Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista över svenska serietidningar (1990-1999)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökWakuran (diskussion | bidrag) |
Wakuran (diskussion | bidrag) |
||
Rad 204: | Rad 204: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"|Förlagan var amerikanska ''[[MAD]]'', varifrån en stor del av materialet hämtades. | |colspan="4"|Förlagan var amerikanska ''[[MAD]]'', varifrån en stor del av materialet hämtades. | ||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Stofil2000-1.jpg|75px]] || ''[[Kapten Stofil]]'' || [[Skadeglatt Leende]] || 1999–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"| Superhjälteparodi av [[Joakim Lindengren]]. | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 15 januari 2007 kl. 14.14
Kronologisk lista över svenska serietidningar:
1937-1949 1950-1959 1960-1969 1970-1979 1980-1989 1990-1999 2000- Full lista