Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökKarl MAN (diskussion | bidrag) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
(29 mellanliggande versioner av 11 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Listor]] | [[Kategori:Listor]] | ||
{{radera}} | |||
<center> | <center> | ||
[[Kronologisk lista över svenska serietidningar]]: | [[Kronologisk lista över svenska serietidningar]]: | ||
Rad 9: | Rad 10: | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1980-1989)|1980-1989]]''' | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1980-1989)|1980-1989]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1990-1999)|1990-1999]]''' | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1990-1999)|1990-1999]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-)|2000-]]''' | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-2009)|2000-2009]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-2009)|2010-2019]]''' | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | ||
</center> | </center> | ||
Rad 26: | Rad 28: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Karl-Alfred]]'' || [[Allers]] || 1946-53 | |rowspan=2| || ''[[Karl-Alfred]]'' || [[Allers]] || 1946-53 | ||
Rad 63: | Rad 61: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Fantomen]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1950-pågående | |rowspan=2| || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1950-pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 79: | Rad 77: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Läderlappen]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]], [[SatellitFörlaget]] || 1951-1981 | |rowspan=2| || ''[[Läderlappen (serietidning)|Läderlappen]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]], [[SatellitFörlaget]] || 1951-1981 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 479: | Rad 477: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hasse Hare]]'' || [[Centerförlaget]] || 1964- | |rowspan=2| || ''[[Hasse Hare]]'' || [[Centerförlaget]] || 1964-1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 571: | Rad 569: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Starlet]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Starlet]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || 1966–1994 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 675: | Rad 673: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Baffi]]'' || [[Allers]] || | |rowspan=2| [[Bild:Baffi.png|75px]]|| ''[[Baffi]]'' || [[Allers]] || 1969–1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 711: | Rad 709: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kompis]]'' || [[Semic]] || 1969-? | |rowspan=2| || ''[[Kompis (serietidning)|Kompis]]'' || [[Semic]] || 1969-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 851: | Rad 849: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Frysaren]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Frysaren]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1972-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[John Blund]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1972-1973 | |||
|- | |||
|colspan=4| | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2|[[Bild:Arnolds_Midnattsrysare.jpg|75px]] || ''[[Boris Karloffs Midnattsrysare]]'' || [[Semic]] || 1972-? | |rowspan=2|[[Bild:Arnolds_Midnattsrysare.jpg|75px]] || ''[[Boris Karloffs Midnattsrysare]]'' || [[Semic]] || 1972-? | ||
Rad 859: | Rad 861: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Min Häst]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Min Häst]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]], [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1972-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Razzia]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Razzia]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1972-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Rusty]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Rusty]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1972-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 895: | Rad 897: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Bamse]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Rune A-serier]], [[Hemmets Journal]] || 1973-pågående | |rowspan=2| || ''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Rune A-serier]], [[Hemmets Journal]] || 1973-pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 915: | Rad 917: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Conan]]'' || [[Semic]], [[SatellitFörlaget]], [[Full Stop Media]] || 1973-? | |rowspan=2| || ''[[Conan (svensk serietidning)|Conan]]'' || [[Semic]], [[SatellitFörlaget]], [[Full Stop Media]] || 1973-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 923: | Rad 925: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Dubbeldäckarna]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1973- | |rowspan=2| || ''[[Dubbeldäckarna]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1973-74 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 107: | Rad 1 109: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || '' | |rowspan=2| || ''[[Glada gänget (serietidning)|Glada gänget]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1977-1978 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 123: | Rad 1 125: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || '' | |rowspan=2| || ''[[Ensamma Vargen|Svarta Masken]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1977-1978 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 315: | Rad 1 317: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Gustaf]]'' || [[Semic]] || 1984- | |rowspan=2| || ''[[Gustaf]]'' || [[Semic]] || 1984-2015 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 323: | Rad 1 325: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Judge Dredd]] (ver. 1)'' || [[ | |rowspan=2| || ''[[Judge Dredd]] (ver. 1)'' || [[Pingvinförlage]] || 1984-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 367: | Rad 1 369: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Robotjägaren]]'' || | |rowspan=2| || ''[[Robotjägaren]]'' || [[Pingvinförlaget]] || 1985-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 467: | Rad 1 469: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Larson]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Egmont]], [[Full Stop Media]] || 1988-pågående | |rowspan=2| || ''[[Larson!]