Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1960-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökDaha6439 (diskussion | bidrag) m (→Serier från 1960-talet: - Teen Titans) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "JLA") |
||
Rad 17: | Rad 17: | ||
|- | |- | ||
|1960||"[[Sam's Strip]]" ||"[[Sams serie]]" ||[[Mort Walker]] och [[Jerry Dumas]] ||Dagspress ||USA | |1960||"[[Sam's Strip]]" ||"[[Sams serie]]" ||[[Mort Walker]] och [[Jerry Dumas]] ||Dagspress ||USA | ||
|- | |||
|1960||"[[Justice League of America]]" ||"[[Lagens Väktare]]" ||[[Gardner Fox]] och [[Mike Sekowsky]] ||Serietidning ||USA | |||
|- | |- | ||
|1961||"[[Fantastic Four]]" ||"[[Fantastiska Fyran]]" ||[[Stan Lee]] och [[Jack Kirby]] ||Serietidning ||USA | |1961||"[[Fantastic Four]]" ||"[[Fantastiska Fyran]]" ||[[Stan Lee]] och [[Jack Kirby]] ||Serietidning ||USA |
Versionen från 7 februari 2006 kl. 22.05
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1960-talet.
- Bläddra till Serier från 1950-talet
- Bläddra till Serier från 1970-talet