Skillnad mellan versioner av "Lista över Team Fantomen-äventyr"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökAndreas (diskussion | bidrag) m (försöker förtydliga remake-policyn) |
Andreas (diskussion | bidrag) |
||
Rad 134: | Rad 134: | ||
|64||"Intrig i Istanbul"|| Lundström || Eralp || ''Fantomen'' nr 6/1973 || | |64||"Intrig i Istanbul"|| Lundström || Eralp || ''Fantomen'' nr 6/1973 || | ||
|- | |- | ||
|65||"Sjörövarflickan"|| Falk{{Fotnot|2}} || Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 7/1973 || omtecknad | |65||"Sjörövarflickan"|| Falk{{Fotnot|2}} || Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 7/1973 || omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy | ||
|- | |- | ||
|66||"Pesten"|| Lundström || Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 9/1973 || | |66||"Pesten"|| Lundström || Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 9/1973 || | ||
Rad 152: | Rad 152: | ||
|73||"Kaldeernas spådom"|| Lundström || Vallvé || ''Fantomen'' nr 25/1973 || | |73||"Kaldeernas spådom"|| Lundström || Vallvé || ''Fantomen'' nr 25/1973 || | ||
|- | |- | ||
|74||"Kapten Kidders skatt"|| Falk{{Fotnot|2}} || Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 26/1973 || omtecknad | |74||"Kapten Kidders skatt"|| Falk{{Fotnot|2}} || Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 26/1973 || omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy | ||
|- | |- | ||
|75||"De dödskallemärkta"|| Lundström || Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 1/1974 || | |||
|- | |||
|76||"Ormflickan"|| Lundström || Vallvé || ''Fantomen'' nr 2/1974 || | |||
|- | |||
|77||"Djungeldemonen"|| Eralp || Eralp || ''Fantomen'' nr 3/1974 || | |||
|- | |||
|78||"Tjuvskyttarna"|| Knutsson || Jansson || ''Fantomen'' nr 3/1974 || | |||
|- | |||
|79||"Elefantkyrkogården"|| Eralp || Eralp || ''Fantomen'' nr 6/1974 || | |||
|- | |||
|80||"Piratskatten"|| Eralp || Eralp || ''Fantomen'' nr 6/1974 || | |||
|- | |||
|81||"Beskyddarna"|| Knutsson || Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 9/1974 || | |||
|- | |||
|82||"Zombie"|| Lundström || Vallvé || ''Fantomen'' nr 10/1974 || | |||
|- | |||
|83||"Flykten"|| Eralp || Eralp || ''Fantomen'' nr 11/1974 || | |||
|- | |||
|84||"Mjölkdrickaren"|| Knutsson || Vallvé || ''Fantomen'' nr 14/1974 || | |||
|- | |||
|85||"Dubbel kidnappning"|| Lundström || Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 16/1974 || | |||
|- | |||
|86||"Parasiten"|| Lundström || Vallvé || ''Fantomen'' nr 17/1974 || | |||
|- | |||
|87||"Terror i öknen"|| Lundström || Eralp || ''Fantomen'' nr 17/1974 || | |||
|- | |||
|88||"Nattens gäster"|| Eralp || Eralp || ''Fantomen'' nr 21/1974 || | |||
|- | |||
|89||"Ondskans lustgård"|| Eralp || Eralp || ''Fantomen'' nr 21/1974 || | |||
|- | |||
|90||"Myteri"|| Lundström|| Vallvé || ''Fantomen'' nr 22/1974 || | |||
|- | |||
|91||"Kolgruvans hemlighet"|| Lundström|| Eralp|| ''Fantomen'' nr 23/1974 || | |||
|- | |||
|92||"Tigern från Rangoon"|| Lundström|| Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 24/1974 || | |||
|- | |||
|93||"Skatten från Peking"|| Lundström|| Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 26/1974 || | |||
|- | |||
