Skillnad mellan versioner av "Ulf Jansson"
m |
Wakuran (diskussion | bidrag) (→Övrigt: +"Sven": "Moderna tider") |
||
(En mellanliggande version av en annan användare visas inte) | |||
Rad 93: | Rad 93: | ||
|- | |- | ||
|1986||"[[En morgon på väg till jobbet]]"||''[[Elixir]]'' nr 6/1986||Ulf Jansson | |1986||"[[En morgon på väg till jobbet]]"||''[[Elixir]]'' nr 6/1986||Ulf Jansson | ||
|- | |||
|1988||"[[En flygare går i land]]"||''[[Elixir]]'' nr 4/1988||Ulf Jansson | |||
|- | |- | ||
|1980-tal||"[[Box 19008]]"||''[[Epix (serietidning)|Epix]]''||Ulf Jansson | |1980-tal||"[[Box 19008]]"||''[[Epix (serietidning)|Epix]]''||Ulf Jansson | ||
Rad 101: | Rad 103: | ||
|- | |- | ||
|1987–1996||"[[Martin Udd]]"||''[[Svenska Serier]]'',"[[Efter muren]]", <br>"[[Serier om den första kärleken]]"||Magnus Knutsson | |1987–1996||"[[Martin Udd]]"||''[[Svenska Serier]]'',"[[Efter muren]]", <br>"[[Serier om den första kärleken]]"||Magnus Knutsson | ||
|- | |||
|1988||"[[Sven]]": "Moderna tider" ||''[[Svenska Serier]]'' 1/88 ||''Svenska Seriers'' redaktion | |||
|- | |- | ||
|1991(–?)<ref>Nisse Larsson: "Svenska serietecknare" (1992) sid 178.</ref>||"[[Bix]]"||''[[Dagens Nyheter]]''||Magnus Knutsson | |1991(–?)<ref>Nisse Larsson: "Svenska serietecknare" (1992) sid 178.</ref>||"[[Bix]]"||''[[Dagens Nyheter]]''||Magnus Knutsson | ||
Rad 108: | Rad 112: | ||
|1990-tal||"[[Bengt Bouquet]]"||''Munskänken'', ''Vinkännaren''||Ulf Jansson<ref>Nisse Larsson: "Svenska serietecknare" (1992) sid 180.</ref> | |1990-tal||"[[Bengt Bouquet]]"||''Munskänken'', ''Vinkännaren''||Ulf Jansson<ref>Nisse Larsson: "Svenska serietecknare" (1992) sid 180.</ref> | ||
|- | |- | ||
|1990-tal||"[[Berra (Knutsson & Jansson)|Berra]]"||'[[Dagens Nyheter]]''||Magnus Knutsson | |1990-tal||"[[Berra (Knutsson & Jansson)|Berra]]"||''[[Dagens Nyheter]]''||Magnus Knutsson | ||
|- | |- | ||
|1996||"[[Seriernas teckenspråk]]"||Jan Ollars "[[Svenska : Lärobok för årskurs 5]]"||Magnus Knutsson | |1996||"[[Seriernas teckenspråk]]"||Jan Ollars "[[Svenska : Lärobok för årskurs 5]]"||Magnus Knutsson |
Versionen från 31 juli 2017 kl. 20.54
Ulf Jansson (född 1951), är en svensk tecknare som ofta samarbetat med Magnus Knutsson. Har av Horst Schröder ansetts som "Sveriges största serieproffs". BiografiUlf Jansson är född och uppvuxen i Sundsvall. 1973 avbröt han sina "mattestudier" och flyttade till Stockholm för att arbeta som tecknare, dels som frilansande ateljétecknare på Semic, dels ihop med manusförfattaren Magnus Knutsson[1]. Genom åren har Ulf Jansson tillsammans med Magnus Knutsson skapat en mängd serier (se tabell nedan), ofta komiska äventyrsserier. Ulf Jansson är även vinfantast och vinkännare. Han jobbar som professionell vinskribent, bl a som redaktör för Munskänken - Munskänkarnas medlemstidning. 2010 gavs en bok, "Vinnörden korkar upp", ut av LKPG media, där Ulf Jansson står för text och bilder[2]. Seriealbum
Övrigt
Priser och utmärkelser
Mer om Ulf Jansson
Recensioner
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |