Skillnad mellan versioner av "Alfabetisk lista över manga publicerad i Sverige"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökm (div tillägg/ändringar) |
m (div tillägg/ändringar) |
||
Rad 20: | Rad 20: | ||
|"[[Basara]]"||Japan|| Gavs ut som pocket av [[Mangismo]] 2006-07||Övergiven översättning (6 av 27) | |"[[Basara]]"||Japan|| Gavs ut som pocket av [[Mangismo]] 2006-07||Övergiven översättning (6 av 27) | ||
|- | |- | ||
|"[[Beyblade]]"||Japan|| ||[[Fumetti]] eller fotoserie, serien är baserad på stillbilder tagna från tecknad film | |"[[Beyblade]]"||Japan||Gavs ut som pocket av [[Egmont]]||[[Fumetti]] eller fotoserie, serien är baserad på stillbilder tagna från tecknad film | ||
|- | |- | ||
|"[[Blade of the Immortal]]"||Japan||Några avsnitt publicerade i ''[[Manga Mania]]'' ||Övergiven översättning | |"[[Blade of the Immortal]]"||Japan||Några avsnitt publicerade i ''[[Manga Mania]]'' ||Övergiven översättning | ||
Rad 31: | Rad 31: | ||
|- | |- | ||
|"[[Cobra (Terasawa)|Cobra]]"||Japan||Publicerad i tidningen ''[[Cobra (serietidning)|Cobra]]'' 1992 ||Övergiven översättning | |"[[Cobra (Terasawa)|Cobra]]"||Japan||Publicerad i tidningen ''[[Cobra (serietidning)|Cobra]]'' 1992 ||Övergiven översättning | ||
|- | |||
|"[[Chronicles of the Cursed Sword]]"||Sydkorea||Gavs ut som pocket av [[B. Wahlströms]]||(koreansk [[manhwa]]) Övergiven översättning | |||
|- | |- | ||
|"[[Crono Crusade]]"||Japan||Gavs ut som pocket av [[Mangismo]], vol 1-5 2006-07 och [[Egmont]] vol 7-8 ||Komplett översättning (8) | |"[[Crono Crusade]]"||Japan||Gavs ut som pocket av [[Mangismo]], vol 1-5 2006-07 och [[Egmont]] vol 7-8 ||Komplett översättning (8) | ||
Rad 39: | Rad 41: | ||
|- | |- | ||
|"[[Dawn]]"||Sverige||Engångsserie i ''[[Manga Mania]]'' och "[[Mangatalangen: Vinnarna 2006]]"||(svensk [[pseudomanga]]) | |"[[Dawn]]"||Sverige||Engångsserie i ''[[Manga Mania]]'' och "[[Mangatalangen: Vinnarna 2006]]"||(svensk [[pseudomanga]]) | ||
|- | |||
|"[[Death Note]]"||Japan||Gavs ut som pocket av [[Egmont]]||Övergiven översättning | |||
|- | |- | ||
|"[[Demon Diary]]"||Sydkorea||Ges ut i pocketformat av [[Mangismo]] ||Övergiven översättning (koreansk [[manhwa]]) | |"[[Demon Diary]]"||Sydkorea||Ges ut i pocketformat av [[Mangismo]] ||Övergiven översättning (koreansk [[manhwa]]) | ||
Rad 44: | Rad 48: | ||
|"Desinfektion"||Japan||Publicerad i ''[[Pox]]''||Komplett, helt översattort serie av [[Yoshihiro Tatsumi]] | |"Desinfektion"||Japan||Publicerad i ''[[Pox]]''||Komplett, helt översattort serie av [[Yoshihiro Tatsumi]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Devil Ororon]]"|||| | |"[[Devil Ororon]]"||||Gavs ut i pocketformat av [[Mangismo]] ||Komplett översättning (4) | ||
|- | |- | ||
|"[[Digimon]]"||Japan||||[[Fumetti]] eller fotoserie, serien är baserad på stillbilder tagna från tecknad film | |"[[Digimon]]"||Japan||||[[Fumetti]] eller fotoserie, serien är baserad på stillbilder tagna från tecknad film | ||
Rad 57: | Rad 61: | ||
|- | |- | ||
|"[[Eater]]"||Japan||Ges ut i pocketform av [[Ordbilder]]|| Fyra böcker utgivna | |"[[Eater]]"||Japan||Ges ut i pocketform av [[Ordbilder]]|| Fyra böcker utgivna | ||
|- | |||
|"[[Elemental Gelade]]"||Japan||Gavs ut som pocket av [[B. Wahlströms]]||Övergiven översättning | |||
|- | |- | ||
|"[[Emma_(Mori)|Emma]]"||Japan||Ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]] || 7 av 10 böcker översatta 2006-07 | |"[[Emma_(Mori)|Emma]]"||Japan||Ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]] || 7 av 10 böcker översatta 2006-07 | ||
