Skillnad mellan versioner av "Lista över Vertigo-titlar"
Keffy (diskussion | bidrag) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
Rad 562: | Rad 562: | ||
|} | |} | ||
==[[ | ==Engångspublikationer== | ||
{{ | ===Baserade på reguljära tidningar=== | ||
====''[[American Vampire]]''==== | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|"[[American Vampire: The Long Road to Hell]]"|| [[Scott Snyder]] & [[Rafael Albuquerque]] ||2013|| | |||
|- | |||
|"[[American Vampire Anthology]]"|| [[antologi]] ||2013|| | |||
|- | |||
|"[[American Vampire Anthology 2]]"|| [[antologi]] ||2016|| | |||
|- | |||
|} | |||
====''[[Fables]]'' och dess avläggare==== | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|"[[Fables: The Last Castle]]"|| [[Bill Willingham]], [[P. Craig Russell]] & [[Craig Hamilton]] ||2003|| | |||
|- | |||
|"[[Fables: 1001 Nights of Snowfall]]"|| [[Bill Willingham]], [[Michael Wm. Kaluta]] & [[Charles Vess]] ||2006|| | |||
|- | |||
|"[[Fables: Werewolves of the Heartland]]"|| [[Bill Willingham]], [[Jim Fern]] & [[Craig Hamilton]] ||2012|| | |||
|- | |||
|"[[Fairest: In All the Land]]"|| [[Bill Willingham]] med flera ||2013|| | |||
|} | |||
====''[[Hellblazer]]''==== | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|"[[Heartland]]"|| [[Garth Ennis]] & [[Steve Dillon]] ||1997|| | |||
|- | |||
|"[[Hellblazer: Secret Files]]"|| [[Jamie Delano]] & [[Tim Bradstreet]] ||2000|| | |||
|- | |||
|"[[Constantine]] Movie Adaptation"|| [[Steven T. Seagle]], [[Peter Gross]], [[Ron Randall]] & [[Jimmy Palmiotti]] ||2005|| | |||
|- | |||
|"[[Hellblazer: All His Engines]]"|| [[Mike Carey]] & [[Leonardo Manco]] ||2005|| | |||
|- | |||
|"[[Hellblazer: Suicide Bridge]]"|| [[Peter Milligan]] & [[Simon Bisley]] ||2012|| | |||
|- | |||
|} | |||
====''[[Preacher]]''==== | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|"[[Preacher: The Story of You-Know-Who]]"|| [[Garth Ennis]] & [[Richard Case]] ||1996|| | |||
|- | |||
|"[[Preacher: The Good Old Boys]]"|| [[Garth Ennis]] & [[Carlos Ezquerra]] ||1997|| | |||
|- | |||
|"[[Preacher: Cassidy: Blood and Whiskey]]"|| [[Garth Ennis]] & [[Steve Dillon]] ||1998|| | |||
|- | |||
|"[[Preacher: One Man's War ]]"|| [[Garth Ennis]] & [[Peter Snejbjerg]] ||1998|| | |||
|- | |||
|"[[Preacher: Merv Pumpkinhead, Agent of D.R.E.A.M.]]"|| [[Bill Willingham]], [[Mark Buckingham]] & [[John Stokes]] ||2000|| | |||
|- | |||
|"[[Preacher: Tall in the Saddle]]"|| [[Garth Ennis]], [[Steve Dillon]] & [[John McCrea]] ||2000|| | |||
|- | |||
|} | |||
====''[[Sandman (DC)|Sandman]]'' och dess avläggare==== | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|"[[Sandman Midnight Theatre]]"|| [[Neil Gaiman]], [[Matt Wagner]] & [[Teddy Kristiansen]] ||1995|| | |||
|- | |||
|"[[The Dreaming: Trial and Error]]"|| [[Len Wein]], [[Brian Apthorp]] & [[Scott Hampton]] ||1998|| | |||
|- | |||
|"[[The Sandman Presents: Everything You Wanted to Know About Dreams But Were Afraid to Ask]]"|| [[Bill Willingham]] med flera ||2001|| | |||
|- | |||
|"[[Lucifer: Nirvana]]"|| [[Mike Carey]] & [[Jon J. Muth]] ||2002|| | |||
|- | |||
|"[[The Sandman Presents: The Furies]]"|| [[Mike Carey]] & [[John Bolton]] ||2002|| | |||