|94||"Demonmasken"|| Lundström || Vallvé || ''Fantomen'' nr 1/1975 || | |||
|- | |||
|95||"Fången i Venedig"|| Lundström/Vallvé || Vallvé || ''Fantomen'' nr 2/1975 || | |||
|- | |||
|96||"Slavhandlarna"|| Lundström/Eralp|| Eralp || ''Fantomen'' nr 3/1975 || | |||
|- | |||
|97||"Vråkarnas hämnd"|| [[Ulf Granberg|Granberg]] || Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 4/1975 || | |||
|- | |||
|98||"Diana gift"|| Lundström/Eralp|| Eralp || ''Fantomen'' nr 6/1975 || | |||
|- | |||
|99||"Yogamännens skatt"|| Granberg/Lundström || Vallvé|| ''Fantomen'' nr 8/1975 || | |||
|- | |||
|100||"Wagon master"|| Granberg/Lundström || Eralp || ''Fantomen'' nr 9/1975 || | |||
|- | |||
|101||"Träskets hemlighet"|| Lundström || Vallvé || ''Fantomen'' nr 10/1975 || | |||
|- | |||
|102||"Flygplan kapat"|| Lundström|| Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 11/1975 || | |||
|- | |||
|103||"Grigors hämnd"|| Knutsson || [[Heiner Bade|Bade]] || ''Fantomen'' nr 12/1975 || | |||
|- | |||
|104||"Fången i Marrakech"|| Lundström || Vallvé || ''Fantomen'' nr 13/1975 || | |||
|- | |||
|105||"Lauranns bröllop"|| Granberg/Lundström || Eralp || ''Fantomen'' nr 15/1975 || | |||
|- | |||
|106||"Plutoniumterror"|| Lundström || Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 17/1975 || | |||
|- | |||
|107||"Medicinmännens förbannelse"|| Lundström || Eralp || ''Fantomen'' nr 18/1975 || | |||
|- | |||
|108||"Sir Fantomen"|| Granberg/Vallvé|| Vallvé|| ''Fantomen'' nr 19/1975 || | |||
|- | |||
|109||"Skattjakten"|| Lundström || Vallvé|| ''Fantomen'' nr 20/1975 || | |||
|- | |||
|110||"Statyetternas gåta"|| Lundström || Eralp || ''Fantomen'' nr 21/1975 || | |||
|- | |||
|111||"Spådomen"|| Lundström || Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 22/1975 || | |||
|- | |||
|112||"Indianhataren"|| Lundström || Eralp || ''Fantomen'' nr 24/1975 || | |||
|- | |||
|113||"Dubbelgångaren"|| Granberg|| Bade|| ''Fantomen'' nr 26/1975 || | |||
|- | |||
|114||"Vampyren i Carpatia"|| Granberg/Vallvé|| Vallvé|| ''Fantomen'' nr 1/1976 || | |||
|- | |||
|115||"Vargmannen"|| Lundström || Vallvé|| ''Fantomen'' nr 2/1976 || | |||
|- | |||
|116||"Aztekernas skatt"|| Granberg/Vallvé|| Vallvé|| ''Fantomen'' nr 5/1976 || | |||
|- | |||
|117||"Blodsguldet"|| [[Anders Eklund|Eklund]] || Bade || ''Fantomen'' nr 7/1976 || | |||
|- | |||
|118||"Dödligt skämt"|| Lundström || Wilhelmsson || ''Fantomen'' nr 9/1976 || | |||
|- | |||
|119||"Hämnaren"|| Lundström || Vallvé|| ''Fantomen'' nr 12/1976 || | |||
|- | |||
|120||"Öknens son"|| Granberg/Vallvé|| Vallvé|| ''Fantomen'' nr 14/1976 || | |||
|- | |||
|121||"Mumiens hämnd"|| Lundström || Vallvé|| ''Fantomen'' nr 15/1976 || | |||
|- | |||
|122||"Luaga kidnappad"|| Lundström/Wilhelmsson || Wilhelmsson/Eralp || ''Fantomen'' nr 16/1976 || | |||
|- | |||
|123||"Vråkar över Vacul"|| [[Norman Worker|Worker]] || Vallvé || ''Fantomen'' nr 18/1976 || | |||
|- | |||
|124||"Häxan"|| Granberg/Eralp || Eralp || ''Fantomen'' nr 19/1976 || | |||
|- | |||
|125||"Förrädaren"|| [[Kjell Broberg|Broberg]]/Eralp || Eralp || ''Fantomen'' nr 19/1976 || | |||
|- | |||
|126||"Heros äventyr"|| Bade || Bade || ''Fantomen'' nr 20/1976 || | |||
|- | |||
|127||"Skräckens stad"|| Worker || Wilhelmsson/Eralp || ''Fantomen'' nr 22/1976 || | |||
