Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 2000-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Isaac le Pirate") |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Blankets") |
||
Rad 16: | Rad 16: | ||
|- | |- | ||
|2002 ||"[[The Diary of a Teenage Girl]]" || ||[[Phoebe Gloeckner]]||Roman ||USA | |2002 ||"[[The Diary of a Teenage Girl]]" || ||[[Phoebe Gloeckner]]||Roman ||USA | ||
|- | |||
|2003 ||"[[Blankets]]" || ||[[Craig Thompson]]||Seriealbum ||USA | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 31 januari 2006 kl. 21.14
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 2000-talet.
- Bläddra till Serier från 1990-talet
Serier från 2000-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
2001 | "Persepolis" | Marjane Satrapi | Seriealbum | Frankrike | |
2001 | "Isaac le Pirate" | Christophe Blain | Seriealbum | Frankrike | |
2002 | "The Diary of a Teenage Girl" | Phoebe Gloeckner | Roman | USA | |
2003 | "Blankets" | Craig Thompson | Seriealbum | USA |