Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista över svenska serietidningar (1950-1959)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökE.G. (diskussion | bidrag) m |
Wakuran (diskussion | bidrag) (+Serievärlden) |
||
Rad 181: | Rad 181: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Serievärlden]]'' || [[Förlags AB Hansa]] || 1957–1958 | |||
|- | |||
|colspan="4"| Tidningen bytte sedan namn till ''[[Jeff i Serievärlden]]'' | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Dennis]]'' || [[Formatic Press|Formatic]], [[Dennis Förlag]] || 1958–1970 | |rowspan=2| || ''[[Dennis]]'' || [[Formatic Press|Formatic]], [[Dennis Förlag]] || 1958–1970 |
Nuvarande version från 18 oktober 2018 kl. 14.37
Kronologisk lista över svenska serietidningar:
1937–1949 1950–1959 1960–1969 1970–1979 1980–1989 1990–1999 2000–2009 2010–2019 Full lista