar? [[Användare:Wakuran|惑乱 * \)/ (\ (< \) (2 /) /)/ * Wakuran]] ([[Användardiskussion:Wakuran|diskussion]]) 2 juli 2025 kl. 00.32 (CEST) | ||
=== Lista på alla nummer av "Aktivitetspåse" === | :::"Aktivitetspåse" är en av Egmonts distributionstekniska paraplytidningar. En av titlarna i artikeln tyder på förväxling mellan "Aktivitetspåse" och "Tidningspåse" (en annan distributionsteknisk paraplytidning), så jag har nu även lagt in en lista på nummer av "Tidningspåse" längst ner. Jag vet inte i vilken utsträckning dessa nummer innehåller serier. Tre av titlarna som nämns i artikeln ("Bamse presentpåse", "Bamse vinterpåse" och "Bamse skolstart") hittar jag inte på något nummer av någon av paraplytitlarna, men å andra sidan går det bara att spåra tillbaka till 2019 på TIDSAM:s hemsida så det går inte att hitta vad som eventuellt gavs ut dessförinnan. [[Användare:Stefan|Stefan]] ([[Användardiskussion:Stefan|diskussion]]) 2 juli 2025 kl. 08.28 (CEST) | ||
=== Lista på alla nummer av "Aktivitetspåse" sedan 2019 === | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
!Nummer !! Titel !! Omslag | !Nummer !! Titel !! Omslag | ||
| Rad 87: | Rad 88: | ||
|2/2025 || Min Häst || https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4398_202502.jpg | |2/2025 || Min Häst || https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4398_202502.jpg | ||
|- | |- | ||
|3/2025 || Goal Junior || https://www.tidsam.se/covers/hq/ | |3/2025 || Goal Junior || https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4398_202503.jpg | ||
|} | |||
===Lista på alla nummer av "Tidningspåse" sedan 2019=== | |||
{| class="wikitable" | |||
!Nummer!!Titel!!Omslag | |||
|- | |||
|1/2019||Pets Junior||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_201901.jpg | |||
|- | |||
|2/2019||Paw Patrol||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_201902.jpg | |||
|-|3/2019||Bamse aktivitetspåse||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_201903.jpg | |||
|- | |||
|4/2019||Min Häst||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_201904.jpg | |||
|- | |||
|5/2019||Toy Story 4||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_201905.jpg | |||
|- | |||
|6/2019||Disney Prinsessor Vinterspecial 2019||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_201906.jpg | |||
|- | |||
|1/2020||My Little Pony||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202001.jpg | |||
|- | |||
|2/2020||Min Häst||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202002.jpg | |||
|- | |||
|3/2020||Disney Junior Doktor McStuffins||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202003.jpg | |||
|- | |||
|4/2020||Frost presenterar||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202004.jpg | |||
|- | |||
|5/2020||Disney Pixar Bilar||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202005.jpg | |||
|- | |||
|6/2020||DreamWorks Trolls World Tour||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202006.jpg | |||
|- | |||
|1/2021||My Little Pony Special||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202101.jpg | |||
|- | |||
|2/2021||Tingeling||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202102.jpg | |||
|- | |||
|3/2021||Hello Kitty||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202103.jpg | |||
|- | |||
|4/2021||Min Häst||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202104.jpg | |||
|- | |||
|5/2021||Blixten Special: Disney Pixar Bilar||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202105.jpg | |||
|- | |||
|6/2021||Pokémon specialutgåva||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202106.jpg | |||
|- | |||
|1/2022||Nalle Puh||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202201.jpg | |||
|- | |||
|2/2022||Pets||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202202.jpg | |||
|- | |||
|3/2022||Hello Kitty||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202203.jpg | |||
|- | |||
|4/2022||Pets||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202204.jpg | |||
