Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1930-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökHakanand (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
Rad 67: | Rad 67: | ||
|- | |- | ||
|1935|| "[[Little Lulu|Little Lulu]]"<br>(skämtteckningsversionen)|| "[[Lilla Lotta]]" || [[Marge]] ([[Marjorie Henderson Buell]]) ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1935|| "[[Little Lulu|Little Lulu]]"<br>(skämtteckningsversionen)|| "[[Lilla Lotta]]" || [[Marge]] ([[Marjorie Henderson Buell]]) ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1935 || ||"[[Klotjohan]]" ||[[Torvald Gahlin]] ||Veckopress ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1935|| || "[[Jumbo i djungeln]]" || [[Einar Norelius]]||Dagspress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1936|| "[[Barney Baxter]]"|| ||[[Frank Miller (1)|Frank Miller]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1936|| "[[Barney Baxter]]"|| ||[[Frank Miller (1)|Frank Miller]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1936 ||"[[Kalle Anka (dagspress)|Donald Duck]]"<br/>(serieversionen) ||"[[Kalle Anka (dagspress)|Kalle Anka]]" ||[[Al Taliaferro]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1936 ||"[[Kalle Anka (dagspress)|Donald Duck]]"<br/>(serieversionen) ||"[[Kalle Anka (dagspress)|Kalle Anka]]" ||[[Al Taliaferro]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] |
Versionen från 12 juli 2009 kl. 23.36
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1930-talet.
- Bläddra till Serier från 1920-talet
- Bläddra till Serier från 1940-talet