Rad 65: | Rad 71: | ||
|- | |- | ||
|"[[Frestelser]]"||Japan||Utgiven i albumform från [[Epix förlag]] ||[[Hentai]] av [[Hiroyai Utatane]] | |"[[Frestelser]]"||Japan||Utgiven i albumform från [[Epix förlag]] ||[[Hentai]] av [[Hiroyai Utatane]] | ||
|- | |||
|"[[Fullmetal Alchemist]]"||Japan||Gavs ut som pocket av [[Bonnier Carlsen]]||Övergiven översättning | |||
|- | |- | ||
|"[[Fushigi yuugi]]"||Japan||Gavs ut i pocketformat av [[Egmont]] 2005-07|| Komplett översättning (18) | |"[[Fushigi yuugi]]"||Japan||Gavs ut i pocketformat av [[Egmont]] 2005-07|| Komplett översättning (18) |
Versionen från 15 december 2015 kl. 20.22
Detta är en lista över manga utgivna i Sverige. Med "manga" räknar vi här med ordets vidaste betydelse, d.v.s. förutom japanska serier även s.k. pseudomanga.
Icke-japanska serier med japaninspirerat innehåll men ej dito stil (såsom "Ronin" eller "Usagi Yojimbo") listas inte här.
Manga publicerad i Sverige
- Listan är långt ifrån komplett! Bidrag gärna med tillägg.
Serie | Ursprungsland | Svensk publicering | Kommentar |
---|---|---|---|
"Air Gear" | Japan | Manga Mania med start 2006 | Övergiven översättning |
"Akira" | Japan | Fumetti eller fotoserie, serien är baserad på stillbilder tagna från tecknad film. Följetong i tidningen Magnum Comics, aldrig avslutad | Övergiven översättning |
"Astro Boy" | Japan | Gavs ut som pocket av Bonnier Carlsen 2005 | Komplett översättning (3) |
"Basara" | Japan | Gavs ut som pocket av Mangismo 2006-07 | Övergiven översättning (6 av 27) |
"Beyblade" | Japan | Gavs ut som pocket av Egmont | Fumetti eller fotoserie, serien är baserad på stillbilder tagna från tecknad film |
"Blade of the Immortal" | Japan | Några avsnitt publicerade i Manga Mania | Övergiven översättning |
"Bondageälvorna" | Japan | Utgiven i albumform från Epix förlag | Övergiven översättning |
"Butterfly Crush" | Sverige | Engångsserie i Manga Mania och "Mangatalangen: Vinnarna 2006" | (svensk pseudomanga) |
"Chobits" | Japan | Återkommande serie i Manga Mania, gavs ut i pocketformat av Bonnier Carlsen 2005-06 | Komplett översättning (8) |
"Cobra" | Japan | Publicerad i tidningen Cobra 1992 | Övergiven översättning |
"Chronicles of the Cursed Sword" | Sydkorea | Gavs ut som pocket av B. Wahlströms | (koreansk manhwa) Övergiven översättning |
"Crono Crusade" | Japan | Gavs ut som pocket av Mangismo, vol 1-5 2006-07 och Egmont vol 7-8 | Komplett översättning (8) |
"Crying Freeman" | Japan | Publicerad i tidningen Cobra 1992 | Övergiven översättning |
"Darsteller" | Sverige | Engångsserie i Manga Mania och "Mangatalangen: Vinnarna 2006" | (svensk pseudomanga) |
"Dawn" | Sverige | Engångsserie i Manga Mania och "Mangatalangen: Vinnarna 2006" | (svensk pseudomanga) |
"Death Note" | Japan | Gavs ut som pocket av Egmont | Övergiven översättning |
"Demon Diary" | Sydkorea | Ges ut i pocketformat av Mangismo | Övergiven översättning (koreansk manhwa) |
"Desinfektion" | Japan | Publicerad i Pox | Komplett, helt översattort serie av Yoshihiro Tatsumi |
"Devil Ororon" | Gavs ut i pocketformat av Mangismo | Komplett översättning (4) | |
"Digimon" | Japan | Fumetti eller fotoserie, serien är baserad på stillbilder tagna från tecknad film | |
"DNAngel" | Japan | Ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | Övergiven översättning |
"Dragonball" | Japan | Alla 42 delar utgivna i pocketformat av Bonnier Carlsen | Komplett, helt översatt |