|- | |||
|128||"Atomterror"|| Eklund || Wilhelmsson/Eralp || ''Fantomen'' nr 24/1976 || | |||
|- | |||
|129||"Arktis hemlighet"|| Worker || [[Georges Bess|Bess]] || ''Fantomen'' nr 25/1976 || | |||
|- | |||
|130||"Döden i skyn"|| Granberg || Vallvé || ''Fantomen'' nr 26/1976 || | |||
|- | |||
|131||"Den sista shogun"|| Worker || [[Federico Maidagan|Maidagan]] || ''Fantomen'' nr 27/1976 || | |||
|- | |||
|132||"På förbjuden mark"|| Lundström || Vallvé || ''Fantomen'' nr 1/1977 || | |||
|- | |||
|133||"Sista uppdraget"|| Worker || Wilhelmsson/Eralp || ''Fantomen'' nr 2/1977 || | |||
|- | |||
|134||"Kalisekten"|| Worker|| Vallvé || ''Fantomen'' nr 4/1977 || | |||
|- | |||
|135||"Flykten från Djävulsön"|| Granberg/Bade || Bade || ''Fantomen'' nr 7/1977 || | |||
|- | |||
|136||"Goldhand"|| Lundström || Bess || ''Fantomen'' nr 8/1977 || | |||
|- | |||
|137||"Tyrannen i Tiang"|| Worker || Wilhelmsson/Eralp || ''Fantomen'' nr 9/1977 || | |||
|- | |||
|138||"Ringen"|| Granberg || Vallvé || ''Fantomen'' nr 11/1977 || | |||
|- | |||
|139||"Vrakplundraren"|| Worker || Vallvé || ''Fantomen'' nr 15/1977 || | |||
|- | |||
|140||"Guldmysteriet"|| Lundström || Bade || ''Fantomen'' nr 16/1977 || | |||
|- | |||
|141||"Skelettkusten"|| Worker || Bess || ''Fantomen'' nr 17/1977 || | |||
|- | |||
|142||"Dödens triangel"|| Eklund || Wilhelmsson/Eralp || ''Fantomen'' nr 18/1977 || | |||
|- | |||
|143||"Matros Walker"|| [[Peter Andersson|Andersson]]/Granberg || Vallvé || ''Fantomen'' nr 19/1977 || | |||
|- | |||
|144||"Farlig seglats"|| Worker || Wilhelmsson/Eralp || ''Fantomen'' nr 20/1977 || | |||
|- | |||
|145||"La Gioconda"|| Worker || Vallvé || ''Fantomen'' nr 24/1977 || | |||
|- | |||
|146||"Mysteriet i Rom"|| Granberg || Vallvé || ''Fantomen'' nr 25/1977 || | |||
|- | |||
|147||"Dödlig dos"|| Eklund || Wilhelmsson/Eralp || ''Fantomen'' nr 26/1977 || | |||
|- | |||
|148||"Hämnaren från havet"|| Worker || Bess || ''Fantomen'' nr 2/1978 || | |||
|- | |||
|149||"Farofylld semester"|| Vallvé/Granberg || Vallvé || ''Fantomen'' nr 4/1978 || | |||
|- | |||
|150||"Schakalen"|| Worker || Bade || ''Fantomen'' nr 5/1978 || | |||
|- | |||
|} | |} | ||
==Fotnoter== | ==Fotnoter== | ||
* {{FotnotText|1}}Det råder vissa oklarheter när det gäller | * {{FotnotText|1}}Det råder vissa oklarheter när det gäller författarna till de tidiga äventyren från 1960-talet. Förlagschefen [[Ebbe Zetterstad]] skrev en del Fantomenäventyr. Vilka är dock okänt. | ||
* {{FotnotText|2}}De omtecknade äventyren som baserades på äldre amerikanska äventyr var endast löst baserade på sina förlagor. Manusen skrevs av den svenska redaktionen och/eller tecknarna själva, och man använde sig således inte av något amerikanskt originalmanus. | * {{FotnotText|2}}De omtecknade äventyren som baserades på äldre amerikanska äventyr var endast löst baserade på sina förlagor. Manusen skrevs av den svenska redaktionen och/eller tecknarna själva, och man använde sig således inte av något amerikanskt originalmanus. |
Versionen från 24 juli 2007 kl. 15.08
Här listas de Fantomenäventyr som producerats av Team Fantomen, d.v.s. de författare och tecknare som är inblandade i den skandinaviska produktionen av serien "Fantomen".