|- | |||
|"[[Death: At Death's Door]]"|| [[Jill Thompson]] ||2003|| | |||
|- | |||
|"[[The Sandman: Endless Nights]]"|| [[Neil Gaiman]] med flera ||2003|| | |||
|- | |||
|"[[The Dead Boy Detectives]]"|| [[Jill Thompson]] ||2005|| | |||
|- | |||
|} | |||
====''[[Swamp Thing]]''==== | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|"[[Swamp Thing: Roots]]"|| [[Jon J. Muth]] ||1998|| | |||
|- | |||
|"[[Swamp Thing: Secret Files & Origins]]"|| [[Brian K. Vaughan]], [[Cliff Chiang]] & [[Rodney Ramos]] ||2000|| | |||
|} | |||
====''[[Transmetropolitan]]''==== | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|"[[Transmetropolitan: I Hate It Here]]"|| [[Warren Ellis]] med flera ||2000|| | |||
|- | |||
|"[[Transmetropolitan: Filth of the City]]"|| [[Warren Ellis]] med flera ||2001|| | |||
|} | |||
====Övriga titlar==== | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|"[[The Unwritten: Tommy Taylor and the Ship That Sank Twice]]"|| [[Mike Carey]] med flera ||2014|| | |||
|- | |||
|"[[The Crusades: Urban Decree]]"|| [[Steven T. Seagle]], [[Kelley Jones]] & [[Jason Moore]] ||2001|| | |||
|- | |||
|"[[Tank Girl]] Movie Adaptation" || [[Peter Milligan]] & [[Andy Pritchett]] ||1995|| | |||
|- | |||
|"[[Human Target: Final Cut]]"|| [[Peter Milligan]] & [[Javier Pulido]] ||2002|| | |||
|- | |||
|"[[Farewell, Moonshadow]]"|| [[J. M. DeMatteis]] & [[Jon J. Muth]] ||1997|| | |||
|- | |||
|} | |||
===Underetiketter=== | |||
====V2K==== | |||
Serier kopplade till millennieskiftet. Utöver engångspublikationerna publicerades även miniserierna ''[[Brave Old World]]'', ''[[The Four Horsemen]]'', och ''[[Pulp Fantastic]]'' under V2K-etiketten. | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|"[[I Die at Midnight]]"|| [[Kyle Baker]] ||2000|| | |||
|- | |||
|"[[Totems]]"|| [[Tom Peyer]], [[Duncan Fregredo]], [[Richard Case]] & [[Dean Ormston]] ||2000|| [[Crossover]] av flera Vertigo-serier | |||
|- | |||
|} | |||
====Vertigo Crime==== | |||
Inbundna [[serieroman]]er inom [[deckarserier|deckargenren]]. | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|"[[Dark Entries]]"|| [[Ian Rankin]] & [[Werther Dell'Edera]] ||2009|| | |||
|- | |||
|"[[Filthy Rich]]"|| [[Brian Azzarello]] & [[Victor Santos]] ||2009|| | |||
|- | |||
|"[[The Bronx Kill]]"|| [[Peter Milligan]] & [[James Romberger]] ||2009|| | |||
|- | |||
|"[[A Sickness in the Family]]"|| [[Denise Mina]] & [[Antonio Fuso]] ||2010|| | |||
|- | |||
|"[[Area 10]]"|| [[Christos N. Gage]] & [[Chris Samnee]] ||2010|| | |||
|- | |||
|"[[Fogtown]]"|| [[Andersen Gabrych]] & [[Brad Rader]] ||2010|| | |||
|- | |||
|"[[Rat Catcher]]"|| [[Andy Diggle]] & [[Victor Ibañez]] ||2010|| | |||
|- | |||
|"[[The Chill]]"|| [[Jason Starr]] & [[Mick Bertilorenzi]] ||2010|| | |||
|- | |||
|"[[The Executor]]"|| [[Jon Evans]] & [[Andrea Mutti]] ||2010|| | |||
|- | |||
|"[[99 Days]]"|| [[Matteo Casali]] & [[Kristian Donaldson]] ||2011|| | |||
|- | |||
|"[[Cowboys]]"|| [[Gary Phillips]] & [[Brian Hurtt]] ||2011|| | |||
|- | |||
|"[[Noche Roja]]"|| [[Simon Oliver]] & [[Jason Latour]] ||2011|| | |||
|- | |||
|} | |||
====Vertigo Vérité==== | |||
