Skillnad mellan versioner av "Alfabetisk lista över svenska serietidningar (T-U)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökWakuran (diskussion | bidrag) |
|||
Rad 2: | Rad 2: | ||
[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar]]: | [[Alfabetisk lista över svenska serietidningar]]: | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (A-C)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (A-C)|A–C]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (D-F)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (D-F)|D–F]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (G-J)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (G-J)|G–J]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (K-M)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (K-M)|K–M]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (N-R)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (N-R)|N–R]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (S)|S]]''' | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (S)|S]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (T-U)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (T-U)|T–U]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (V-Ö)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (V-Ö)|V–Ö]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | ||
</center> | </center> | ||
Rad 22: | Rad 22: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tarzan]]'' ( | |rowspan=2| || ''[[Tarzan]]'' (I)|| [[Åhlén & Åkerlund]] || 1951–1955 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tarzan]]'' ( | |rowspan=2| || ''[[Tarzan]]'' (II)|| [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]], || 1965–1990 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Tarzan]]'' (III)||[[Atlantic Förlags|Atlantic]]|| 1992–1993 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Tarzan & Co]]''||?|| 1971–1975 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Terror]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Tarzan Extra]]''||?|| 1972 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Tarzans son]]''||?|| 1979–1990 | |||
|- | |||
|colspan="4"|Tarsans son hette ''[[Korak]]'' fram till 1978. | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Teddy]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || 1959–1960 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Teenage Mutant Hero Turtles]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1990–1996 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Terror]]'' || [[Semic]] || 1990–1991 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 46: | Rad 62: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tex Willer|Tex Willer (Kansasserien)]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Tex Willer|Tex Willer (Kansasserien)]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || 1971–1972, 1975–1976, 1977–1982 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Texas.png|75px]] || ''[[Texas]] ( | |rowspan=2| [[Bild:Texas.png|75px]] || ''[[Texas]] (I)'' || [[Centerförlaget]] || 1953–1954 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Texas]] ( | |rowspan=2| || ''[[Texas]] (II)'' || [[Centerförlaget]] || 1958–1961 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Texas]] ( | |rowspan=2| || ''[[Texas]] (III)'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]] || 1964, 1967–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[The Real Ghostbusters]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || | |rowspan=2| || ''[[The Real Ghostbusters]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1988–1990 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Thriller.png|75px]] || ''[[Thriller]] ( | |rowspan=2| [[Bild:Thriller.png|75px]] || ''[[Thriller]] (I)'' || [[SatellitFörlaget]], [[Semic]] || 1989 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Thriller]] ( | |rowspan=2| || ''[[Thriller]] (II)'' || [[SatellitFörlaget]], [[Semic]] || 1991–1993 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 78: | Rad 94: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Thunderbirds]]'' || [[Serieförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Thunderbirds]]'' || [[Serieförlaget]] || 1994–1995 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tigern]]'' || [[Malmborg & Hedström]] || 1971 | |rowspan=2| || ''[[Tigern]]'' || [[Malmborg & Hedström]] || 1971 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tom & Jerry]]'' || [[Semic]], [[Egmont]], [[Full Stop Media]] || | |rowspan=2| || ''[[Tom & Jerry]]'' || [[Semic]], [[Egmont]], [[Full Stop Media]] || 1979–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tom Mix]]'' || [[Serieförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Tom Mix]]'' || [[Serieförlaget]] || 1953–1954 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tom och Jerry]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Tom och Jerry]]'' || [[Semic]] || 1965–1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tomahawk]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Tomahawk]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || 1951–1979, 1982–1984 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Topp-Serien]] ( | |rowspan=2| || ''[[Topp-Serien]] (I)'' || [[Semic]] || 1977–1978 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Topp-Serien]] ( | |rowspan=2| || ''[[Topp-Serien]] (II)'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1964–1966 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Topp-serien]] ( | |rowspan=2| || ''[[Topp-serien]] (III)'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1969–1973 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 122: | Rad 138: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Transformers]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || | |rowspan=2| || ''[[Transformers]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1987–1991, 1993 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Trio]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Trio]]'' || [[Centerförlaget]] || 1960–1963 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Trioserien]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Trioserien]]'' || [[Centerförlaget]] || 1963–1964 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 142: | Rad 158: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Träsket]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002 | |rowspan=2| || ''[[Träsket]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tuff & Tuss]]'' || [[Serieförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Tuff & Tuss]]'' || [[Serieförlaget]] || 1953–1958 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tuffa Viktor]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Tuffa Viktor]]'' || [[Semic]] || 1969–1971 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tumac]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Tumac]]'' || [[Semic]] || 1978–1980 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tung Metall]]'' || [[Epix]] || | |rowspan=2| || ''[[Tung Metall]]'' || [[Epix]] || 1986–1990 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tvillingdeckarna]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Tvillingdeckarna]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || 1973–1974, 1979–1981 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[TV-serier (med Western och Hopalong)]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[TV-serier (med Western och Hopalong)]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]] || 1963–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[TV-serier]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || | |rowspan=2| || ''[[TV-serier]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || 1960–1962 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:2000-.png|75px]] || ''[[2000 Plus|2000+]]'' || [[Epix]] || | |rowspan=2| [[Bild:2000-.png|75px]] || ''[[2000 Plus|2000+]]'' || [[Epix]] || 1991–1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[TV-äventyr]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || | |rowspan=2| || ''[[TV-äventyr]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1962–1963 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 186: | Rad 202: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Usagi Yojimbo]]'' || [[Epix]] || | |rowspan=2| || ''[[Usagi Yojimbo]]'' || [[Epix]] || 1991–1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Uti vår Hage]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Uti vår Hage]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|} | |} |