"Dragonball Z" | Japan | Fumetti eller fotoserie, serien är baserad på stillbilder tagna från tecknad film | |
"The Dreamer" | Sverige | Engångsserie i Manga Mania och "Mangatalangen: Vinnarna 2006" | (svensk pseudomanga) |
"Eater" | Japan | Ges ut i pocketform av Ordbilder | Fyra böcker utgivna |
"Elemental Gelade" | Japan | Gavs ut som pocket av B. Wahlströms | Övergiven översättning |
"Emma" | Japan | Ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | 7 av 10 böcker översatta 2006-07 |
"En dröm i Maine" | Sverige | Engångsserie i Manga Mania och "Mangatalangen: Vinnarna 2006" | (svensk pseudomanga) |
"En kopp kaffe till" | Japan | Ges ut i pocketform av Ordbilder | Pågående |
"Frestelser" | Japan | Utgiven i albumform från Epix förlag | Hentai av Hiroyai Utatane |
"Fullmetal Alchemist" | Japan | Gavs ut som pocket av Bonnier Carlsen | Övergiven översättning |
"Fushigi yuugi" | Japan | Gavs ut i pocketformat av Egmont 2005-07 | Komplett översättning (18) |
"Gen, pojken från Hiroshima" | Japan | Ett album utgivet i Sverige | Övergiven översättning |
"God Child" | Japan | Gavs ut i pocketformat av Bonnier Carlsen 2008 | |
"Gon" | Japan | Två svenska pocketutgåvor 1997 | Övergiven översättning |
"Good-Bye" | Japan | Publicerad i Pox | Komplett, helt översattort serie av Yoshihiro Tatsumi |
"Gravitation" | Gavs ut i pocketformat av Mangismo 2005-07 | Övergiven översättning | |
"Great Teacher Onizuka" ("GTO") | Japan | Återkommande serie i Manga Mania, ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | |
".hack//Legenden om Skymningsarmbandet" | Japan | Gavs ut som pocket av Bonnier Carlsen 2006 | Komplett översättning (3 böcker) |
"Hellsing" | Japan | Gavs ut i pocketformat av Mangismo, 1-6 2006, Egmont 7-9 | Övergiven översättning |
"Hundkojan" | Japan | Publicerad i Pox | Komplett, helt översatt serie av Yoshihiro Tatsumi |
"I den bästa av världar" | Sverige | Publicerad i Bild & Bubbla nr. 3–4/2004 | (svensk pseudomanga), kort serie av Åsa Ekström |
"Isvandraren" | Japan | Utgiven i albumform från Epix | Komplett |
"I verkliga livet" | Sverige? | En-sides-serie publicerad i POX special "Åtalad!" | |
"Inu Yasha" | Japan | Gavs ut i pocketform av Egmont 2005-08 | Övergiven översättning |
"I. N. V. U." | Ges ut i pocketformat av Mangismo | ||
"K2 Kill Me, Kiss Me" | Sydkorea | Gavs ut i pocketformat av B. Wahlströms | (koreansk manhwa) |
"Kajika" | Japan | Gavs ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | Komplett, helt översatt |
"Kalle Anka" | Amerikansk serie i japansk version | Publicerad i Kalle Ankas pocket special "Banzai"[1] av Egmont | Tre korta japanproducerade "Kalle Anka"-serier, två ifrån gamla manus av Carl Barks[2]. |
"Kamikaze Kaito Jeanne" | Japan | Gavs ut i pocketform av Egmont | Komplett, helt översatt |
"Kamui" | Japan | Publicerad i tidningen Samurai 1990–92 | Övergiven översättning |
"Karameller är röda" av Kiriko Nananan | Japan | Engångsserie publicerad i Galago nr 88 (2006) | |
"Kare First Love" | Japan | Gavs ut i pocketformat av Mangismo 1-8 och Egmont 9-10 | Komplett, helt översatt |
"Keroro" | Japan | Gavs ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | Övergiven översättning |
"Kick Off" | Sverige | Ges ut i pocketform av B. Wahlströms | (svensk pseudomanga), |
"Kinderbook : serier för sorgsna barn" | Japan | Utgiven i albumform från Epix | Samlingsvolym |
"Kishako, Sportreportern" | Sverige | Återkommande serie i Buster | (svensk pseudomanga), avslutad |
