Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1980-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (korr) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Hellblazer") |
||
Rad 35: | Rad 35: | ||
|- | |- | ||
|1986||"[[Watchmen]]" || ||[[Alan Moore]] och [[Dave Gibbons]]||Serietidning ||USA | |1986||"[[Watchmen]]" || ||[[Alan Moore]] och [[Dave Gibbons]]||Serietidning ||USA | ||
|- | |||
|1986||"[[Ed the Happy Clown]]" (första versionen) || ||[[Chester Brown]]||Serietidning ||Kanada | |||
|- | |||
|1988||"[[Hellblazer]]" (i egen serie) || ||[[Jamie Delano]] och [[John Ridgway]]||Serietidning ||USA | |||
|- | |- | ||
|1988||"[[Ernie]]" || ||[[Bud Grace]]||Dagspress ||USA | |1988||"[[Ernie]]" || ||[[Bud Grace]]||Dagspress ||USA | ||
|- | |- | ||
|1988|| ||"[[Herman Hedning]]" ||[[Jonas Darnell]]||Serietidning||Sverige | |1988|| ||"[[Herman Hedning]]" ||[[Jonas Darnell]]||Serietidning||Sverige |
Versionen från 31 januari 2006 kl. 21.23
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1980-talet.
- Bläddra till Serier från 1970-talet
- Bläddra till Serier från 1990-talet
Serier från 1980-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1980 | "Thorgal" | Jean Van Hamme och Grzegorz Rosinski | Belgien | ||
1980 | "Bloom County" | "Opus" | Berke Breathed | Dagspress | USA |
1981 | "Uti vår hage" | Krister Petersson | Serietidning | Sverige | |
1982 | "Mechanics" (senare "Locas") | Jaime Hernandez | Serietidning | USA | |
1982 | "Cherry" (senare "Cherry Poptart") | "Cherry" | Larry Welz | Serietidning | USA |
1982 | "Tändsticksgubben och Gummitjejen" | Horst Schröder och Mikael Grahn | Seriealbum | Sverige | |
1983 | "Socker-Conny" (första episoden) |
Joakim Pirinen | Seriealbum | Sverige | |
1983 | "Arne Anka" | Charlie Christensen | Politisk press | Sverige | |
1985 | "Calvin and Hobbes" | "Kalle och Hobbe" | Bill Watterson | Dagspress | USA |
1985 | "Crisis on Infinite Earths" | Marv Wolfman, George Pérez och Jerry Ordway | Serietidning | USA | |
1986 | "Batman: the Dark Knight Returns" | "Batman: Mörkrets riddare" | Frank Miller | Serietidning | USA |
1986 | "Watchmen" | Alan Moore och Dave Gibbons | Serietidning | USA | |
1986 | "Ed the Happy Clown" (första versionen) | Chester Brown | Serietidning | Kanada | |
1988 | "Hellblazer" (i egen serie) | Jamie Delano och John Ridgway | Serietidning | USA | |
1988 | "Ernie" | Bud Grace | Dagspress | USA | |
1988 | "Herman Hedning" | Jonas Darnell | Serietidning | Sverige | |
1989 | "Sandman" (80-talsversionen) | Neil Gaiman, Sam Kieth och Mike Dringenberg | Serietidning | USA | |
1989 | "From Hell" | Alan Moore och Eddie Campbell | Serietidning | USA |