Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1980-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök ("from hell", "uti vår hage" och "herman hedning" tillagda) |
|||
Rad 15: | Rad 15: | ||
|- | |- | ||
|1980||"[[Bloom County]]" ||"[[Opus]]" ||[[Berke Breathed]]||Dagspress ||USA | |1980||"[[Bloom County]]" ||"[[Opus]]" ||[[Berke Breathed]]||Dagspress ||USA | ||
|- | |||
|1981|| ||"[[Uti vår hage]]" ||[[Krister Petersson]]||Serietidning||Sverige | |||
|- | |- | ||
|1982||"[[Cherry]]"|| ||[[Larry Welz]]||Serietidning ||USA | |1982||"[[Cherry]]"|| ||[[Larry Welz]]||Serietidning ||USA | ||
Rad 31: | Rad 33: | ||
|- | |- | ||
|1988||"[[Ernie]]" || ||[[Bud Grace]]||Dagspress ||USA | |1988||"[[Ernie]]" || ||[[Bud Grace]]||Dagspress ||USA | ||
|- | |||
|1981|| ||"[[Herman Hedning]]" ||[[Jonas Darnell]]||Serietidning||Sverige | |||
|- | |- | ||
|1989||"[[Sandman (DC)|Sandman]]" (80-talsversionen) || ||[[Neil Gaiman]], [[Sam Kieth]] och [[Mike Dringenberg]]||Serietidning ||USA | |1989||"[[Sandman (DC)|Sandman]]" (80-talsversionen) || ||[[Neil Gaiman]], [[Sam Kieth]] och [[Mike Dringenberg]]||Serietidning ||USA | ||
|- | |||
|1989||"[[From Hell]]"|| ||[Alan Moore]] och [[Eddie Campbell]]||Serietidning ||USA | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 25 januari 2006 kl. 12.56
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1980-talet.
- Bläddra till Serier från 1970-talet
- Bläddra till Serier från 1990-talet