Skillnad mellan versioner av "Alfabetisk lista över svenska serietidningar (G-J)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
(17 mellanliggande versioner av 5 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Listor]] | |||
<center> | <center> | ||
[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar]]: | [[Alfabetisk lista över svenska serietidningar]]: | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (A-C)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (A-C)|A–C]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (D-F)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (D-F)|D–F]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (G-J)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (G-J)|G–J]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (K-M)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (K-M)|K–M]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (N-R)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (N-R)|N–R]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (S)|S]]''' | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (S)|S]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (T-U)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (T-U)|T–U]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (V-Ö)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (V-Ö)|V–Ö]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | ||
</center> | </center> | ||
Rad 17: | Rad 18: | ||
! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Galago_001.jpg|75px]] || ''[[Galago]]'' || [[Tago]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Ordfront]] || | |rowspan=2| [[Bild:Galago_001.jpg|75px]] || ''[[Galago]]'' || [[Tago]], [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]], [[Ordfront]] || 1980–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Garfield]]'' || [[Semic]] || 1989 | |rowspan=2| || ''[[Garfield]]'' || [[Semic]] || 1989 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Gigant]] ( | |rowspan=2| || ''[[Gigant]]'' (I)|| [[Centerförlaget]], [[Williams förlags AB|Williams]], [[Semic]] || 1963–1985 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Gigant]] ( | |rowspan=2| || ''[[Gigant]]'' (I)|| [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Girl (svensk serietidning)|Girl]]'' || ? || 1961–1962 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Girls comics]]'' || ? || 1995–1996 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Glada gänget (serietidning)|Glada gänget]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1977–1978 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Gnuttarna]]'' || [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]], [[Pandora Press|Pandora]] || 1990 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Gnutten & C:o]]'' || [[Mortimer Media]], [[Semic]] || 1985–1988 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Greve Duckula]]'' || [[SatellitFörlaget]] || 1990 | |rowspan=2| || ''[[Goliat]]'' || [[Semic]] || 1982–1990 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Gravmannen]]'' || [[Red Clown]] || 1974–1975 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Greve Duckula]]'' || [[SatellitFörlaget]] || 1990 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 61: | Rad 70: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Grupp_666_nr_1.png|75px]] || ''[[Grupp 666]]'' || [[Red Clown]] || | |rowspan=2| [[Bild:Grupp_666_nr_1.png|75px]] || ''[[Grupp 666]]'' || [[Red Clown]] || 1973–1974 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Gustaf]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Grupp 666]]'' (Ver. 2) || [[Oscar Ceasar AB]] || 1993-1994 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Gustaf]]'' || [[Semic]] || 1984–2004 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Gänget och jag]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Gänget och jag]]'' || [[Semic]] || 1980–1981 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Gänget]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Gänget]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1973–1974 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hacke Hackspett]] ( | |rowspan=2| || ''[[Hacke Hackspett]]'' (I)|| [[Centerförlaget]], [[Semic]] || 1954–2002 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hacke Hackspett]] ( | |rowspan=2| || ''[[Hacke Hackspett]]'' (II)|| [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002–? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hagbard]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Hagbard]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1999–2001 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hasse Hare]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Hasse Hare]]'' || [[Centerförlaget]] || 1964–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Helan och Halvan]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Helan och Halvan]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]], [[Semic]], [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]] || 1963–1987 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Helgonet_(Semic).png|75px]] || ''[[Helgonet]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| [[Bild:Helgonet_(Semic).png|75px]] || ''[[Helgonet]]'' || [[Semic]] || 1966–1985 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Herman Hedning]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Herman Hedning]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1998–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Historiebiblioteket]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Historiebiblioteket]]'' || [[Centerförlaget]] || 1963–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hjälp! (skämttidning)|Hjälp!]]'' || [[Williams | |rowspan=2| [[Bild:Hjälp62-01.png|75px]] || ''[[Hjälp! (skämttidning)|Hjälp!]