|- | |||
|5/2022||Paw Patrol||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202205.jpg | |||
|- | |||
|6/2022||Fira jul med prinsessorna: Disney Prinsessor||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202206.jpg | |||
|- | |||
|7/2022||Marvel Spidey och hans fantastiska vänner||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202207.jpg | |||
|- | |||
|1/2023||Paw Patrol||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202301.jpg | |||
|- | |||
|2/2023||My Little Pony||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202302.jpg | |||
|- | |||
|3/2023||My Little Pony||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202303.jpg | |||
|- | |||
|4/2023||Pets||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202304.jpg | |||
|- | |||
|5/2023||Min Häst||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202305.jpg | |||
|- | |||
|6/2023||Pets||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202306.jpg | |||
|- | |||
|7/2023||Peppa Pig||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202307.jpg | |||
|- | |||
|1/2024||My Little Pony||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202401.jpg | |||
|- | |||
|2/2024||Hello Kitty||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202402.jpg | |||
|- | |||
|3/2024||Goal Junior||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202403.jpg | |||
|- | |||
|4/2024||World of Unicorns||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202404.jpg | |||
|- | |||
|5/2024||Hello Kitty||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202405.jpg | |||
|- | |||
|6/2024||Disney Prinsessor||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202406.jpg | |||
|- | |||
|7/2024||Min häst||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202407.jpg | |||
|- | |||
|1/2025||Sonic the Hedgehog||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202501.jpg | |||
|- | |||
|2/2025||[[Kalle Anka Megapåse]]||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202502.jpg | |||
|- | |||
|3/2025||[[Kalle Anka Junior]]||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202503.jpg | |||
|- | |||
|4/2025||[[Kalle Anka Megapåse]]||https://www.tidsam.se/covers/hq/cover_4706_202504.jpg | |||
|} | |} | ||
Versionen från 2 juli 2025 kl. 07.28
Aktivitetspåse
Den här titeln verkar lite förvirrad. Egmont verkar ha en publikation som heter "Aktivitetspåse" med blandat innehåll och inte nödvändigtvis serierelaterat och framför allt inte alltid relaterat till Bamse. Jag undrar om inte titeln är fel. Jag har funnit nedanstående nummer av "Aktivitetspåse". Stefan (diskussion) 1 juli 2025 kl. 22.11 (CEST)
- Jag inser nu att "Bamse aktivitetspåse" är titeln på nummer 3/2019 av "Tidningspåse" (en annan, liknande, publikation). Är det kanske den som det är tänkt att artikeln ska handla om? Stefan (diskussion) 1 juli 2025 kl. 23.48 (CEST)
- Så är det en av dessa Egmonts olika märkliga paraplytidningar som mest är distributionstekniska lösningar? 惑乱 * \)/ (\ (< \) (2 /) /)/ * Wakuran (diskussion) 2 juli 2025 kl. 00.32 (CEST)
- "Aktivitetspåse" är en av Egmonts distributionstekniska paraplytidningar. En av titlarna i artikeln tyder på förväxling mellan "Aktivitetspåse" och "Tidningspåse" (en annan distributionsteknisk paraplytidning), så jag har nu även lagt in en lista på nummer av "Tidningspåse" längst ner. Jag vet inte i vilken utsträckning dessa nummer innehåller serier. Tre av titlarna som nämns i artikeln ("Bamse presentpåse", "Bamse vinterpåse" och "Bamse skolstart") hittar jag inte på något nummer av någon av paraplytitlarna, men å andra sidan går det bara att spåra tillbaka till 2019 på TIDSAM:s hemsida så det går inte att hitta vad som eventuellt gavs ut dessförinnan. Stefan (diskussion) 2 juli 2025 kl. 08.28 (CEST)
- Så är det en av dessa Egmonts olika märkliga paraplytidningar som mest är distributionstekniska lösningar? 惑乱 * \)/ (\ (< \) (2 /) /)/ * Wakuran (diskussion) 2 juli 2025 kl. 00.32 (CEST)