Nr | Titel | Författare | Tecknare | Publicering | Kommentar |
---|---|---|---|---|---|
1 | "Skatten i Dödskallegrottan" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 8/1963 Fantomen nr 9/1971 |
som "Fasornas hav" |
2 | "Dubbelgångarna" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 11/1963 Fantomen nr 17/1971 |
|
3 | "Havsbottens hemlighet" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 3/1964 Fantomen nr 22/1971 |
som "Guldskatten" |
4 | "Silkessnaran kommer tillbaka" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 5/1964 | |
5 | "Den ödesdigra jakten" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 7/1964 | |
6 | "Den stora tågkuppen" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 10/1964 | |
7 | ""De förtrollade tigrarna" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 11/1964 | |
8 | "Järnhanden kommer tillbaka" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 13/1964 | |
9 | "Demonbergen" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 15/1964 | |
10 | "Den vita noshörningen" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 17/1964 | |
11 | "Den mystiska passageraren" | Falk2 | Wilhelmsson | Fantomen nr 4/1965 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
12 | "Jakten på Fantomen" | Falk2 | Wilhelmsson | Fantomen nr 7/1965 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
13 | "Piratkuppen" | Falk2 | Wilhelmsson | Fantomen nr 12/1965 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
14 | "Djungeldraken" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 14/1965 | |
15 | "Raketmysteriet" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 17/1965 | |
16 | "Mysteriet med Fantomens goda märke" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 19/1965 | |
17 | "Mysteriet med den röda masken" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 5/1966 | |
18 | "Den stora bankkuppen" | Gohs | Gohs | Fantomen nr 11/1966 | |
19 | "Översvämning i djungeln" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 15/1967 | |
20 | "Den stulna B 52:an" | Wilhelmsson1 | Wilhelmsson | Fantomen nr 3/1970 | |
21 | "Skattsökaren" | Eralp | Eralp | Fantomen nr 4/1970 | |
22 | "Den flygande hästen" | Falk2 | Eralp | Fantomen nr 8/1970 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
23 | "Skräckens berg" | Knutsson | Wilhelmsson | Fantomen nr 9/1970 | |
24 | "Gladiatorerna" | Eralp2 | Eralp | Fantomen nr 10/1970 | |
25 | "Jordbävningen" | Lundström | Gohs | Fantomen nr 11/1970 | |
26 | "Diana kidnappad" | Falk2 | Eralp | Fantomen nr 12/1970 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
27 | "Den grymma drottningen" | Falk2 | Wilhelmsson | Fantomen nr 15/1970 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
28 | "Fäktmästaren" | Falk2 | Eralp | Fantomen nr 16/1970 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
29 | "Djungelkungen" | Falk2 | Eralp | Fantomen nr 16/1970 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
30 | "Dödens gudinna" | Falk2 | Eralp | Fantomen nr 18/1970 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
31 | "Flickan utan minne" | Falk2 | Eralp | Fantomen nr 22/1970 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
32 | "Mysteriet med pilringen" | Falk2 | Eralp | Fantomen nr 16/1970 | omtecknad, ursprungligen tecknad av Moore |