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Egmont]], [[Full Stop Media]] || 1988-pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 579: | Rad 1 581: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[2000+]]'' || [[Epix]] || 1991-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 591: | Rad 1 593: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Dick Tracy|Dick Tracy - Amerikas mest berömda detektiv]]'' || [[Läsförlaget | |rowspan=2| || ''[[Dick Tracy|Dick Tracy - Amerikas mest berömda detektiv]]'' || [[Läsförlaget]] || 1991 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 703: | Rad 1 705: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Ernie]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Semic]], [[Egmont]] || 1995- | |rowspan=2| || ''[[Ernie (serietidning)|Ernie]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Semic]], [[Egmont]] || 1995-2015 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 759: | Rad 1 761: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Hälge]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2000-pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Buzz Lightyear]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2|[[Bild:CB11.jpg|75px]] || ''[[C'est Bon]]'' || [[C'est Bon Kultur]] || 2001–2004 | ||
|- | |||
|colspan="4"|Startade som ett [[fanzin]] men evolverade till förlagsutgiven serietidning med tiden. Gavs ut i elva nummer innan den utvecklades till/bytte namn till ''[[C'est Bon Anthology]]'' 2004. | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Digimon]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001-05 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 779: | Rad 1 785: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Pondus]]'' || [[Full Stop Media]] || 2001-pågående | |rowspan=2| || ''[[Pondus (serietidning)|Pondus]]'' || [[Full Stop Media]] || 2001-pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 807: | Rad 1 813: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Magic Fantasy]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002- | |rowspan=2| || ''[[Magic Fantasy]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002-03 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 854: | Rad 1 860: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"|Kom ut i ett enda nummer. Baksida av Kartagos utgivningskatalog 2003. | |colspan="4"|Kom ut i ett enda nummer. Baksida av Kartagos utgivningskatalog 2003. | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[C'est Bon Anthology]]'' || [[C'est Bon Kultur]] || 2004–2005, 2006– | |||
|- | |||
|colspan="4"|Internationell serieantologi tidskrift som publicerar tecknade serier på engelska. Utges av svenska föreningen [[C'est Bon Kultur]]. Utvecklades från fanzinet och serietidningen ''[[C'est Bon]]'' (2001–2004). ''C'est Bon Anthology'' har getts ut i två omgångar; den andra volymen inleddes 2006 då tidskriften började distribueras i USA genom seriekatalogen ''[[Previews]]''. | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ETC Comics]]'' || [[ETC förlag]] || 2004-2005 | |rowspan=2| || ''[[ETC Comics]]'' || [[ETC förlag]] || 2004-2005 | ||
Rad 1 859: | Rad 1 869: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kalle och Hobbe]]'' || [[Full Stop Media]] || 2005- | |rowspan=2| || ''[[Kustom]]'' || [[Outlaw Comics]] || 2004–2005 | ||
|- | |||
|colspan="4"|Serietidning utgiven av [[Mats Källblad]] i två nummer, innehållande Källblads egna serier. | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Kalle och Hobbe]]'' || [[Full Stop Media]] || 2005-? | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 867: | Rad 1 881: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Elvis]]'' || [[Egmont]] || 2006 | |rowspan=2| || ''[[Elvis]]'' || [[Egmont]] || 2006 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Spider-Man Kidz]]'' || [[Egmont]], [[Schibsted Förlagen]] || 2006– | |rowspan=2| || ''[[Spider-Man Kidz]]'' || [[Egmont]], [[Schibsted Förlagen]] || 2006– | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Boing-Magazinet]]'' || [[Stabenfeldt]] || 2006– | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 895: | Rad 1 913: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Elvis]]'' || [[Egmont]] || 2008-pågående | |rowspan=2| || ''[[Elvis]]'' || [[Egmont]] || 2008-2014 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Tivoli med vänner]]'' || [[Positiv förlag]] || 2009–2011 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Edvard!]]'' || ''Nya Upplagan'' || 2009 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Bamse för de yngsta]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2010–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Nya Serieparaden]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2010–2020 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Kalle Anka Extra]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2010–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Utopi.png|75px]]|| ''[[Utopi]]'' || [[Kolik förlag]] || 2011–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Agent_Marc_Saunders.png|75px]]|| ''[[Agent Marc Saunders]]'' || [[Serieplaneten]] || 2011 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Nuvarande version från 9 oktober 2023 kl. 23.21
Denna artikel, fil, användare eller kategori har föreslagits för radering. Gå till diskussionssidan för vidare diskussion. |
Kronologisk lista över svenska serietidningar:
1937-1949 1950-1959 1960-1969 1970-1979 1980-1989 1990-1999 2000-2009 2010-2019 Full lista
(Notera att de mindre listorna ofta är mer uppdaterade)