"Kozure Okami" ("Lone Wolf and Cub", även kallad "Ensamvargen") | Japan | Publicerad i tidningen Samurai 1988–92 | Övergiven översättning |
"Kyokos dagbok" | Sverige | Engångsserie i Manga Mania och "Mangatalangen: Vinnarna 2006" | (svensk pseudomanga) |
"Lova" | Sverige | Publiceras i tidningen Okej med start 2006 | (svensk pseudomanga) |
"Love Hina" | Japan | Återkommande serie i Manga Mania, gavs ut i pocketformat av Bonnier Carlsen 2004-06 | Komplett, helt översatt |
"Magic Knight Rayearth" | Japan | Gavs ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | Komplett, helt översatt |
"Maison Ikkoku" | Japan | Fumetti eller fotoserie, serien är baserad på stillbilder tagna från tecknad filmyra kapitel publicerade i fanzinet Maison Ikkoku – the Lost Chapters | Olaglig svensk fanzinpublicering för att komplettera den amerikanska utgåvan. Översatt till engelska, men med svenskt förord och svenska fotnoter. |
"Monster Allergy" | Italien | Ges ut i egen serietidning | (italiensk pseudomanga) |
"Mästerdetektiven Conan" | Japan | Gavs ut i pocketform av Egmont Kärnan 2004-08 | Övergiven översättning |
"Namae" | Sverige | Engångsserie i Manga Mania och "Mangatalangen: Vinnarna 2006" | (svensk pseudomanga) |
"Nana" | Japan | Gavs ut i pocketformat av Egmont 2008 | Övergiven översättning |
"Naruto" | Japan | Gavs ut i pocketformat av Bonnier Carlsen 2006-08 | Övergiven översättning |
"Negima" | Japan | Manga Mania med start 2006 | Övergiven översättning |
"Neon Genesis Evangelion" | Japan | Gavs ut i pocketformat av Bonnier Carlsen 2005-07 | Övergiven översättning |
"Oh My Goddess" | Japan | Gavs ut i pocketformat av Egmont 2007-08 | Övergiven översättning |
"One" | Sydkorea | Gavs ut i pocketformat av B. Wahlströms | (koreansk manhwa) Komplett, helt översatt |
"One Piece" | Japan | Gavs ut i pocketformat av Bonnier Carlsen 2003-10 | Övergiven översättning |
"Panda in Sakura Garden" | Sverige | Engångsserie i Manga Mania och "Mangatalangen: Vinnarna 2006" | (svensk pseudomanga) |
"Pineapple Army" | Japan | Publicerad i tidningen Cobra 1992 | Övergiven översättning |
"Pokémon" | Japan | Fumetti eller fotoserie, serien är baserad på stillbilder tagna från tecknad film | |
"Power!!" | Japan | Gavs ut i pocketformat 2005-06 av Bonnier Carlsen | |
"Princess Ai" | Japan | Gavs ut i pocketformat 2006 av Mangismo | |
"Prinsessan och fröken Näktergal" | Sverige | Engångsserie i Manga Mania och "Mangatalangen: Vinnarna 2006" | (svensk pseudomanga) |
"Puppet revolution" | Japan | Publicerad i Manga Mania | |
"På lek" | Japan | Publicerad i Pox | Komplett, helt översatt serie av Yoshihiro Tatsumi |
"Rabu-rettâ" | Sverige | Engångsserie i Manga Mania och "Mangatalangen: Vinnarna 2006" | (svensk pseudomanga) |
"Ragnarök" | Sydkorea | Gavs ut i pocketformat 2005 av Megamanga | (koreansk manhwa) |
"Ranma ½" | Japan | Gavs ut i pocketformat 2003-06 av Egmont | Komplett, helt översatt |
"Rebirth" | Sydkorea | Gavs ut i pocketformat 2005-08 av Megamanga | Pseudomanga (koreansk manhwa) |
"Sailor Moon" | Japan | Fumetti eller fotoserie, serien är baserad på stillbilder tagna från tecknad film, Övergiven översättning | |
"Samurai Deeper Kyo" | Japan | Gavs ut i pocketformat 2005-08 av Mangismo | |
"Samvetskval" | Sverige | Engångsserie i Manga Mania och "Mangatalangen: Vinnarna 2006" | (svensk pseudomanga) |
"Sandland" | Japan | Gavs ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | Komplett, helt översatt |