33 | "Floden som försvinner" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 24/1970 | |
34 | "Vattenprovet" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 26/1970 | |
35 | "Kuppen i Volara" | Falk2 | Eralp | Fantomen nr 5/1971 | omtecknad, ursprungligen tecknad av Moore |
36 | "Dödens ö" | Falk2 | Eralp | Fantomen nr 8/1971 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
37 | "Boxningsmysteriet" | Falk2 | Eralp | Fantomen nr 10/1971 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
38 | "Det hemliga riket" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 11/1971 | |
39 | "Djungelligans återkomst" | Falk2 | Eralp | Fantomen nr 12/1971 | omtecknad, ursprungligen tecknad av Moore |
40 | "Plantagens hemlighet" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 16/1971 | |
41 | "Död eller levande" | Falk2 | Eralp | Fantomen nr 18/1971 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
42 | "Drama i öknen" | Falk2 | Eralp | Fantomen nr 21/1971 | omtecknad, ursprungligen tecknad av Moore |
43 | "Diamantkuppen" | Falk2 | Eralp | Fantomen nr 24/1971 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
44 | "Den döda floden" | Knutsson | Vallvé | Fantomen nr 1/1972 | |
45 | "Diamantmysteriet" | Falk2 | Eralp | Fantomen nr 5/1972 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
46 | "Den glömda dalen" | Lundström | Bergman/Wilhelmsson | Fantomen nr 6/1972 | |
47 | "Den falske kommendanten" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 7/1972 | |
48 | "Spöket på Tambasjön" | Knutsson | Vallvé | Fantomen nr 9/1972 | |
49 | "Singhpiraternas skatt" | Lundström | Eralp | Fantomen nr 11/1972 | |
50 | "Pygmérubinen" | Gill2 | Eralp | Fantomen nr 11/1972 | omtecknad, ursprungligen tecknad av Boyette |
51 | "Slavarbetarna" | Knutsson | Vallvé | Fantomen nr 14/1972 | |
52 | "Flodanden" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 15/1972 | |
53 | "Generalernas jakt" | Falk2 | Eralp | Fantomen nr 16/1972 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
54 | "Mannen i träsket" | Gill2 | Eralp | Fantomen nr 16/1972 | omtecknad, ursprungligen tecknad av Boyette |
55 | "De tusen tigrarna" | Hartler/Magnusson | Vallvé | Fantomen nr 20/1972 | |
56 | "Det begravda vittnet" | Falk2 | Eralp | Fantomen nr 21/1972 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
57 | "Konungarnas grotta" | Gill2 | Eralp | Fantomen nr 21/1972 | omtecknad, ursprungligen tecknad av Boyette |
58 | "Gengångaren" | Lundström | Vallvé | Fantomen nr 24/1972 | |
59 | "Ödesguldet" | Falk2 | Eralp | Fantomen nr 26/1972 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
60 | "Diamantkriget" | Knutsson | Vallvé | Fantomen nr 1/1973 | |
61 | "Den försvunna guldtransporten" | Eralp | Eralp | Fantomen nr 2/1973 | |
62 | "Handelskriget" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 3/1973 | |
63 | "Diana i djungelpatrullen" | Knutsson | Vallvé | Fantomen nr 5/1973 | |
64 | "Intrig i Istanbul" | Lundström | Eralp | Fantomen nr 6/1973 | |
65 | "Sjörövarflickan" | Falk2 | Wilhelmsson | Fantomen nr 7/1973 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
66 | "Pesten" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 9/1973 | |
