Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1970-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Judge Dredd") |
Daha6439 (diskussion | bidrag) m (→Serier från 1970-talet: -- Black Lightning) |
||
Rad 39: | Rad 39: | ||
|- | |- | ||
|1976||"[[Inside Woody Allen]]" ||"[[Woody]]" ||[[Joe Marthen]]||Dagspress ||USA | |1976||"[[Inside Woody Allen]]" ||"[[Woody]]" ||[[Joe Marthen]]||Dagspress ||USA | ||
|- | |||
|1977||"[[Black Lightning]]" || "[[Svarta Blixten]]" ||[[Tony Isabella]]||Serietidning ||USA | |||
|- | |- | ||
|1977||"[[Cerebus]]" || ||[[Dave Sim]]||Serietidning ||Kanada | |1977||"[[Cerebus]]" || ||[[Dave Sim]]||Serietidning ||Kanada |
Versionen från 3 februari 2006 kl. 23.22
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1970-talet.
- Bläddra till Serier från 1960-talet
- Bläddra till Serier från 1980-talet
Serier från 1970-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1970 | "Kozure Okami" ("子連れ狼") | "Ensamvargen" | Kazuo Koike och Goseki Kojima | Serietidning | Japan |
1970 | "Broom Hilda" | "Kvast-Hilda" | Russell Myers | Dagspress | USA |
1970 | "Dr. Merling" (senare "Dr. Merlind") | Knud V. Larsen | Dagspress | Danmark | |
1971 | "Zippy the Pinhead" | Bill Griffith | Undergroundpress | USA | |
1972 | "Binky Brown Meets the Holy Virgin Mary" | Justin Green | Undergroundpress | USA | |
1972 | "Maus" (första versionen) |
Art Spiegelman | Serietidning | USA | |
1972 | "Swamp Thing" | "Träskmannen" | Len Wein och Berni Wrightson | Serietidning | USA |
1972 | "Buddy Longway" | Derib | Serietidning | Belgien | |
1972 | "Bellman" | Jan Lööf och Lars Mossberg | Kulturtidning | Sverige | |
1973 | "Hägar the Horrible" | "Hagbard Handfaste" | Dik Browne | Dagspress | USA |
1976 | "Adèle Blanc-Sec" | "Adèles extraordinära äventyr" | Jacques Tardi | Seriealbum | Frankrike |
1976 | "Ville" | Jan Lööf | Veckopress | Sverige | |
1976 | "Johan Vilde" | Janne Lundström och Jaime Vallvé | Seriealbum | Sverige | |
1976 | "Inside Woody Allen" | "Woody" | Joe Marthen | Dagspress | USA |
1977 | "Black Lightning" | "Svarta Blixten" | Tony Isabella | Serietidning | USA |
1977 | "Cerebus" | Dave Sim | Serietidning | Kanada | |
1977 | "Sam and Silo" | "Sam och Silo" | Mort Walker och Jerry Dumas | Dagspress | USA |
1977 | "Judge Dredd" | John Wagner och Carlos Ezquerra | Serietidning | Storbritannien | |
1978 | "Elfquest" | "Alverfolket" | Wendy och Richard Pini | Serietidning | USA |
1978 | "Garfield" | "Gustaf" | Jim Davis | Dagspress | USA |