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1962–1971 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| [[Bild:Hjälp_(serietidning).png|75px]] || ''[[Hjälp (serietidning)|Hjälp]]'' || [[Schibsted Förlagen]] || 2008–pågående | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Hjärtebiblioteket]]'' || [[Centerförlaget]] || 1953–1969 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hopalong Cassidy]] ( | |rowspan=2| || ''[[Hopalong Cassidy]]'' (I)|| [[Serieförlaget]] || 1952–1953 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hopalong Cassidy]] ( | |rowspan=2| || ''[[Hopalong Cassidy]]'' (II)|| [[Centerförlaget]] || 1964–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hoppy]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || | |rowspan=2| || ''[[Hoppy]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1962–1963 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hot Rod]]'' || [[Dennis förlag]] || 1969 | |rowspan=2| || ''[[Hot Rod]]'' || [[Dennis förlag]] || 1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hulk]]'' || [[Red Clown]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[SatellitFörlaget]], [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Hulk]]'' || [[Red Clown]], [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]], [[SatellitFörlaget]], [[Semic]] || 1974–1989 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hälge]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| [[Bild:humorklassiker.jpg|75px]] || ''[[Humorklassiker]]'' || [[Egmont]] || 2007-pågående | ||
|- | |||
|colspan="4"| Med serier från ''[[Åsa-Nisse]]'' och ''[[Lilla Fridolf]]'' | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Hälge]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2000–pågående | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Höken (med Uncas)]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || | |rowspan=2| || ''[[Höken (med Uncas)]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1957–1958 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Höken]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Höken]]'' || [[Centerförlaget]] || 1964–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[IB-agent 006]]'' || [[Red Clown]] || 1974 | |rowspan=2| || ''[[IB-agent 006]]'' || [[Red Clown]] || 1974 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Idolbiblioteket]]'' || [[Åhlén och Åkerlund]] || | |rowspan=2| || ''[[Idolbiblioteket]]'' || [[Åhlén och Åkerlund]] || 1960–1961 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Illustrerade Klassiker]] ( | |rowspan=2| || ''[[Illustrerade Klassiker]]'' (I)|| [[Illustrerade Klassikers Förlag]], [[Williams förlags AB|Williams]] || 1956–1976 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Illustrerade Klassiker]] ( | |rowspan=2| || ''[[Illustrerade Klassiker]]'' (II)|| [[Semic]] || 1978–? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Indiana Jones]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Indiana Jones]]'' || [[Semic]] || 1984–1985 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Inferno]]'' || [[Epix]] || | |rowspan=2| || ''[[Inferno (svensk serietidning)|Inferno]]'' || [[Epix]] || 1991–1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Interface]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Interface]]'' || [[Semic]] || 1991–1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Jack och Jill]]'' || [[Jack och Jills förlag]] || 1957 | |rowspan=2| || ''[[Jack och Jill]]'' || [[Jack och Jills förlag]] || 1957 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Jackie]]'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Jackie]]'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]] || 1969–1976 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[James Bond]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[James Bond]]'' || [[Semic]] || 1965–1998 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Jeff i Serievärlden]]'' || [[Förlags AB Hansa]] || | |rowspan=2| || ''[[Jeff i Serievärlden]]'' || [[Förlags AB Hansa]] || 1958–1959 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Jerry Lewis]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Jerry Lewis]]'' || [[Centerförlaget]] || 1962–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Jet]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Jet (svensk serietidning)|Jet]]'' || [[Centerförlaget]] || 1965–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Jetserien]]'' || [[Semic]] || 1975 | |rowspan=2| || ''[[Jetserien]]'' || [[Semic]] || 1975 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Jippo]]'' || [[Leska]] || | |rowspan=2| || ''[[Jippo]]'' || [[Leska]] || 1977–1978 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[JLA]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001 | |rowspan=2| || ''[[JLA]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001 | ||
|- | |||
|colspan=4| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[John Blund]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1972-1973 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[John Carter]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || | |rowspan=2| || ''[[John Carter]]'' || [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]] || 1978–1979 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[John Drake (Ett fall för)]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[John Drake (Ett fall för)]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1962, 1967 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[John Perry]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || | |rowspan=2| || ''[[John Perry]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1963–1964 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Judge Dredd]] ( | |rowspan=2| || ''[[Judge Dredd]]'' (I)|| [[Pingvinförlaget]] || 1984–1986 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Judge Dredd]] ( | |rowspan=2| || ''[[Judge Dredd]]'' (II)|| [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]], [[Pandora Press|Pandora]] || 1991–1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Juniormagasinet]]'' || [[Beliförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Juniormagasinet]]'' || [[Beliförlaget]] || 1953–1954 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Jupiterserien]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Jupiterserien]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1968–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| |