Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1960-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (+ Mr. A) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
Rad 96: | Rad 96: | ||
|- | |- | ||
|1967||"[[Pythagore]]"||"[[Pythagoras]]" ||[[Derib]] och [[Job]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |1967||"[[Pythagore]]"||"[[Pythagoras]]" ||[[Derib]] och [[Job]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | ||
|- | |||
|1967||"[[Mr. A]]" ||||[[Steve Ditko]] ||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1967||"[[Captain Kate]]" || ||[[Jerry Skelly|Jerry]] och [[Halle Skelly]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1967||"[[Captain Kate]]" || ||[[Jerry Skelly|Jerry]] och [[Halle Skelly]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
Rad 102: | Rad 104: | ||
|- | |- | ||
|1968||"[[Boner's Ark]]" ||"[[Arken]]" ||[[Mort Walker]] ([[Addison]]) ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1968||"[[Boner's Ark]]" ||"[[Arken]]" ||[[Mort Walker]] ([[Addison]]) ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1968||"[[Dateline: Danger]]" ||"[[Toppreportrarna]]"/<br>"[[Våghalsarna]]" ||[[Allan Saunders]] och [[Alden McWilliams]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1968||"[[Dateline: Danger]]" ||"[[Toppreportrarna]]"/<br>"[[Våghalsarna]]" ||[[Allan Saunders]] och [[Alden McWilliams]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] |
Versionen från 22 september 2008 kl. 20.23
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1960-talet.
- Bläddra till Serier från 1950-talet
- Bläddra till Serier från 1970-talet