Underetikett för [[vardagsrealistiska serier]]. Utöver engångspublikationerna publicerades även miniserierna ''[[The System]]'', ''[[Girl ]]'', och ''[[The Unseen Han]]'' under Vérité-etiketten. | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|"[[Seven Miles a Second]]"|| [[David Wojnarowicz]] & [[James Romberger]] ||1996|| | |||
|- | |||
|"[[Hell Eternal]]"|| [[Jamie Delano]] & [[Sean Phillips]] ||1998|| | |||
|- | |||
|} | |||
====Vertigo Vision==== | |||
Nytolkningar av äldre DC-figurer. | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|"[[The Geek]]"|| [[Rachel Pollack]] & [[Mike Allred]] ||1993|| | |||
|- | |||
|"[[The Phantom Stranger]]"|| [[Alisa Kwitney]] & [[Guy Davis]] ||1993|| | |||
|- | |||
|"[[Doctor Occult]]"|| [[Dave Louapre]] & [[Dan Sweetman]] ||1994|| | |||
|- | |||
|"[[Prez]]"|| [[Ed Brubaker]] & [[Eric Shanower]] ||1995|| | |||
|- | |||
|"[[Doctor Thirteen]]"|| [[Matt Howarth]] & [[Michael Avon Oeming]] ||1998|| | |||
|- | |||
|"[[Tomahawk ]]"|| [[Rachel Pollack]] & [[Tom Yeates]] ||1998|| | |||
|- | |||
|} | |||
====Vertigo Voices==== | |||
Underetikett som lät serieskapre få fria händer med engångshistorier. | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|"[[Face]]"|| [[Peter Milligan]] & [[Duncan Fegredo]] ||1995|| | |||
|- | |||
|"[[Kill Your Boyfriend]]"|| [[Grant Morrison]] & [[Philip Bond]] ||1995|| | |||
|- | |||
|"[[Tainted]]"|| [[Jamie Delano]] & [[Al Davison]] ||1995|| | |||
|- | |||
|"[[The Eaters]]"|| [[Peter Milligan]] & [[Dean Ormston]] ||1995|| | |||
|- | |||
|} | |||
===Övriga [[serieromaner]]=== | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|"[[The Heart of the Beast]]"|| [[Dean Motter]], [[Judith Dupre]] & [[Sean Phillips]] ||1994|| | |||
|- | |||
|"[[The Mystery Play]]"|| [[Grant Morrison]] & [[Jon J. Muth]] ||1994|| | |||
|- | |||
|"[[The Tragical Comedy or Comical Tragedy of Mr. Punch]]"|| [[Neil Gaiman]] & [[Dave McKean]] ||1994|| | |||
|- | |||
|"[[Welcome Back to the House of Mystery]]"|| [[antologi]] ||1998|| Repriserar ett flertal serier från äldre ''[[House of Mystery]]''-tidningar | |||
|- | |||
|"[[Veils]]"|| [[Pat McGreal]], [[Stephen John Phillips]], [[José Villarrubia]] & [[Rebecca Guay]] ||1999|| | |||
|- | |||
|"[[You Are Here]]"|| [[Kyle Baker]] ||1999|| | |||
|- | |||
|"[[The House on the Borderland]]"|| [[Simon Revelstroke]] & [[Richard Corben]] ||2000|| | |||
|- | |||
|"[[I, Paparazzi]]"|| [[Pat McGreal]], [[Steven Parke]] & [[Stephen John Phillips]] ||2001|| | |||
|- | |||
|"[[Bigg Time]]"|| [[Ty Templeton]] ||2002|| | |||
|- | |||
|"[[In the Shadow of Edgar Allan Poe]]"|| [[Jonathon Scott Fuqua]], [[Steven Parke]] & [[Stephen John Phillips]] ||2002|| | |||
|- | |||
|"[[King David]]"|| [[Kyle Baker]] ||2002|| | |||
|- | |||
|"[[Barnum!]]"|| [[Howard Chaykin]], [[David Tischman]] & [[Niko Henrichon]] ||2003|| | |||
|- | |||
|"[[Orbiter]]"|| [[Warren Ellis]] & [[Colleen Doran]] ||2003|| | |||
|- | |||
|"[[Sgt. Rock: Between Hell and a Hard Place]]"|| [[Brian Azzarello]] & [[Joe Kubert]] ||2003|| | |||
|- | |||
|"[[The Cowboy Wally Show]]"|| [[Kyle Baker]] ||2003||Återtryck av ett seriealbum ursprungligen publicerat av [[Doubleday]] 1988 | |||
