Skillnad mellan versioner av "Lista över Team Fantomen-äventyr"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
Andreas (diskussion | bidrag) (komplett t.o.m. 1972) |
||
Rad 73: | Rad 73: | ||
|- | |- | ||
|34||"Vattenprovet"|| Lundström || Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 26/1970|| | |34||"Vattenprovet"|| Lundström || Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 26/1970|| | ||
|- | |||
|35||"Kuppen i Volara"|| Falk || Eralp || ''Fantomen'' nr 5/1971 || omtecknad, ursprungligen tecknad av Moore | |||
|- | |||
|36||"Dödens ö"|| Falk || Eralp || ''Fantomen'' nr 8/1971 || omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy | |||
|- | |||
|37||"Boxningsmysteriet"|| Falk || Eralp || ''Fantomen'' nr 10/1971 || omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy | |||
|- | |- | ||
|38||"Det hemliga riket"|| Lundström|| Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 11/1971 || | |38||"Det hemliga riket"|| Lundström|| Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 11/1971 || | ||
|- | |- | ||
|40||"Plantagens hemlighet"|| Lundström|| Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 16/1971 || | |39||"Djungelligans återkomst"|| Falk || Eralp || ''Fantomen'' nr 12/1971 || omtecknad, ursprungligen tecknad av Moore | ||
|- | |||
|40||"Plantagens hemlighet"|| Lundström || Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 16/1971 || | |||
|- | |- | ||
| | |41||"Död eller levande"|| Falk || Eralp || ''Fantomen'' nr 18/1971 || omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy | ||
|- | |- | ||
|47||"Den falske kommendanten"|| Lundström|| Wilhelmsson || ''Fantomen'' 7/1972 || | |42||"Drama i öknen"|| Falk || Eralp || ''Fantomen'' nr 21/1971 || omtecknad, ursprungligen tecknad av Moore | ||
|- | |||
|43||"Diamantkuppen"|| Falk || Eralp || ''Fantomen'' nr 24/1971 || omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy | |||
|- | |||
|44||"Den döda floden"|| Knutsson || [[Jaime Vallvé|Vallvé]] || ''Fantomen'' nr 1/1972 || | |||
|- | |||
|45||"Diamantmysteriet"|| Falk || Eralp || ''Fantomen'' nr 5/1972 || omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy | |||
|- | |||
|46||"Den glömda dalen"|| Lundström|| [[Lennart Bergman|Bergman]]/Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 6/1972 || | |||
|- | |||
|47||"Den falske kommendanten"|| Lundström|| Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 7/1972 || | |||
|- | |||
|48||"Spöket på Tambasjön"|| Knutsson || Vallvé || ''Fantomen'' nr 9/1972 || | |||
|- | |||
|49||"Singhpiraternas skatt"|| Lundström|| Eralp || ''Fantomen'' nr 11/1972 || | |||
|- | |||
|50||"Pygmérubinen"|| [[Joe Gill|Gill]] || Eralp || ''Fantomen'' nr 11/1972 || omtecknad, ursprungligen tecknad av [[Pat Boyette|Boyette]] | |||
|- | |||
|51||"Slavarbetarna"|| Knutsson || Vallvé || ''Fantomen'' nr 14/1972 || | |||
|- | |- | ||
|52||"Flodanden"|| Lundström|| Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 15/1972 || | |52||"Flodanden"|| Lundström|| Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 15/1972 || | ||
|- | |||
|53||"Generalernas jakt"|| Falk || Eralp || ''Fantomen'' nr 16/1972 || omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy | |||
|- | |||
|54||"Mannen i träsket"|| Gill || Eralp || ''Fantomen'' 16/1972 || omtecknad, ursprungligen tecknad av Boyette | |||
|- | |||
|55||"De tusen tigrarna"|| [[Lennart Hartler|Hartler]]/[[Magnus Magnusson|Magnusson]] || Vallvé || ''Fantomen'' nr 20/1972 || | |||
|- | |||
|56||"Det begravda vittnet"|| Falk || Eralp || ''Fantomen'' nr 21/1972 || omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy | |||
|- | |||
|57||"Konungarnas grotta"|| Gill || Eralp || ''Fantomen'' 21/1972 || omtecknad, ursprungligen tecknad av Boyette | |||
|- | |||
|58||"Gengångaren"|| Lundström|| Vallvé|| ''Fantomen'' nr 24/1972 || | |||
|- | |||
|59||"Ödesguldet"|| Falk || Eralp || ''Fantomen'' nr 26/1972 || omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy | |||
|- | |||
|} | |} | ||
==Fotnoter== | ==Fotnoter== | ||
* {{FotnotText|1}}Det råder vissa oklarheter när det gäller författaren till äventyren från 1960-talet. Förlagschefen [[Ebbe Zetterstad]] skrev en del Fantomenäventyr. Vilka är dock okänt. | * {{FotnotText|1}}Det råder vissa oklarheter när det gäller författaren till äventyren från 1960-talet. Förlagschefen [[Ebbe Zetterstad]] skrev en del Fantomenäventyr. Vilka är dock okänt. |
Versionen från 13 april 2007 kl. 12.43
Här listas de Fantomenäventyr som producerats av Team Fantomen, d.v.s. de författare och tecknare som är inblandade i den skandinaviska produktionen av serien "Fantomen".
