Skillnad mellan versioner av "Alfabetisk lista över svenska serietidningar (S)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökWakuran (diskussion | bidrag) |
Wakuran (diskussion | bidrag) |
||
Rad 234: | Rad 234: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Svenskamad1960.jpg|75px]] || ''[[Svenska Mad]] (ver.1)'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || 1960-93 | |rowspan=2| [[Bild:Svenskamad1960.jpg|75px]] || ''[[Svenska Mad]] (ver. 1)'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || 1960-93 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"|Förlagan var amerikanska ''[[MAD]]'', varifrån en stor del av materialet hämtades. | |colspan="4"|Förlagan var amerikanska ''[[MAD]]'', varifrån en stor del av materialet hämtades. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Mad1997.jpg|75px]] || ''[[Svenska Mad]] (ver.2)'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1997-2002 | |rowspan=2| [[Bild:Mad1997.jpg|75px]] || ''[[Svenska Mad]] (ver. 2)'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1997-2002 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"|Förlagan var amerikanska ''[[MAD]]'', varifrån en stor del av materialet hämtades. | |colspan="4"|Förlagan var amerikanska ''[[MAD]]'', varifrån en stor del av materialet hämtades. | ||
Rad 246: | Rad 246: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Svenska Serier.jpg|75px]] || ''[[Svenska Serier]]'' || [[Semic]] || 1979-82 | |rowspan=2| [[Bild:Svenska Serier.jpg|75px]] || ''[[Svenska Serier]] (ver. 1)'' || [[Semic]] || 1979-82 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| Innehöll först bara amatörserier. | |colspan="4"| Innehöll först bara amatörserier. | ||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Svenska Serier2.jpg|75px]]|| || ''[[Svenska Serier]] (ver. 2)''|| [[Semic]] || 1987-1997 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Swisch]]'' || [[Centerförlaget]] || 1969-? | |rowspan=2| || ''[[Swisch]]'' || [[Centerförlaget]] || 1969-? |