|- | |||
|"[[Undercover Genie]]"|| [[Kyle Baker]] ||2003|| | |||
|- | |||
|"[[Vertical]]"|| [[Steven T. Seagle]], [[Mike Allred]] & [[Philip Bond]] ||2003|| | |||
|- | |||
|"[[It's a Bird...]]"|| [[Steven T. Seagle]] & [[Teddy Kristiansen]] ||2004|| | |||
|- | |||
|"[[Lovecraft]]"|| [[Keith Giffen]] & [[Enrique Breccia]] ||2004|| | |||
|- | |||
|"[[The Originals]]"|| [[Dave Gibbons]] ||2004|| | |||
|- | |||
|"[[The Fountain]]"|| [[Kent Williams]] ||2005|| | |||
|- | |||
|"[[The Quitter]]"|| [[Harvey Pekar]] & [[Dean Haspiel]] ||2005|| | |||
|- | |||
|"[[Can't Get No]]"|| [[Rick Veitch]] ||2006|| | |||
|- | |||
|"[[Pride of Baghdad]]"|| [[Brian K. Vaughan]] & [[Niko Henrichon]] ||2006|| | |||
|- | |||
|"[[Sloth (Hernandez)|Sloth]]"|| [[Gilbert Hernandez]] ||2006|| | |||
|- | |||
|"[[Cairo]]"|| [[G. Willow Wilson]] & [[M. K. Perker]] ||2007|| | |||
|- | |||
|"[[God Save the Queen]]"|| [[Mike Carey]] & [[John Bolton]] ||2007|| | |||
|- | |||
|"[[Sentences: The Life of M. F. Grimm]]"|| [[Percy Carey]] & [[Ronald Wimberly]] ||2007|| | |||
|- | |||
|"[[Silverfish]]"|| [[David Lapham]] ||2007|| | |||
|- | |||
|"[[Incognegro]]"|| [[Mat Johnson]] & [[Warren Pleece]] ||2008|| | |||
|- | |||
|"[[The Alcoholic]]"|| [[Jonathan Ames]] & [[Dean Haspiel]] ||2008|| | |||
|- | |||
|"[[Luna Park]]"|| [[Kevin Baker]] & [[Danijel Zezelj]] ||2009|| | |||
|- | |||
|"[[The Nobody]]"|| [[Jeff Lemire]] ||2009|| | |||
|- | |||
|"[[Tokyo Days, Bangkok Nights]]"|| [[Jonathan Vankin]], [[Seth Fisher]], [[Giuseppe Camuncoli]] & [[Shawn Martinbrough]] ||2009|| | |||
|- | |||
|"[[Cuba: My Revolution]]"|| [[Inverna Lockpez,]] & [[Dean Haspiel]] ||2010|| | |||
|- | |||
|"[[Dark Rain: A New Orleans Story]]"|| [[Mat Johnson]] & [[Simon Gane]] ||2010|| | |||
|- | |||
|"[[How to Understand Israel in 60 Days or Less]]"|| [[Sarah Glidden]] ||2010|| | |||
|- | |||
|"[[Neil Young's Greendale]]"|| [[Joshua Dysart]] & [[Cliff Chiang]] ||2010|| | |||
|- | |||
|"[[Other Lives]]"|| [[Peter Bagge]] ||2010|| | |||
|- | |||
|"[[Revolver]]"|| [[Matt Kindt]] ||2010|| | |||
|- | |||
|"[[The Green Woman]]"|| [[Peter Straub]], [[Michael Easton]] & [[John Bolton]] ||2010|| | |||
|- | |||
|"[[A Flight of Angels]]"|| [[antologi]] ||2011|| | |||
|- | |||
|"[[A God Somewhere]]"|| [[John Arcudi]] & [[Peter Snejbjerg]] ||2011|| Återtryck av en serieroman ursprungligen publicerad på [[WildStorm]]-etiketten. | |||
|- | |||
|"[[Aaron and Ahmed]]"|| [[Jay Cantor]] & [[James Romberger]] ||2011|| | |||
|- | |||
|"[[Return to Perdition]]"|| [[Max Allan Collins]] & [[Terry Beatty]] ||2011|| | |||
|- | |||
|"[[A.D.D.: Adolescent Demo Division]]"|| [[Douglas Rushkoff]] & [[Goran Sudzuka]] ||2012|| | |||
|- | |||
|"[[Get Jiro!]]"|| [[Joel Rose]], [[Anthony Bourdain]] & [[Langdon Foss]] ||2012|| | |||
|- | |||
|"[[Gone to Amerikay]]"|| [[Derek McCulloch]] & [[Colleen Doran]] ||2012|| | |||
|- | |||
|"[[Prince of Cats]]"|| [[Ronald Wimberly]] ||2012|| | |||
|- | |||
|"[[Right State]]"|| [[Mat Johnson]] & [[Andrea Mutti]] ||2012|| | |||
|- | |||
|"[[Shooters]]"|| [[Eric Trautmann]], [[Brandon Jerwa]] & [[Steve Lieber]] ||2012|| | |||
|- | |||
