Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista över svenska serietidningar (1990-1999)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökSir-L (diskussion | bidrag) m (länkkorr) |
Wakuran (diskussion | bidrag) |
||
Rad 144: | Rad 144: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2| ''[[Dracula lever]]'' (Ver. 2) || [[Oscar Ceasar AB]] || 1993 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Dylan]]'' || [[Semic]] || 1993 | |rowspan=2| || ''[[Dylan]]'' || [[Semic]] || 1993 | ||
Rad 152: | Rad 156: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2| ''[[Grupp 666]]'' (Ver. 2) || [[Oscar Ceasar AB]] || 1993-1994 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Jurassic Park]]'' || [[Semic]] || 1993 | |rowspan=2| || ''[[Jurassic Park]]'' || [[Semic]] || 1993 | ||
Rad 161: | Rad 169: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2|[[Bild:Seriepressen93-1.jpg|75px]]|| ''[[Serie-Pressen]] (ver. 2)'' || [[ | |rowspan=2| ''[[Mästaren på karate]]'' (Ver. 2) || [[Oscar Ceasar AB]] || 1993-1994 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2|[[Bild:Seriepressen93-1.jpg|75px]]|| ''[[Serie-Pressen]] (ver. 2)'' || [[Formatic Press]] || 1993-94 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 176: | Rad 188: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2|[[Bild:Kiss_Comix.png|75px]]|| ''[[Kiss Comix]]'' || [[Oscar Ceasar AB]] || 1994 | |||
|- | |||
|colspan="4"| En av få svenska serietidningar med [[erotiska serier|erotiska]]/ [[porrserier|pornografiska]] serier. | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Sonic the Hedgehog]]'' || [[Semic]] || 1994-? | |rowspan=2| || ''[[Sonic the Hedgehog]]'' || [[Semic]] || 1994-? |
Versionen från 25 januari 2007 kl. 11.06
Kronologisk lista över svenska serietidningar:
1937-1949 1950-1959 1960-1969 1970-1979 1980-1989 1990-1999 2000- Full lista