Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-2009)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökERIK S (diskussion | bidrag) |
Andreas (diskussion | bidrag) |
||
(36 mellanliggande versioner av 10 användare visas inte) | |||
Rad 3: | Rad 3: | ||
[[Kronologisk lista över svenska serietidningar]]: | [[Kronologisk lista över svenska serietidningar]]: | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1937-1949)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1937-1949)|1937–1949]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1950-1959)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1950-1959)|1950–1959]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1960-1969)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1960-1969)|1960–1969]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1970-1979)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1970-1979)|1970–1979]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1980-1989)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1980-1989)|1980–1989]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1990-1999)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1990-1999)|1990–1999]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar ( | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-2009)|2000–2009]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2010-2019)|2010–2019]]''' | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2020-2029)|2020–2029]]''' | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | ||
</center> | </center> | ||
Rad 18: | Rad 20: | ||
! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| [[Bild:Hälge.png|75px]] || ''[[Hälge]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2000–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Buzz]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001–05 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| [[Bild:CB11.jpg|75px]] || ''[[C'est Bon]]'' || [[C'est Bon Kultur]] || 2001–04 | ||
|- | |||
|colspan="4"|Startade som ett [[fanzin]] men evolverade till förlagsutgiven serietidning med tiden. Gavs ut i elva nummer innan den utvecklades till/bytte namn till ''[[C'est Bon Anthology]]'' 2004. | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Digimon]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001–05 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 34: | Rad 40: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hacke Hackspett]] (ver. 2)'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001–02 | |rowspan=2| [[Bild:HH-2001.jpg|75px]] || ''[[Hacke Hackspett]] (ver. 2)'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001–02 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 42: | Rad 48: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Pondus]]'' || [[Full Stop Media]], [[Schibsted Förlagen]] || 2001–pågående | |rowspan=2| || ''[[Pondus (serietidning)|Pondus]]'' || [[Full Stop Media]], [[Schibsted Förlagen]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[PowerPuff Girls]]'' || [[Full Stop Media]], [[Schibsted Förlagen]] || | |rowspan=2| || ''[[PowerPuff Girls]]'' || [[Full Stop Media]], [[Schibsted Förlagen]] || 2001?–? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 54: | Rad 60: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Witch]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[W.I.T.C.H.|Witch]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001–? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Fox Kids Mix (Magazine)]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002–04 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Magic Fantasy]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002–03 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Sabrina]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002–04 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| [[Bild:smurfarna.png|75px]] || ''[[Smurfarna]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002-03 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| | |rowspan=2| || ''[[Träsket]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Uti vår Hage]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002–pågående | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Bionicle]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2003–07 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2|[[Bild:Dragon_Ball_2003.png|75px]] || ''[[Dragon Ball]]'' || [[Full Stop Media]] || 2003–04 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Kalle Anka & C:o Skollov]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2003–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Larson! XL]]'' || [[Full Stop Media]], [[Schibsted Förlagen]] || | |rowspan=2| || ''[[Larson! XL]]'' || [[Full Stop Media]], [[Schibsted Förlagen]] || 2003–09 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Manga Mania]]'' || [[Full Stop Media]], [[Manga Media]] || | |rowspan=2| [[Bild:Manga Mania.png|75px]] || ''[[Manga Mania]]'' || [[Full Stop Media]], [[Manga Media]] || 2003–07 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Nemi]]'' || [[Full Stop Media]], [[Schibsted Förlagen]] || | |rowspan=2| [[Bild:Nemi 2008-05.png|75px]] || ''[[Nemi]]'' || [[Full Stop Media]], [[Schibsted Förlagen]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2003–2018 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Sune och hans värld]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Sune och hans värld]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2003–04 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 110: | Rad 120: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ETC Comics]]'' || [[ETC förlag]] || | |rowspan=2| || ''[[Kartago Komix]]''|| [[Kartago]] || 2003 | ||