|"[[The Girl With the Dragon Tattoo]]" 1|| [[Denise Mina]], [[Andrea Mutti]] & [[Leonardo Manco]] ||2012|| | |||
|- | |||
|"[[The Girl With the Dragon Tattoo]]" 2|| [[Denise Mina]], [[Andrea Mutti]] & [[Leonardo Manco]] ||2013|| | |||
|- | |||
|"[[The Girl Who Played with Fire]]"|| [[Denise Mina]], [[Andrea Mutti]], [[Antonio Fuso]] & [[Leonardo Manco]] ||2014|| | |||
|- | |||
|"[[The Girl Who Kicked the Hornet's Nest]]"|| [[Denise Mina]], [[Andrea Mutti]] & [[Antonio Fuso]] ||2015|| | |||
|- | |||
|"[[Dark Night: A True Batman Story]]"|| [[Paul Dini]] & [[Eduardo Risso]] ||2016|| | |||
|- | |||
|"[[Get Jiro: Blood and Sushi]]"|| [[Joel Rose]], [[Anthony Bourdain]] & [[Alé Garza]] ||2016|| | |||
|- | |||
|} | |||
===Övriga engångstidningar=== | |||
Utöver längre serieromaner och engångspublikationer presenterade på någon av förlagens underetiketter, har även ett mindre antal helt fristående tidningar i vanligt serietidningsformat publicerats. De tidigare saknar numrering, men från och med 2011 är samtliga numrerade 1, även om inga ytterligare nummer följt. | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|"[[Mercy]]"|| [[J.M. DeMatteis]] & [[Paul Johnson]] ||1993|| | |||
|- | |||
|"[[Dhampire: Stillborn]]"|| [[Nancy A. Collins]] & [[Paul Lee]] ||1996|| | |||
|- | |||
|"[[Dog Moon]]"|| [[Robert Hunter]] & [[Timothy Truman]] ||1996|| | |||
|- | |||
|"[[Toxic Gumbo]]"|| [[Lydia Lunch]] & [[Ted McKeever]] ||1998|| | |||
|- | |||
|"[[Sleepy Hollow]] Movie Adaptation"|| [[Steven T. Seagle]], [[Kelley Jones]] & [[Jason Moore]] ||2000|| | |||
|- | |||
|"[[Weird War Tales]]"|| [[antologi]] ||2000|| | |||
|- | |||
|"[[Zatanna: Everyday Magic]]"|| [[Paul Dini]] & [[Rick Mays]] ||2003|| | |||
|- | |||
|"[[Strange Adventures]]"|| [[antologi]] ||2011|| | |||
|- | |||
|"[[The Unexpected]]"|| [[antologi]] ||2011|| | |||
|- | |||
|"[[Ghosts]]"|| [[antologi]] ||2012|| | |||
|- | |||
|"[[Mystery in Space ]]"|| [[antologi]] ||2012|| | |||
|- | |||
|"[[The Witching Hour (DC)|The Witching Hour]]"|| [[antologi]] ||2013|| | |||
|- | |||
|"[[Time Warp]]"|| [[antologi]] ||2013|| | |||
|} | |||
===Importerade serier=== | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|"[[Rogan Gosh]]"|| [[Brendan McCarthy]] & [[Peter Milligan]] ||1994|| Från Storbritannien | |||
|- | |||
|"[[Menz Insana]]"|| [[Christopher Fowler]] & [[John Bolton]] ||1997|| Från Storbritannien | |||
|- | |||
|"[[True Faith]]"|| [[Garth Ennis]] & [[Warren Pleece]] ||1997|| Från Storbritannien | |||
|- | |||
|"[[Marzi]]"|| [[Marzena Sowa]] & [[Sylvain Savoia]] ||2011|| Från Frankrike | |||
|- | |||
|} | |||
==Se även== | ==Se även== | ||
*[[Alfabetisk lista över Vertigo-titlar]] | *[[Alfabetisk lista över Vertigo-titlar]] |
Versionen från 15 januari 2017 kl. 23.54
Vertigo är DC Comics etikett för vuxenserier, och startades 1993 då sex etablerade DC-titlar flyttade över till den nya etiketten och fick sällskap av flera nya tidningar.
Reguljär utgivning
Så kallade "ongoing series"; titlar som inte är på förhand bestämda att komma ut i ett visst antal nummer.
Tidningar vars utgivning inleddes innan Vertigos etablering 1993 publicerades fram till dess på DC Comics vanliga etikett.