67 | "Falskmyntarna" | Hartler | Wilhelmsson | Fantomen nr 15/1973 | |
68 | "Mannen i den vita masken" | Lundström | Vallvé | Fantomen nr 17/1973 | |
69 | "I piraternas våld" | Lundström | Vallvé | Fantomen nr 18/1973 | |
70 | "Joomba försvunnen" | Eralp | Eralp | Fantomen nr 19/1973 | |
71 | "Porträtt av en vålnad" | Lundström | Vallvé | Fantomen nr 22/1973 | |
72 | "Tempelruinens gåta" | Knutsson | Jansson | Fantomen nr 23/1973 | |
73 | "Kaldeernas spådom" | Lundström | Vallvé | Fantomen nr 25/1973 | |
74 | "Kapten Kidders skatt" | Falk2 | Wilhelmsson | Fantomen nr 26/1973 | omtecknad, ursprungligen tecknad av McCoy |
75 | "De dödskallemärkta" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 1/1974 | |
76 | "Ormflickan" | Lundström | Vallvé | Fantomen nr 2/1974 | |
77 | "Djungeldemonen" | Eralp | Eralp | Fantomen nr 3/1974 | |
78 | "Tjuvskyttarna" | Knutsson | Jansson | Fantomen nr 3/1974 | |
79 | "Elefantkyrkogården" | Eralp | Eralp | Fantomen nr 6/1974 | |
80 | "Piratskatten" | Eralp | Eralp | Fantomen nr 6/1974 | |
81 | "Beskyddarna" | Knutsson | Wilhelmsson | Fantomen nr 9/1974 | |
82 | "Zombie" | Lundström | Vallvé | Fantomen nr 10/1974 | |
83 | "Flykten" | Eralp | Eralp | Fantomen nr 11/1974 | |
84 | "Mjölkdrickaren" | Knutsson | Vallvé | Fantomen nr 14/1974 | |
85 | "Dubbel kidnappning" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 16/1974 | |
86 | "Parasiten" | Lundström | Vallvé | Fantomen nr 17/1974 | |
87 | "Terror i öknen" | Lundström | Eralp | Fantomen nr 17/1974 | |
88 | "Nattens gäster" | Eralp | Eralp | Fantomen nr 21/1974 | |
89 | "Ondskans lustgård" | Eralp | Eralp | Fantomen nr 21/1974 | |
90 | "Myteri" | Lundström | Vallvé | Fantomen nr 22/1974 | |
91 | "Kolgruvans hemlighet" | Lundström | Eralp | Fantomen nr 23/1974 | |
92 | "Tigern från Rangoon" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 24/1974 | |
93 | "Skatten från Peking" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 26/1974 | |
94 | "Demonmasken" | Lundström | Vallvé | Fantomen nr 1/1975 | |
95 | "Fången i Venedig" | Lundström/Vallvé | Vallvé | Fantomen nr 2/1975 | |
96 | "Slavhandlarna" | Lundström/Eralp | Eralp | Fantomen nr 3/1975 | |
97 | "Vråkarnas hämnd" | Granberg | Wilhelmsson | Fantomen nr 4/1975 | |
98 | "Diana gift" | Lundström/Eralp | Eralp | Fantomen nr 6/1975 | |
99 | "Yogamännens skatt" | Granberg/Lundström | Vallvé | Fantomen nr 8/1975 | |
100 | "Wagon master" | Granberg/Lundström | Eralp | Fantomen nr 9/1975 | |
101 | "Träskets hemlighet" | Lundström | Vallvé | Fantomen nr 10/1975 | |
102 | "Flygplan kapat" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 11/1975 | |
103 | "Grigors hämnd" | Knutsson | Bade | Fantomen nr 12/1975 | |
104 | "Fången i Marrakech" | Lundström | Vallvé | Fantomen nr 13/1975 | |
105 | "Lauranns bröllop" | Granberg/Lundström | Eralp | Fantomen nr 15/1975 | |
106 | "Plutoniumterror" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 17/1975 | |
107 | "Medicinmännens förbannelse" | Lundström | Eralp | Fantomen nr 18/1975 | |
108 | "Sir Fantomen" | Granberg/Vallvé | Vallvé | Fantomen nr 19/1975 | |
109 | "Skattjakten" | Lundström | Vallvé | Fantomen nr 20/1975 | |
110 | "Statyetternas gåta" | Lundström | Eralp | Fantomen nr 21/1975 | |
