Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1920-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
Rad 12: | Rad 12: | ||
|- | |- | ||
|1927|| || "[[Kronblom]]"||[[Elov Persson]]||Veckopress||Sverige | |1927|| || "[[Kronblom]]"||[[Elov Persson]]||Veckopress||Sverige | ||
|- | |||
|1929||"[[Tintin]]"|| ||[[Hergé]]||Dags-/veckopress||Belgien | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 21 januari 2006 kl. 15.14
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1920-talet.
- Bläddra till Serier från 1910-talet
- Bläddra till Serier från 1930-talet
Serier från 1920-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1927 | "Kronblom" | Elov Persson | Veckopress | Sverige | |
1929 | "Tintin" | Hergé | Dags-/veckopress | Belgien |