Titel | Start | Slut | Antal tidningar |
Kommentar |
---|---|---|---|---|
Swamp Thing | 1982 | 1996 | 171 | |
Doom Patrol | 1987 | 1995 | 87 | |
Animal Man | 1988 | 1995 | 89 | |
Hellblazer | 1988 | 2013 | 300 | |
Sandman | 1989 | 1996 | 75 | |
Shade the Changing Man | 1990 | 1996 | 70 | |
Black Orchid | 1993 | 1995 | 22 | |
Kid Eternity | 1993 | 1994 | 16 | |
Sandman Mystery Theatre | 1993 | 1999 | 70 | |
Invisibles | 1994 | 1995 | 25 | |
The Books of Magic | 1994 | 2000 | 75 | |
Preacher | 1995 | 2000 | 66 | |
House of Secrets | 1996 | 1998 | 25 | |
Seekers into the Mystery | 1996 | 1997 | 15 | |
The Dreaming | 1996 | 2001 | 60 | |
Invisibles Vol. 2 | 1997 | 1999 | 22 | |
Transmetropolitan | 1997 | 2002 | 60 | Publicerades t.o.m. 1998 på systeretiketten Helix |
The Minx | 1998 | 1999 | 8 | |
100 Bullets | 1999 | 2009 | 100 | |
Flinch | 1999 | 2001 | 16 | |
Deadenders | 2000 | 2001 | 16 | |
Lucifer | 2000 | 2006 | 75 | |
Outlaw Nation | 2000 | 2002 | 19 | |
Swamp Thing | 2000 | 2001 | 20 | |
American Century | 2001 | 2003 | 27 | |
Codename Knockout | 2001 | 2003 | 24 | |
Hunter, the Age of Magic | 2001 | 2003 | 25 | |
The Crusades | 2001 | 2002 | 20 | |
Fables | 2002 | 2015 | 149 | |
Y: The Last Man | 2002 | 2008 | 60 | |
Human Target | 2003 | 2005 | 21 | |
The Losers | 2003 | 2006 | 32 | |
Swamp Thing | 2004 | 2006 | 29 | |
The Books of Magick: Life During Wartime | 2004 | 2005 | 15 | |
The Witching | 2004 | 2005 | 10 | |
Loveless | 2005 | 2008 | 24 | |
Trigger | 2005 | 2005 | 8 | |
American Virgin | 2006 | 2008 | 23 | |
Deadman | 2006 | 2007 | 13 | |
DMZ | 2006 | 2012 | 72 | |
Jack of Fables | 2006 | 2011 | 50 | |
Testament | 2006 | 2008 | 22 | |
The Exterminators | 2006 | 2008 | 30 | |
Army@Love | 2007 | 2008 | 12 | |
Crossing Midnight | 2007 | 2008 | 19 | |
Scalped | 2007 | 2012 | 60 | |
The Un-Men | 2007 | 2008 | 13 | |
The Vinyl Underground | 2007 | 2008 | 12 | |
Air | 2008 | 2010 | 24 | |
House of Mystery | 2008 | 2011 | 42 | |
Madame Xanadu | 2008 | 2011 | 29 | |
Northlanders | 2008 | 2012 | 50 | |
Unknown Soldier | 2008 | 2010 | 25 | |
Young Liars | 2008 | 2009 | 18 | |
Greek Street | 2009 | 2010 | 16 | |
The Unwritten | 2009 | 2013 | 54 | |
iZombie | 2010 | 2012 | 28 | |
Sweet Tooth | 2009 | 2013 | 40 | |
American Vampire | 2010 | 2013 | 34 | |
Dominique Laveau: Voodoo Child | 2012 | 2012 | 7 | |
Fairest | 2012 | 2015 | 33 | |
Saucer Country | 2012 | 2013 | 14 | |
Astro City | 2013 | |||
Coffin Hill | 2013 | 2015 | 20 | |
FBP: Federal Bureau of Physics | 2013 | 2015 | 24 | |
Hinterkind | 2013 | 2015 | 18 | |
American Vampire: Second Cycle | 2014 | 2015 | 11 | |
Dead Boy Detectives | 2014 | 2015 | 12 | |
The Unwritten: Apocalypse | 2014 | 2015 | 12 | |
Art Ops | 2015 | |||
Clean Room | 2015 | |||
Effigy | 2015 | 2015 | 7 | |
Fables: The Wolf Among Us | 2015 | 2016 | 16 | |
Suiciders | 2015 | 2015 | 6 | |
Survivors' Club | 2015 | 2016 | 9 | |
Everafter: From the Pages of Fables | 2016 | |||
Lucifer Vol. 2 | 2016 | |||
Red Thorn | 2015 | |||
Slash & Burn | 2016 | 2016 | 6 | |
Unfollow | 2016 |
Mini- och maxiserier
Så kallade "limited series"; titlar som har ett förhandsbestämt antal nummer. Många samlas i efterhand i tjockare volymer och presenteras då som serieromaner.
Tidningar med ursprungspublicering innan Vertigos etablering 1993 publicerades på DC Comics vanliga etikett, men har därefter återpublicerats som serieromaner på Vertigo-etiketten.
WildStorm-titlar
Samtliga dessa tidningar publicerades ursprungligen på DC-etiketten WildStorm. Efter WildStorm nedläggning 2010 har de publicerats i samlingsvolymer på Vertigo.