111 | "Spådomen" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 22/1975 | |
112 | "Indianhataren" | Lundström | Eralp | Fantomen nr 24/1975 | |
113 | "Dubbelgångaren" | Granberg | Bade | Fantomen nr 26/1975 | |
114 | "Vampyren i Carpatia" | Granberg/Vallvé | Vallvé | Fantomen nr 1/1976 | |
115 | "Vargmannen" | Lundström | Vallvé | Fantomen nr 2/1976 | |
116 | "Aztekernas skatt" | Granberg/Vallvé | Vallvé | Fantomen nr 5/1976 | |
117 | "Blodsguldet" | Eklund | Bade | Fantomen nr 7/1976 | |
118 | "Dödligt skämt" | Lundström | Wilhelmsson | Fantomen nr 9/1976 | |
119 | "Hämnaren" | Lundström | Vallvé | Fantomen nr 12/1976 | |
120 | "Öknens son" | Granberg/Vallvé | Vallvé | Fantomen nr 14/1976 | |
121 | "Mumiens hämnd" | Lundström | Vallvé | Fantomen nr 15/1976 | |
122 | "Luaga kidnappad" | Lundström/Wilhelmsson | Wilhelmsson/Eralp | Fantomen nr 16/1976 | |
123 | "Vråkar över Vacul" | Worker | Vallvé | Fantomen nr 18/1976 | |
124 | "Häxan" | Granberg/Eralp | Eralp | Fantomen nr 19/1976 | |
125 | "Förrädaren" | Broberg/Eralp | Eralp | Fantomen nr 19/1976 | |
126 | "Heros äventyr" | Bade | Bade | Fantomen nr 20/1976 | |
127 | "Skräckens stad" | Worker | Wilhelmsson/Eralp | Fantomen nr 22/1976 | |
128 | "Atomterror" | Eklund | Wilhelmsson/Eralp | Fantomen nr 24/1976 | |
129 | "Arktis hemlighet" | Worker | Bess | Fantomen nr 25/1976 | |
130 | "Döden i skyn" | Granberg | Vallvé | Fantomen nr 26/1976 | |
131 | "Den sista shogun" | Worker | Maidagan | Fantomen nr 27/1976 | |
132 | "På förbjuden mark" | Lundström | Vallvé | Fantomen nr 1/1977 | |
133 | "Sista uppdraget" | Worker | Wilhelmsson/Eralp | Fantomen nr 2/1977 | |
134 | "Kalisekten" | Worker | Vallvé | Fantomen nr 4/1977 | |
135 | "Flykten från Djävulsön" | Granberg/Bade | Bade | Fantomen nr 7/1977 | |
136 | "Goldhand" | Lundström | Bess | Fantomen nr 8/1977 | |
137 | "Tyrannen i Tiang" | Worker | Wilhelmsson/Eralp | Fantomen nr 9/1977 | |
138 | "Ringen" | Granberg | Vallvé | Fantomen nr 11/1977 | |
139 | "Vrakplundraren" | Worker | Vallvé | Fantomen nr 15/1977 | |
140 | "Guldmysteriet" | Lundström | Bade | Fantomen nr 16/1977 | |
141 | "Skelettkusten" | Worker | Bess | Fantomen nr 17/1977 | |
142 | "Dödens triangel" | Eklund | Wilhelmsson/Eralp | Fantomen nr 18/1977 | |
143 | "Matros Walker" | Andersson/Granberg | Vallvé | Fantomen nr 19/1977 | |
144 | "Farlig seglats" | Worker | Wilhelmsson/Eralp | Fantomen nr 20/1977 | |
145 | "La Gioconda" | Worker | Vallvé | Fantomen nr 24/1977 | |
146 | "Mysteriet i Rom" | Granberg | Vallvé | Fantomen nr 25/1977 | |
147 | "Dödlig dos" | Eklund | Wilhelmsson/Eralp | Fantomen nr 26/1977 | |
148 | "Hämnaren från havet" | Worker | Bess | Fantomen nr 2/1978 | |
149 | "Farofylld semester" | Vallvé/Granberg | Vallvé | Fantomen nr 4/1978 | |
150 | "Schakalen" | Worker | Bade | Fantomen nr 5/1978 |
Fotnoter
- 1.Det råder vissa oklarheter när det gäller författarna till de tidiga äventyren från 1960-talet. Förlagschefen Ebbe Zetterstad skrev en del Fantomenäventyr. Vilka är dock okänt.
- 2.De omtecknade äventyren som baserades på äldre amerikanska äventyr var endast löst baserade på sina förlagor. Manusen skrevs av den svenska redaktionen och/eller tecknarna själva, och man använde sig således inte av något amerikanskt originalmanus.