Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1980-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (+ Bacon & Egg) |
||
Rad 41: | Rad 41: | ||
|- | |- | ||
|1985||"[[Crisis on Infinite Earths]]" || ||[[Marv Wolfman]], [[George Pérez]] och [[Jerry Ordway]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1985||"[[Crisis on Infinite Earths]]" || ||[[Marv Wolfman]], [[George Pérez]] och [[Jerry Ordway]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1985||||"[[Bacon & Ägg]]" (senare "[[Bacon & Egg]]") ||[[Patrik Norrman]] och [[Ulf Granberg]]||Serietidning ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1986||"[[Batman: the Dark Knight Returns]]" ||"[[Batman: Mörkrets riddare]]" ||[[Frank Miller]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1986||"[[Batman: the Dark Knight Returns]]" ||"[[Batman: Mörkrets riddare]]" ||[[Frank Miller]]||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] |
Versionen från 29 oktober 2006 kl. 22.56
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1980-talet.
- Bläddra till Serier från 1970-talet
- Bläddra till Serier från 1990-talet