Titel | Start | Slut | Antal tidningar |
Kommentar |
---|---|---|---|---|
The League of Extraordinary Gentlemen | 1999 | 2003 | 12 | |
Top 10 | 1999 | 2001 | 12 | |
Terra Obscura | 2003 | 2005 | 12 | |
Ocean | 2004 | 2005 | 6 | Vertigos samlingsvolym innehåller även serieromanen "Orbiter" från 2003 |
Astro City: The Dark Age | 2005 | 2010 | 16 | |
North 40 | 2009 | 2010 | 6 |
Engångspublikationer
Baserade på reguljära tidningar
American Vampire
Titel | Upphovsmän | År | Kommentar |
---|---|---|---|
"American Vampire: The Long Road to Hell" | Scott Snyder & Rafael Albuquerque | 2013 | |
"American Vampire Anthology" | antologi | 2013 | |
"American Vampire Anthology 2" | antologi | 2016 |
Fables och dess avläggare
Titel | Upphovsmän | År | Kommentar |
---|---|---|---|
"Fables: The Last Castle" | Bill Willingham, P. Craig Russell & Craig Hamilton | 2003 | |
"Fables: 1001 Nights of Snowfall" | Bill Willingham, Michael Wm. Kaluta & Charles Vess | 2006 | |
"Fables: Werewolves of the Heartland" | Bill Willingham, Jim Fern & Craig Hamilton | 2012 | |
"Fairest: In All the Land" | Bill Willingham med flera | 2013 |
Hellblazer
Titel | Upphovsmän | År | Kommentar |
---|---|---|---|
"Heartland" | Garth Ennis & Steve Dillon | 1997 | |
"Hellblazer: Secret Files" | Jamie Delano & Tim Bradstreet | 2000 | |
"Constantine Movie Adaptation" | Steven T. Seagle, Peter Gross, Ron Randall & Jimmy Palmiotti | 2005 | |
"Hellblazer: All His Engines" | Mike Carey & Leonardo Manco | 2005 | |
"Hellblazer: Suicide Bridge" | Peter Milligan & Simon Bisley | 2012 |
Preacher
Titel | Upphovsmän | År | Kommentar |
---|---|---|---|
"Preacher: The Story of You-Know-Who" | Garth Ennis & Richard Case | 1996 | |
"Preacher: The Good Old Boys" | Garth Ennis & Carlos Ezquerra | 1997 | |
"Preacher: Cassidy: Blood and Whiskey" | Garth Ennis & Steve Dillon | 1998 | |
"Preacher: One Man's War " | Garth Ennis & Peter Snejbjerg | 1998 | |
"Preacher: Merv Pumpkinhead, Agent of D.R.E.A.M." | Bill Willingham, Mark Buckingham & John Stokes | 2000 | |
"Preacher: Tall in the Saddle" | Garth Ennis, Steve Dillon & John McCrea | 2000 |
Sandman och dess avläggare
Titel | Upphovsmän | År | Kommentar |
---|---|---|---|
"Sandman Midnight Theatre" | Neil Gaiman, Matt Wagner & Teddy Kristiansen | 1995 | |
"The Dreaming: Trial and Error" | Len Wein, Brian Apthorp & Scott Hampton | 1998 | |
"The Sandman Presents: Everything You Wanted to Know About Dreams But Were Afraid to Ask" | Bill Willingham med flera | 2001 | |
"Lucifer: Nirvana" | Mike Carey & Jon J. Muth | 2002 | |
"The Sandman Presents: The Furies" | Mike Carey & John Bolton | 2002 | |
"Death: At Death's Door" | Jill Thompson | 2003 | |
"The Sandman: Endless Nights" | Neil Gaiman med flera | 2003 | |
"The Dead Boy Detectives" | Jill Thompson | 2005 |
Swamp Thing
Titel | Upphovsmän | År | Kommentar |
---|---|---|---|
"Swamp Thing: Roots" | Jon J. Muth | 1998 | |
"Swamp Thing: Secret Files & Origins" | Brian K. Vaughan, Cliff Chiang & Rodney Ramos | 2000 |
Transmetropolitan
Titel | Upphovsmän | År | Kommentar |
---|---|---|---|
"Transmetropolitan: I Hate It Here" | Warren Ellis med flera | 2000 | |
"Transmetropolitan: Filth of the City" | Warren Ellis med flera | 2001 |
Övriga titlar
Titel | Upphovsmän | År | Kommentar |
---|---|---|---|
"The Unwritten: Tommy Taylor and the Ship That Sank Twice" | Mike Carey med flera | 2014 | |
"The Crusades: Urban Decree" | Steven T. Seagle, Kelley Jones & Jason Moore | 2001 | |
"Tank Girl Movie Adaptation" | Peter Milligan & Andy Pritchett | 1995 | |
"Human Target: Final Cut" | Peter Milligan & Javier Pulido | 2002 | |
"Farewell, Moonshadow" | J. M. DeMatteis & Jon J. Muth | 1997 |
Underetiketter
V2K
Serier kopplade till millennieskiftet. Utöver engångspublikationerna publicerades även miniserierna Brave Old World, The Four Horsemen, och Pulp Fantastic under V2K-etiketten.