"Shaman King" | Japan | Återkommande serie i svenska Shonen Jump, pocket från Bonnier Carlsen | |
"Shirley" | Japan | Pocket från Bonnier Carlsen | |
"Skrotbilsdagboken" | Japan | Publicerad i Manga Mania | |
"Snow Drop" | Sydkorea | Ges ut i pocketformat av Megamanga | Pseudomanga (koreansk manhwa) |
"A song for..." | Sverige | Engångsserie i Manga Mania och "Mangatalangen: Vinnarna 2006" | (svensk pseudomanga) |
"Stall Norrsken" | Sverige | Romansvit utgiven av Bonnier Carlsen med start 2005 | (svensk pseudomanga), romansvit med serieinslag. Del 1 heter "Eldens gåva". Del 2 heter "Isens hemlighet". Del 3 heter "Vindens väg". |
"Stål mot blått" | Sverige | Engångsserie i Manga Mania och "Mangatalangen: Vinnarna 2006" | (svensk pseudomanga) |
"Sugar Sugar Rune" | Japan | Pocket i 8 volymer från Bonnier Carlsen | |
"TANKS" | Sverige | Serie av Jesper Nordqvist publicerad i eget album | (svensk pseudomanga) |
"Teleskopet" | Japan | Komplett, helt översatt serie av Yoshihiro Tatsumi publicerad i Pox av Epix Förlag | |
"Time Stranger Kyoko" | Japan | Alla 3 delarna utgivna i pocketformat av Egmont | Komplett, helt översatt |
"Tokyo by Night" | Sverige | Publicerades i Manga Mania | (svensk pseudomanga) |
"Tokyo Mew Mew" | Japan | Alla 7 delarna utgivna i pocketformat 2005-06 av Bonnier Carlsen | Komplett, helt översatt |
"Tokyo Mew Mew à la Mode" | Japan | Alla 2 delarna utgivna i pocketformat 2005 av Bonnier Carlsen | Komplett, helt översatt |
"Tårarnas luncheondagbok" | Japan | Publicerades i Manga Mania | |
"Vad du kanske inte vet" | Sverige | Publicerad i antologin "Allt för konsten 5" | (svensk pseudomanga), vardagsrealistisk novellserie |
"Vampire Game" | Gavs ut i pocketformat, del 1-11 av Mangismo, del 12-14 av Egmont | ||
"Van Von Hunter" | Publiceras i Göteborgs-Posten med start 2006 | (amerikansk pseudomanga) | |
"Villstrå" | Sverige | Publicerad i tidningen Banzai! | (svensk pseudomanga) |
"W.I.T.C.H." (pseudomangaversion) | Italien | Publiceras i serietidningen W.I.T.C.H. | (italiensk pseudomanga) |
"W.I.T.C.H." (mangaversion) | Italiensk serie i japansk version | Har publiceras i ett specialnummer med W.I.T.C.H. | |
"Wolf's Rain" | Japan | Gavs ut i pocketformat av Bonnier Carlsen 2008 | |
"xxxHolic" | Japan | Gavs ut i pocketformat av Bonnier Carlsen 2006 | |
"Yotsuba&!" | Japan | Gavs ut i pocketformat av B Wahlströms 2008 | |
"Yu-gi-oh!" | Japan | Återkommande serie i svenska Shonen Jump, ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | |
"Zelda" | Japan | Publicerades i Nintendo-Magasinet | Övergiven översättning |
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
Artikeln, i den version den hade den 22 mars 2006, innehåller till stor del information hämtad från Wikipedia:Alfabetisk lista över manga publicerad i Sverige.
Fotnoter
- ↑ Kalle Ankas pocket special nr 2/2004 "Banzai"
- ↑
- "Att Fiska efter pengar" (Historiekod: D/N 98002) av Keizo Kawade (manus) och Miguel Fernandez Martinez (teckningar), baserad på "Farbror Joakim och några fula fiskar" (orig. "Somethin' Fishy Here", Historiekod: W OS 456-03) av Carl Barks.
- "Mega-ankan" (Historiekod: D/N 96007) av Shiro Shirai, baserad på "Superstark som Sammel Stark" (orig. "Super Snooper", Historiekod: W WDC 107-02) av Carl Barks.
- "Pengaproblem" (Historiekod: D/N 98031) av Shin Katsuragi (manus) och Xavier Vives Mateu (teckningar), baserad på "Cash Clash" (Historiekod: ) av Gary Gabner (manus) och José Luis Lopez Guardia (teckningar).