Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1960-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "JLA") |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Daredevil") |
||
Rad 39: | Rad 39: | ||
|- | |- | ||
|1964||"[[Teen Titans]]" ||"[[Tonårsgänget]]" ||[[Bob Haney]] och [[Bruno Premiani]] ||Serietidning ||USA | |1964||"[[Teen Titans]]" ||"[[Tonårsgänget]]" ||[[Bob Haney]] och [[Bruno Premiani]] ||Serietidning ||USA | ||
|- | |||
|1964||"[[Daredevil]]" ||"[[Demonen]]"/"[[Våghalsen]]"/"[[Daredevil]]" ||[[Stan Lee]] och [[Bill Everett]] ||Serietidning ||USA | |||
|- | |- | ||
|1965||"[[Fritz the Cat]]"|| ||[[Robert Crumb]]||Undergroundpress||USA | |1965||"[[Fritz the Cat]]"|| ||[[Robert Crumb]]||Undergroundpress||USA |
Versionen från 7 februari 2006 kl. 22.12
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1960-talet.
- Bläddra till Serier från 1950-talet
- Bläddra till Serier från 1970-talet