Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1930-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (+ Desperate Dan) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (tillägg) |
||
Rad 13: | Rad 13: | ||
|- | |- | ||
|1930 ||"[[Blondie]]" || ||[[Chic Young]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1930 ||"[[Blondie]]" || ||[[Chic Young]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1930 ||"[[Joe Palooka]]" || ||[[Ham Fisher]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1931|| "[[Dick Tracy]]"|| ||[[Chester Gould]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1931|| "[[Dick Tracy]]"|| ||[[Chester Gould]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1931|| "[[Little King]]"||"[[Lille Kungen]]" ||[[Otto Soglow]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1931|| ||"[[Fabian]]" ||[[Emil Brinck]]||Veckopress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |1931|| ||"[[Fabian]]" ||[[Emil Brinck]]||Veckopress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | ||
Rad 23: | Rad 27: | ||
|- | |- | ||
|1932 ||"[[Henry]]" ||"[[Hasse]]" ||[[Carl Anderson]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1932 ||"[[Henry]]" ||"[[Hasse]]" ||[[Carl Anderson]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1932 ||"[[Apple Mary]]" (senare "[[Mary Worth]]") || ||[[Martha Orr]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1932||"[[Napoleon]]"||"[[Napoleon och Farbror Frippe]]"||[[Clifford McBride]] ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1932||"[[Napoleon]]"||"[[Napoleon och Farbror Frippe]]"||[[Clifford McBride]] ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1932||"[[Pete the Tramp]]"||"[[Ludde på luffen]]"||[[Clarence D. Russell]] ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1932||"[[Tim Tyler's Luck]]"||"[[Spud och Tim]]"/"[[Bob och Frank]]"||[[Lyman Young]] ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1932 ||"[[Jane]]" || ||[[Norman Pett]] ||Dagspress ||Storbritannien||[[Bild:mini_storbritannien.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1932|| || "[[91:an]]"||[[Rudolf Petersson]] (med [[Kadudd]])||Veckopress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |1932|| || "[[91:an]]"||[[Rudolf Petersson]] (med [[Kadudd]])||Veckopress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1933 ||"[[Brick Bradford]]" ||"[[Tom Trick]]" ||[[William Ritt]] och [[Clarence Gray]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1933 ||"[[Brick Bradford]]" ||"[[Tom Trick]]" ||[[William Ritt]] och [[Clarence Gray]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1933 ||"[[Smilin' Jack]]" ||||[[Zack Mosley]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1934 ||"[[Terry and the Pirates]]" ||"[[Terry och piraterna]]" ||[[Milton Caniff]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1934 ||"[[Terry and the Pirates]]" ||"[[Terry och piraterna]]" ||[[Milton Caniff]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
Rad 39: | Rad 53: | ||
|- | |- | ||
|1934|| "[[Red Barry]]"|| || [[Will Gould]] ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1934|| "[[Red Barry]]"|| || [[Will Gould]] ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1934|| "[[Radio Patrol]]" (senare "[[Sergeant Riley]]")||"[[Radiopatrullen]]" || [[Charlie Schmidt]] ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1935|| "[[Li'l Abner]]"|| "[[Knallhatten]]" || [[Al Capp]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1935|| "[[King of the Royal Mounted]]"|| "[[King vid gränspolisen]]" ||[[Stephen Slesinger]] (och [[Zane Grey]])||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1935|| "[[Smokey Stover]]"|| "[[Brand-Olle]]" || [[Bill Holman]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1935|| "[[Oaky Doaks]]"|| "[[Olle Bull]]" || [[Ralph Briggs Fuller]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1935|| "[[Dr. Occult]]"|| || [[Jerry Siegel]] och [[Joe Shuster]] ||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1935|| "[[Dr. Occult]]"|| || [[Jerry Siegel]] och [[Joe Shuster]] ||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1935|| "[[Little Lulu|Little Lulu]]"<br>(skämtteckningsversionen)|| "[[Lilla Lotta]]" || [[Marge]] ([[Marjorie Henderson Buell]]) ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1935|| "[[Little Lulu|Little Lulu]]"<br>(skämtteckningsversionen)|| "[[Lilla Lotta]]" || [[Marge]] ([[Marjorie Henderson Buell]]) ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1936|| "[[Barney Baxter]]"|| ||[[Frank Miller (1)|Frank Miller]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1935 || ||"[[Klotjohan]]" ||[[Torvald Gahlin]] ||Veckopress ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |1935 || ||"[[Klotjohan]]" ||[[Torvald Gahlin]] ||Veckopress ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | ||
Rad 49: | Rad 75: | ||
|- | |- | ||
|1936|| "[[The Phantom]]"|| "[[Fantomen]]" ||[[Lee Falk]] och [[Ray Moore]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1936|| "[[The Phantom]]"|| "[[Fantomen]]" ||[[Lee Falk]] och [[Ray Moore]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1936|| "[[Mickey Finn]]"|| ||[[Lank Leonard]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1936 || ||"[[Biffen och Bananen]]" ||[[Jan-Erik Garland]] ([[Rit-Ola]]) ||Veckopress ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |1936 || ||"[[Biffen och Bananen]]" ||[[Jan-Erik Garland]] ([[Rit-Ola]]) ||Veckopress ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | ||
Rad 63: | Rad 91: | ||
|- | |- | ||
|1938 ||"[[Charlie Chan]]" || ||[[Alfred Andriola]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1938 ||"[[Charlie Chan]]" || ||[[Alfred Andriola]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1938 ||"[[Lone Ranger]]"<br>(serieversionen)||"[[Ensamma Vargen]]"/<br>"[[Svarta Masken]]"||[[Fran Striker]] och [[Ed Kressy]] ||Dagspress/<br>Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1938||"[[Nancy]]" (tidigare "[[Fritzi Ritz]]")||"[[Lisa och Sluggo]]" ||[[Ernie Bushmiller]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1938||"[[Nancy]]" (tidigare "[[Fritzi Ritz]]")||"[[Lisa och Sluggo]]" ||[[Ernie Bushmiller]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] |
Versionen från 16 november 2007 kl. 00.05
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1930-talet.
- Bläddra till Serier från 1920-talet
- Bläddra till Serier från 1940-talet