Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1990-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
("Mutts" tillagd) |
||
Rad 15: | Rad 15: | ||
|- | |- | ||
|1993||"[[It's A Good Life, If You Don't Weaken]]"<br/>(följetongsversion)|| ||[[Seth]]||Serietidning||Kanada | |1993||"[[It's A Good Life, If You Don't Weaken]]"<br/>(följetongsversion)|| ||[[Seth]]||Serietidning||Kanada | ||
|- | |||
|1994||"[[Mutts]]" || "[[Morrgan och Klös]]"||[[Patrick McDonnell]]||Dagspress||USA | |||
|- | |- | ||
|1998|| || "[[Rocky]]"||[[Martin Kellerman]]||Dagspress||Sverige | |1998|| || "[[Rocky]]"||[[Martin Kellerman]]||Dagspress||Sverige | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 25 januari 2006 kl. 12.29
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1990-talet.
- Bläddra till Serier från 1980-talet
- Bläddra till Serier från 2000-talet (00-talet)
Serier från 1990-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1993 | "Jimmy Corrigan, the Smartest Kid on Earth" (följetongsversion) |
Chris Ware | Serietidning | USA | |
1993 | "It's A Good Life, If You Don't Weaken" (följetongsversion) |
Seth | Serietidning | Kanada | |
1994 | "Mutts" | "Morrgan och Klös" | Patrick McDonnell | Dagspress | USA |
1998 | "Rocky" | Martin Kellerman | Dagspress | Sverige |