Månadens chock: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Andreas (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Andreas (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| (3 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
| Rad 2: | Rad 2: | ||
[[Kategori:Skräckserier]] | [[Kategori:Skräckserier]] | ||
{{disamb|Ej att förväxla med skräckserietidningen ''[[Chock]]''.}} | {{disamb|Ej att förväxla med skräckserietidningen ''[[Chock]]''.}} | ||
'''"Månadens chock"''' var en samlingstitel för flera [[skräckserier]] publicerade i svenska ''[[Helgonet (serietidning)|Helgonet]]''. | '''"Månadens chock"''' var en samlingstitel för flera [[skräckserier]] publicerade i de svenska serietidningarna ''[[King (serietidning)|King]]'', ''[[TV-serier]]'' och ''[[Helgonet (serietidning)|Helgonet]]''. | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Titel !!bgcolor="#FFEBAD"| Författare !!bgcolor="#FFEBAD"| Tecknare !! bgcolor="#FFEBAD"| Publicering !! bgcolor="#FFEBAD"| Originalpublicering | ! bgcolor="#FFEBAD"|Titel !!bgcolor="#FFEBAD"| Författare !!bgcolor="#FFEBAD"| Tecknare !! bgcolor="#FFEBAD"| Publicering !! bgcolor="#FFEBAD"| Originalpublicering | ||
|- | |||
| "Mannen som inte fans"" || || || ''TV-serier'' nr 12/1964 || copyright [[Bardon Art]] | |||
|- | |||
| "Dödande ord" || || || ''TV-serier'' nr 13/1964 || copyright [[Bardon Art]] | |||
|- | |||
| || || || ''TV-serier'' nr 1/1965 || | |||
|- | |||
| || || || ''TV-serier'' nr 2/1965 || | |||
|- | |||
| || || || ''TV-serier'' nr 3/1965 || | |||
|- | |||
|"Skriet i natten" || || || ''TV-serier'' nr 4/1965 || copyright [[Bardon]]/[[Serie-Service|SS]] | |||
|- | |||
| || || || ''TV-serier'' nr 7/1965 || | |||
|- | |- | ||
|"Hunden" || || || ''Helgonet'' nr 1/1967 || copyright [[Bardon]] | |"Hunden" || || || ''Helgonet'' nr 1/1967 || copyright [[Bardon]] | ||
| Rad 31: | Rad 45: | ||
|- | |- | ||
|"Monstret från medeltiden" || [[Ron Goulart]] efter [[Robert Bloch]] || [[Jim Starlin]] och [[Tom Palmer]] || ''Helgonet'' nr 10/1974 || copyright [[Transworld]], "The Shambler from the Stars", ''[[Journey into Mystery]]'' #3 (1973) | |"Monstret från medeltiden" || [[Ron Goulart]] efter [[Robert Bloch]] || [[Jim Starlin]] och [[Tom Palmer]] || ''Helgonet'' nr 10/1974 || copyright [[Transworld]], "The Shambler from the Stars", ''[[Journey into Mystery]]'' #3 (1973) | ||
|- | |||
|"Ångan" (under rubriken "Rysare") || || || ''Helgonet'' nr 10/1978 || copyright [[DC Comics]] | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
{{stub}} | {{stub}} | ||
{{helgonet}} | {{helgonet}} | ||
Nuvarande version från 8 juli 2025 kl. 23.46
- Ej att förväxla med skräckserietidningen Chock.
"Månadens chock" var en samlingstitel för flera skräckserier publicerade i de svenska serietidningarna King, TV-serier och Helgonet.
| Titel | Författare | Tecknare | Publicering | Originalpublicering |
|---|---|---|---|---|
| "Mannen som inte fans"" | TV-serier nr 12/1964 | copyright Bardon Art | ||
| "Dödande ord" | TV-serier nr 13/1964 | copyright Bardon Art | ||
| TV-serier nr 1/1965 | ||||
| TV-serier nr 2/1965 | ||||
| TV-serier nr 3/1965 | ||||
| "Skriet i natten" | TV-serier nr 4/1965 | copyright Bardon/SS | ||
| TV-serier nr 7/1965 | ||||
| "Hunden" | Helgonet nr 1/1967 | copyright Bardon | ||
| "Tragisk natt i Burton Oaks" | Helgonet nr 6/1967 | copyright Bardon/SS | ||
| "Antikvitetshandlaren" | Helgonet nr 6/1967 | copyright Bardon/SS | ||
| "Medaljongen" | Helgonet nr 7/1967 | copyright Bardon | ||
| "Svartkonst" | Helgonet nr 2/1968 | copyright Bardon | ||
| "Hotet" | Helgonet nr 5/1968 | copyright Bardon | ||
| "Dödlig weekend" | Helgonet nr 1/1969 | copyright Bardon | ||
| "En dvärgs hat" | Helgonet nr 3/1969 | copyright Bardon | ||
| "Brev från den döde" | Helgonet nr 12/1970 | copyright Bardon/SS | ||
| "Dödens tunnel" | Helgonet nr 10/1973 | |||
| "Tennsoldaten" | Helgonet nr 8/1974 | |||
| "Monstret från medeltiden" | Ron Goulart efter Robert Bloch | Jim Starlin och Tom Palmer | Helgonet nr 10/1974 | copyright Transworld, "The Shambler from the Stars", Journey into Mystery #3 (1973) |
| "Ångan" (under rubriken "Rysare") | Helgonet nr 10/1978 | copyright DC Comics |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
