Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1980-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till V for Vendetta) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
Rad 27: | Rad 27: | ||
|- | |- | ||
|1982|| ||"[[Tändsticksgubben och Gummitjejen]]" ||[[Horst Schröder]] och [[Mikael Grahn]]||Seriealbum ||Sverige | |1982|| ||"[[Tändsticksgubben och Gummitjejen]]" ||[[Horst Schröder]] och [[Mikael Grahn]]||Seriealbum ||Sverige | ||
|- | |||
|1982||"[[Carmen Cru]]" ||"[[Carmen Krut]]" ||[[Jean-Marc Lelong]]||Serietidning ||Frankrike | |||
|- | |- | ||
|1983|| ||"[[Socker-Conny]]"<br/>(första episoden)||[[Joakim Pirinen]]||Seriealbum ||Sverige | |1983|| ||"[[Socker-Conny]]"<br/>(första episoden)||[[Joakim Pirinen]]||Seriealbum ||Sverige |
Versionen från 5 juni 2006 kl. 22.11
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1980-talet.
- Bläddra till Serier från 1970-talet
- Bläddra till Serier från 1990-talet