|- | |||
|colspan="4"|Kom ut i ett enda nummer. Baksida av Kartagos utgivningskatalog 2003. | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[C'est Bon Anthology]]'' || [[C'est Bon Kultur]] || 2004–2005, 2006–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"|Internationell serieantologi tidskrift som publicerar tecknade serier på engelska. Utges av svenska föreningen [[C'est Bon Kultur]]. Utvecklades från fanzinet och serietidningen ''[[C'est Bon]]'' (2001–2004). ''C'est Bon Anthology'' har getts ut i två omgångar; den andra volymen inleddes 2006 då tidskriften började distribueras i USA genom seriekatalogen ''[[Previews]]''. | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:ETC Comics.png|75px]] || ''[[ETC Comics]]'' || [[ETC förlag]] || 2004–05 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Monster Allergy]]'' || [[Egmont]] | |rowspan=2| || ''[[Kustom]]'' || [[Outlaw Comics]] || 2004–05 | ||
|- | |||
|colspan="4"|Serietidning utgiven av [[Mats Källblad]] i två nummer, innehållande Källblads egna serier. | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Monster Allergy]]'' || [[Egmont]] || 2004–05 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Duel Masters]]'' || [[Egmont]] || 2005 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 122: | Rad 148: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| | |rowspan=2| || ''[[Smart]]'' || [[Egmont]] || 2005–2006 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Warner Bros. presenterar]]'' || [[Full Stop Media]] || 2005 | ||
|- | |||
|colspan="4"|Innehåller omväxlande "[[Scooby Doo]]" och "[[Looney Tunes]]". | |||
|- | |||
|rowspan=2|[[Bild:Scooby-Doo.png|75px]] || ''[[Scooby-Doo!]]'' || [[Schibsted]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2006–? | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 134: | Rad 164: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Spider-Man Kidz]]'' || [[Egmont]], [[Schibsted Förlagen]] || | |rowspan=2| || ''[[Spider-Man Kidz]]'' || [[Egmont]], [[Schibsted Förlagen]] || 2006–2009 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| | |rowspan=2| || ''[[Boing-Magazinet]]'' || [[Stabenfeldt]] || 2006–09 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |- | ||
| | |rowspan=2| [[Bild:humorklassiker.jpg|75px]] || ''[[Humorklassiker]]'' || [[Egmont]] || 2007–2016 | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| | |colspan="4"| Med serier från ''[[Åsa-Nisse]]'' och ''[[Lilla Fridolf]]''. Blev senare ''[[HumorKavalkad]]''. | ||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Marvel Special.png|75px]] || ''[[Marvel Special]]'' || [[Schibsted Förlagen]] || 2007–08 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| Innehåller "[[Wolverine]]" och "[[X-Men]]" | |colspan="4"| Innehåller "[[Wolverine]]" och "[[X-Men]]" | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Zits.png|75px]] || ''[[Zits]]'' || [[Egmont]] || | |rowspan=2|[[Bild:Shojo Stars.png |75px]] || ''[[Shojo Stars]]'' || [[Manga Media]] || 2007-09 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Zits.png|75px]] || ''[[Zits]]'' || [[Egmont]] || 2007 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| [[Bild:Elvis_1b.png|75px]] || ''[[Elvis]]'' || [[Egmont]] || 2008-2014 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Hjälp_(serietidning).png|75px]] || ''[[Hjälp]]'' || [[Schibsted Förlagen]] || | |rowspan=2| [[Bild:Hjälp_(serietidning).png|75px]] || ''[[Hjälp (serietidning)|Hjälp]]'' || [[Schibsted Förlagen]] || 2008 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild: | |rowspan=2| || ''[[Indiana Jones]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2008 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Looney Tunes se 6 2008.png|75px]] || ''[[Looney Tunes (Sverige)|Looney Tunes]]'' || [[Schibsted Förlagen]] || 2008–2009 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:91ansomkav.jpg|75px]] || ''[[91:an kavalkad]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2008–2016 | |||
|- | |||
|colspan="4"| Blev senare ''[[HumorKavalkad]]''. | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:World of Warcraft.png|75px]] || ''[[World of Warcraft]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2008 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Star Wars]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2009–? | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Tom & Jerry Special]]'' || [[Schibsted Förlagen]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2009–? | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Get Fuzzy (serietidning).png|75px]] || ''[[Get Fuzzy]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2009 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Tivoli med vänner.png|75px]] || ''[[Tivoli med vänner]]'' || [[Positiv förlag]] || 2009–2012 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Edvard!]]'' || ''Nya Upplagan'' || 2009–? | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Herman Hedning Sommarspecial.png|75px]] || ''[[Herman Hedning Special]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2009–2011 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Nuvarande version från 11 april 2020 kl. 13.55
Kronologisk lista över svenska serietidningar:
1937–1949 1950–1959 1960–1969 1970–1979 1980–1989 1990–1999 2000–2009 2010–2019 2020–2029 Full lista