Nr | Titel | Författare | Tecknare | Publicering | Kommentar |
---|---|---|---|---|---|
1 | "Skatten i Dödskallegrottan" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 8/1963 Fantomen nr 9/1971 |
som "Fasornas hav" |
2 | "Dubbelgångarna" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 11/1963 Fantomen nr 17/1971 |
|
3 | "Havsbottens hemlighet" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 3/1964 Fantomen nr 22/1971 |
som "Guldskatten" |
4 | "Silkessnaran kommer tillbaka" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 5/1964 | |
5 | "Den ödesdigra jakten" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen 7/1964 | |
6 | "Den stora tågkuppen" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 10/1964 | |
7 | ""De förtrollade tigrarna" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 11/1964 | |
8 | "Järnhanden kommer tillbaka" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 13/1964 | |
9 | "Demonbergen" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 15/1964 | |
10 | "Den vita noshörningen" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 17/1964 | |
11 | "Den mystiska passageraren" | Falk | Wilhelmsson | Fantomen nr 4/1965 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
12 | "Jakten på Fantomen" | Falk | Wilhelmsson | Fantomen nr 7/1965 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
13 | "Piratkuppen" | Falk | Wilhelmsson | Fantomen nr 12/1965 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
14 | "Djungeldraken" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 14/1965 | |
15 | "Raketmysteriet" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 17/1965 | |
16 | "Mysteriet med Fantomens goda märke" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 19/1965 | |
17 | "Mysteriet med den röda masken" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 5/1966 | |
18 | "Den stora bankkuppen" | Gohs | Gohs | Fantomen nr 11/1966 | |
19 | "Översvämning i djungeln" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 15/1967 | |
20 | "Den stulna B 52:an" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 3/1970 | |
21 | "Skattsökaren" | Eralp | Eralp | Fantomen nr 4/1970 | |
22 | "Den flygande hästen" | Falk | Eralp | Fantomen nr 8/1970 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
23 | "Skräckens berg" | Knutsson | Wilhelmsson | Fantomen nr 9/1970 | |
24 | "Gladiatorerna" | Eralp | Eralp | Fantomen nr 10/1970 | |
25 | "Jordbävningen" | Lundström | Gohs | Fantomen nr 11/1970 | |
26 | "Diana kidnappad" | Falk | Eralp | Fantomen nr 12/1970 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
27 | "Den grymma drottningen" | Falk | Wilhelmsson | Fantomen nr 15/1970 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
28 | "Fäktmästaren" | Falk | Eralp | Fantomen nr 16/1970 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
29 | "Djungelkungen" | Falk | Eralp | Fantomen nr 16/1970 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
30 | "Dödens gudinna" | Falk | Eralp | Fantomen nr 18/1970 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
31 | "Flickan utan minne" | Falk | Eralp | Fantomen nr 22/1970 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
32 | "Mysteriet med pilringen" | Falk | Eralp | Fantomen nr 16/1970 | omtecknad, ursprungligen tecknad av Moore |
33 | "Floden som försvinner" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 24/1970 | |
34 | "Vattenprovet" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 26/1970 | |
35 | "Kuppen i Volara" | Falk | Eralp | Fantomen nr 5/1971 | omtecknad, ursprungligen tecknad av Moore |
36 | "Dödens ö" | Falk | Eralp | Fantomen nr 8/1971 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
37 | "Boxningsmysteriet" | Falk | Eralp | Fantomen nr 10/1971 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
38 | "Det hemliga riket" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 11/1971 | |
39 | "Djungelligans återkomst" | Falk | Eralp | Fantomen nr 12/1971 | omtecknad, ursprungligen tecknad av Moore |
40 | "Plantagens hemlighet" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 16/1971 | |
41 | "Död eller levande" | Falk | Eralp | Fantomen nr 18/1971 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
42 | "Drama i öknen" | Falk | Eralp | Fantomen nr 21/1971 | omtecknad, ursprungligen tecknad av Moore |
43 | "Diamantkuppen" | Falk | Eralp | Fantomen nr 24/1971 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
44 | "Den döda floden" | Knutsson | Vallvé | Fantomen nr 1/1972 | |
45 | "Diamantmysteriet" | Falk | Eralp | Fantomen nr 5/1972 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
46 | "Den glömda dalen" | Lundström | Bergman/Wilhelmsson | Fantomen nr 6/1972 | |
47 | "Den falske kommendanten" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 7/1972 | |
48 | "Spöket på Tambasjön" | Knutsson | Vallvé | Fantomen nr 9/1972 | |
49 | "Singhpiraternas skatt" | Lundström | Eralp | Fantomen nr 11/1972 | |
50 | "Pygmérubinen" | Gill | Eralp | Fantomen nr 11/1972 | omtecknad, ursprungligen tecknad av Boyette |
51 | "Slavarbetarna" | Knutsson | Vallvé | Fantomen nr 14/1972 | |
52 | "Flodanden" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 15/1972 | |
53 | "Generalernas jakt" | Falk | Eralp | Fantomen nr 16/1972 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
54 | "Mannen i träsket" | Gill | Eralp | Fantomen 16/1972 | omtecknad, ursprungligen tecknad av Boyette |
55 | "De tusen tigrarna" | Hartler/Magnusson | Vallvé | Fantomen nr 20/1972 | |
56 | "Det begravda vittnet" | Falk | Eralp | Fantomen nr 21/1972 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
57 | "Konungarnas grotta" | Gill | Eralp | Fantomen 21/1972 | omtecknad, ursprungligen tecknad av Boyette |
58 | "Gengångaren" | Lundström | Vallvé | Fantomen nr 24/1972 | |
59 | "Ödesguldet" | Falk | Eralp | Fantomen nr 26/1972 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
Fotnoter
- 1.Det råder vissa oklarheter när det gäller författaren till äventyren från 1960-talet. Förlagschefen Ebbe Zetterstad skrev en del Fantomenäventyr. Vilka är dock okänt.