Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1990-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Susanna & Bo") |
||
Rad 27: | Rad 27: | ||
|- | |- | ||
|1994||"[[Starman]]"<br/>(90-talsversionen)|| ||[[James Robinson]] och [[Tony Harris]]||Serietidning||USA | |1994||"[[Starman]]"<br/>(90-talsversionen)|| ||[[James Robinson]] och [[Tony Harris]]||Serietidning||USA | ||
|- | |||
|1995|| || "[[Susanna Strykbräda]]"<br/>(senare "[[Susanna & Bo]]")||[[David Liljemark]]||Serietidning||Sverige | |||
|- | |- | ||
|1997||"[[Nemi]]"<br/>(tidigare "[[De svarte sidene]]") || ||[[Lise Myhre]]||Serietidning||Norge | |1997||"[[Nemi]]"<br/>(tidigare "[[De svarte sidene]]") || ||[[Lise Myhre]]||Serietidning||Norge |
Versionen från 26 januari 2006 kl. 16.31
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1990-talet.
- Bläddra till Serier från 1980-talet
- Bläddra till Serier från 2000-talet (00-talet)
Serier från 1990-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1990 | "Assar" | Ulf Lundkvist | Dagspress | Sverige | |
1991 | "Bone" | Jeff Smith | Serietidning | USA | |
1991 | "Sin City" | Frank Miller | Serietidning | USA | |
1993 | "Jimmy Corrigan, the Smartest Kid on Earth" (följetongsversion) |
Chris Ware | Serietidning | USA | |
1993 | "It's A Good Life, If You Don't Weaken" (följetongsversion) |
Seth | Serietidning | Kanada | |
1993 | "Strangers in Paradise" | Terry Moore | Serietidning | USA | |
1994 | "Mutts" | "Morrgan och Klös" | Patrick McDonnell | Dagspress | USA |
1994 | "Starman" (90-talsversionen) |
James Robinson och Tony Harris | Serietidning | USA | |
1995 | "Susanna Strykbräda" (senare "Susanna & Bo") |
David Liljemark | Serietidning | Sverige | |
1997 | "Nemi" (tidigare "De svarte sidene") |
Lise Myhre | Serietidning | Norge | |
1998 | "Donjon" | Lewis Trondheim och Joann Sfar | Seriealbum | Frankrike | |
1998 | "Rocky" | Martin Kellerman | Dagspress | Sverige | |
1999 | "League of Extraordinary Gentlemen" | Alan Moore och Kevin O'Neill | Serietidning | USA |