Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1900-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Newlyweds") |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Little Sammy Sneeze") |
||
Rad 27: | Rad 27: | ||
|- | |- | ||
|1904||"[[Newlyweds]]"|| ||[[George McManus]]||Dagspress||USA | |1904||"[[Newlyweds]]"|| ||[[George McManus]]||Dagspress||USA | ||
|- | |||
|1904||"[[Little Sammy Sneeze]]"|| ||[[Winsor McCay]]||Dagspress||USA | |||
|- | |- | ||
|1904||"[[Tiger Tim]]"|| ||[[Julius Stafford Baker]]||Dagspress||Storbritannien | |1904||"[[Tiger Tim]]"|| ||[[Julius Stafford Baker]]||Dagspress||Storbritannien |
Versionen från 30 januari 2006 kl. 23.24
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1900-talet (00-talet).
- Bläddra till Serier från 1890-talet
- Bläddra till Serier från 1910-talet
Serier från 1900-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1900 | "Happy Hooligan" | Frederick Burr Opper | Dagspress | USA | |
1902 | "Alphonse & Gaston" | Frederick Burr Opper | Dagspress | USA | |
1902 | "Buster Brown" | Richard Outcault | Dagspress | USA | |
1902 | "Mannen som gör vad som faller honom in" | Oskar Andersson (OA) | Skämttidning | Sverige | |
1903 | "The Upside-Downs" | Gustave Verbeck | Dagspress | USA | |
1903 | "A. Piker Clerk" | Clare Briggs | Dagspress | USA | |
1904 | "Little Jimmy" | James Swinnerton | Dagspress | USA | |
1904 | "Newlyweds" | George McManus | Dagspress | USA | |
1904 | "Little Sammy Sneeze" | Winsor McCay | Dagspress | USA | |
1904 | "Tiger Tim" | Julius Stafford Baker | Dagspress | Storbritannien | |
1905 | "Little Nemo in Slumberland" | "Lille Nemo i Drömrike" | Winsor McCay | Dagspress | USA |
1905 | "Dream of the Rarebit Fiend" | Winsor McCay | Dagspress | USA | |
1907 | "Mutt and Jeff" | "Storklas och Lillklas" | Bud Fisher | Dagspress | USA |