Skillnad mellan versioner av "Alfabetisk lista över svenska serietidningar (S)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökWakuran (diskussion | bidrag) m |
|||
Rad 2: | Rad 2: | ||
[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar]]: | [[Alfabetisk lista över svenska serietidningar]]: | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (A-C)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (A-C)|A–C]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (D-F)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (D-F)|D–F]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (G-J)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (G-J)|G–J]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (K-M)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (K-M)|K–M]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (N-R)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (N-R)|N–R]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (S)|S]]''' | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (S)|S]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (T-U)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (T-U)|T–U]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (V-Ö)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (V-Ö)|V–Ö]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | ||
</center> | </center> | ||
Rad 18: | Rad 18: | ||
! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Sabrina]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Sabrina]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2003 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Sagoserien]]'' || [[Illustrerade Klassikers Förlag]], [[Williams förlag|Williams]] || | |rowspan=2| || ''[[Sagoserien]]'' || [[Illustrerade Klassikers Förlag]], [[Williams förlag|Williams]] || 1957–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Sailor Moon]]'' || [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Sailor Moon]]'' || [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1996–1997, 2000–2001 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Samantha]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1989 | |rowspan=2| || ''[[Samantha]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1989 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Samurai]]'' || [[Epix]] || | |rowspan=2| || ''[[Samurai]]'' || [[Epix]] || 1988–1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Satellitserien]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || | |rowspan=2| || ''[[Satellitserien]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1987–1989 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Schassen och Knasen]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Schassen och Knasen]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1998–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Scooby Doo]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Scooby Doo]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || 1973–1983 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Scooby-Doo!]]'' || [[Schibsted]] || 2005–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Seriebiblioteket]]'' (I) || [[Centerförlaget]] || 1959–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Seriebiblioteket]]'' (II) |||| 1976–1977 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Seriemagasinet]]'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1948–2001 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Seriemagasinet Extra]]'' || ? || 1990–1991 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| | |rowspan=2| || ''[[Seriemagasinet Karlsson]]'' || ? || 1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| | |rowspan=2| || ''[[Seriemagasinet Special]]'' || ? || 1975–1985 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Serie-Nytt]]'' (I)|| [[Formatic Press|Formatic]] || 1957–1963 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Serie-Nytt]]'' (II)|| [[Centerförlaget]], [[Semic]] || 1968–1983 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Serie-Paraden]]'' || [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1987–2005 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2|[[Bild:Serie-Pressen.jpg|75px]] || ''[[Serie-Pressen]]'' || [[Saxon & Lindström]] || 1971–1972 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2|[[Bild:Seriepressen93-1.jpg|75px]]|| ''[[Serie-Pressen]] (ver. 2)'' || [[Formatic Press|Formatic Press]] || 1993–1994 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Seriesport]]'' || [[Jack förlag]] || 1982–1983 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Serietidningen]]'' (I)|| [[Williams förlag|Williams]] || 1975–1976 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Serietidningen]]'' (II)|| ? || 1984–1985 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Shazam]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || 1974–1976 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Silverpilen]]'' || [[Allers]], [[Semic]] || 1970–1984 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Simpsons]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001–2004 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Skjut]]'' || [[Red Clown]] || 1974 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Skräckmagasinet]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1972–1975 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Skräckserien]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1973–1974 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Smurferna]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1992–1993 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Snurre]]'' || ? || 1971–1974 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Snurre Skutt]]'' || ? || 1978–1980 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Snurre Sprätt]]'' || ? || 1987–1999 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Sonic the Hedgehog]]'' || [[Semic]] || 1994–1995 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Spawn]]'' || [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1996–2001 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Spider-Man]]'' || [[Egmont]] || 1999–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Spindelmannen]]'' || [[Red Clown]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Satellitförlaget]], [[Semic]], [[Egmont]] || 