Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1960-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökWakuran (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till Deribs serier) |
||
Rad 54: | Rad 54: | ||
|- | |- | ||
|1966||"[[Bernard Prince]]"|| ||[[Michael Regnier|Greg]] och [[Hermann]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |1966||"[[Bernard Prince]]"|| ||[[Michael Regnier|Greg]] och [[Hermann]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | ||
|- | |||
|1966||"[[Arnoud de Casteloup]]"|| ||[[Derib]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1966||||"[[Bamse]]" ||[[Rune Andréasson]]||Veckopress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |1966||||"[[Bamse]]" ||[[Rune Andréasson]]||Veckopress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | ||
Rad 64: | Rad 66: | ||
|- | |- | ||
|1967||"[[Scarlett Dream]]"|| ||[[Claude Moliterni]] och [[Robert Gigi]]|| ||Frankrike||[[Bild:mini_frankrike.gif]] | |1967||"[[Scarlett Dream]]"|| ||[[Claude Moliterni]] och [[Robert Gigi]]|| ||Frankrike||[[Bild:mini_frankrike.gif]] | ||
|- | |||
|1967||"[[Attila]]"|| ||[[Derib]] och [[Maurice Rosy]]|| Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |||
|- | |||
|1967||"[[Pythagore]]"||"[[Pythagoras]]" ||[[Derib]] och [[Job]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1968||"[[Boner's Ark]]" ||"[[Arken]]" ||[[Mort Walker]] ([[Addison]]) ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1968||"[[Boner's Ark]]" ||"[[Arken]]" ||[[Mort Walker]] ([[Addison]]) ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] |
Versionen från 9 januari 2007 kl. 01.54
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1960-talet.
- Bläddra till Serier från 1950-talet
- Bläddra till Serier från 1970-talet