Titel | Upphovsmän | År | Kommentar |
---|---|---|---|
"I Die at Midnight" | Kyle Baker | 2000 | |
"Totems" | Tom Peyer, Duncan Fregredo, Richard Case & Dean Ormston | 2000 | Crossover av flera Vertigo-serier |
Vertigo Crime
Inbundna serieromaner inom deckargenren.
Titel | Upphovsmän | År | Kommentar |
---|---|---|---|
"Dark Entries" | Ian Rankin & Werther Dell'Edera | 2009 | |
"Filthy Rich" | Brian Azzarello & Victor Santos | 2009 | |
"The Bronx Kill" | Peter Milligan & James Romberger | 2009 | |
"A Sickness in the Family" | Denise Mina & Antonio Fuso | 2010 | |
"Area 10" | Christos N. Gage & Chris Samnee | 2010 | |
"Fogtown" | Andersen Gabrych & Brad Rader | 2010 | |
"Rat Catcher" | Andy Diggle & Victor Ibañez | 2010 | |
"The Chill" | Jason Starr & Mick Bertilorenzi | 2010 | |
"The Executor" | Jon Evans & Andrea Mutti | 2010 | |
"99 Days" | Matteo Casali & Kristian Donaldson | 2011 | |
"Cowboys" | Gary Phillips & Brian Hurtt | 2011 | |
"Noche Roja" | Simon Oliver & Jason Latour | 2011 |
Vertigo Vérité
Underetikett för vardagsrealistiska serier. Utöver engångspublikationerna publicerades även miniserierna The System, Girl , och The Unseen Han under Vérité-etiketten.
Titel | Upphovsmän | År | Kommentar |
---|---|---|---|
"Seven Miles a Second" | David Wojnarowicz & James Romberger | 1996 | |
"Hell Eternal" | Jamie Delano & Sean Phillips | 1998 |
Vertigo Vision
Nytolkningar av äldre DC-figurer.
Titel | Upphovsmän | År | Kommentar |
---|---|---|---|
"The Geek" | Rachel Pollack & Mike Allred | 1993 | |
"The Phantom Stranger" | Alisa Kwitney & Guy Davis | 1993 | |
"Doctor Occult" | Dave Louapre & Dan Sweetman | 1994 | |
"Prez" | Ed Brubaker & Eric Shanower | 1995 | |
"Doctor Thirteen" | Matt Howarth & Michael Avon Oeming | 1998 | |
"Tomahawk " | Rachel Pollack & Tom Yeates | 1998 |
Vertigo Voices
Underetikett som lät serieskapre få fria händer med engångshistorier.
Titel | Upphovsmän | År | Kommentar |
---|---|---|---|
"Face" | Peter Milligan & Duncan Fegredo | 1995 | |
"Kill Your Boyfriend" | Grant Morrison & Philip Bond | 1995 | |
"Tainted" | Jamie Delano & Al Davison | 1995 | |
"The Eaters" | Peter Milligan & Dean Ormston | 1995 |
Övriga serieromaner
Övriga engångstidningar
Utöver längre serieromaner och engångspublikationer presenterade på någon av förlagens underetiketter, har även ett mindre antal helt fristående tidningar i vanligt serietidningsformat publicerats. De tidigare saknar numrering, men från och med 2011 är samtliga numrerade 1, även om inga ytterligare nummer följt.
Titel | Upphovsmän | År | Kommentar |
---|---|---|---|
"Mercy" | J.M. DeMatteis & Paul Johnson | 1993 | |
"Dhampire: Stillborn" | Nancy A. Collins & Paul Lee | 1996 | |
"Dog Moon" | Robert Hunter & Timothy Truman | 1996 | |
"Toxic Gumbo" | Lydia Lunch & Ted McKeever | 1998 | |
"Sleepy Hollow Movie Adaptation" | Steven T. Seagle, Kelley Jones & Jason Moore | 2000 | |
"Weird War Tales" | antologi | 2000 | |
"Zatanna: Everyday Magic" | Paul Dini & Rick Mays | 2003 | |
"Strange Adventures" | antologi | 2011 | |
"The Unexpected" | antologi | 2011 | |
"Ghosts" | antologi | 2012 | |
"Mystery in Space " | antologi | 2012 | |
"The Witching Hour" | antologi | 2013 | |
"Time Warp" | antologi | 2013 |
Importerade serier
Titel | Upphovsmän | År | Kommentar |
---|---|---|---|
"Rogan Gosh" | Brendan McCarthy & Peter Milligan | 1994 | Från Storbritannien |
"Menz Insana" | Christopher Fowler & John Bolton | 1997 | Från Storbritannien |
"True Faith" | Garth Ennis & Warren Pleece | 1997 | Från Storbritannien |
"Marzi" | Marzena Sowa & Sylvain Savoia | 2011 | Från Frankrike |