1974–1999 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Spion 13]]'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]] || 1964–1973 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Spionage]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1967–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Spionserien]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1967–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Spock]]'' || [[Epix]] || 1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Spud & Co]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1962–1964 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Sputnik]]'' || [[Centerförlaget]] || 1958–1959 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Star Trek]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1981–1982 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| | |rowspan=2| || ''[[Star Trek the Next Generation]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Pandora Press|Pandora]] || 1993 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Star Wars]]'' || [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1996–2003 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Starlet]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || 1966–2005 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Stjärnbragder]]'' || [[Allers]] || 1952–1953 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Stjärnmagasinet]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || 1955–? | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Stålpojken]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Stjärnornas Krig]]'' || [[Semic]] || 1983–1985 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Stjärnwestern]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1964–1965, 1970–1971 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Storklas och Lillklas]]'' || [[Centerförlaget]] || 1956–1964 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Sk7.png|75px]]|| ''[[Stål-Kalle]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1997–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Stålmannen]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]], [[SatellitFörlaget]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1949–1991 | |||
|- | |||
|colspan="4"| Åren 1982–1988 var den formella titeln ''Supermagasinet'', men ''Stålmannen'' användes fortfarande som parallell titel | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Stålpojken]]'' (I)|| [[Centerförlaget]], [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || 1959–1979 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| Bytte från och med 1980 namn till ''[[Rymdens Hjältar]]'' | |colspan="4"| Bytte från och med 1980 namn till ''[[Rymdens Hjältar]]'' | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Sune och hans värld]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Stålpojken]]'' (II)|| ? || 1983–1984 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Sune och hans värld]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2003–2004 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Super Fun]]'' || [[Intercomic Press]] || 1982 | |rowspan=2| || ''[[Super Fun]]'' || [[Intercomic Press]] || 1982 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Supermagasinet]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Supermagasinet]]'' || [[Semic]] || 1982–1988 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| Formell titel för tidningen ''Stålmannen'' under dessa år | |colspan="4"| Formell titel för tidningen ''Stålmannen'' under dessa år | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Superserien (Marvel)|Superserien]]'' || [[Hemmets Journal]] || | |rowspan=2| || ''[[Superserien (Marvel)|Superserien]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1981–1983 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Super-Team]]'' || [[Epix]] || | |rowspan=2| || ''[[Super-Team]]'' || [[Epix]] || 1992–? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Supertempo]]'' || [[Hemmets Journal]] || | |rowspan=2| || ''[[Supertempo]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1982–1983 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Svarta Masken]]'' || [[Hemmets Journal]] || | |rowspan=2| || ''[[Svarta Masken]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1977–1978 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Svenskamad1960.jpg|75px]] || ''[[Svenska Mad]] (ver. 1)'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || | |rowspan=2| [[Bild:Svenskamad1960.jpg|75px]] || ''[[Svenska Mad]] (ver. 1)'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || 1960–1993 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"|Förlagan var amerikanska ''[[MAD]]'', varifrån en stor del av materialet hämtades. | |colspan="4"|Förlagan var amerikanska ''[[MAD]]'', varifrån en stor del av materialet hämtades. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Mad1997.jpg|75px]] || ''[[Svenska Mad]] (ver. 2)'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| [[Bild:Mad1997.jpg|75px]] || ''[[Svenska Mad]] (ver. 2)'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1997–2002 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"|Förlagan var amerikanska ''[[MAD]]'', varifrån en stor del av materialet hämtades. | |colspan="4"|Förlagan var amerikanska ''[[MAD]]'', varifrån en stor del av materialet hämtades. | ||
Rad 246: | Rad 282: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Svenska Serier.jpg|75px]] || ''[[Svenska Serier]] (ver. 1)'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| [[Bild:Svenska Serier.jpg|75px]] || ''[[Svenska Serier]] (ver. 1)'' || [[Semic]] || 1979–1982 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| Innehöll först bara amatörserier. | |colspan="4"| Innehöll först bara amatörserier. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Svenska Serier2.jpg|75px]]|| ''[[Svenska Serier]] (ver. 2)''|| [[Semic]] || | |rowspan=2| [[Bild:Svenska Serier2.jpg|75px]]|| ''[[Svenska Serier]] (ver. 2)''|| [[Semic]] || 1987–1997 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Swisch]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Swisch]]'' || [[Centerförlaget]] || 1969–1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|} | |} |