Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista över svenska serietidningar (1990-1999)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (länk) |
Wakuran (diskussion | bidrag) |
||
Rad 94: | Rad 94: | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Judge Dredd]] (ver. 2)'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Pandora Press|Pandora ]] || 1991-1992 | |rowspan=2| || ''[[Judge Dredd]] (ver. 2)'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Pandora Press|Pandora ]] || 1991-1992 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Thriller]] (ver. 2)'' || [[SatellitFörlaget]], [[Semic]] || 1991-93 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 101: | Rad 105: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| | |rowspan=2| [[Bild:velvet.png|75px]] || ''[[Velvet]]'' || [[Epix Förlag|Epix]] || 1991–1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| En av få svenska serietidningar med [[erotiska serier|erotiska]]/ [[porrserier|pornografiska]] serier. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Batman - mörkrets riddare]]'' || [[Epix]] || 1992-1992 | |rowspan=2| || ''[[Batman - mörkrets riddare]]'' || [[Epix]] || 1992-1992 |
Versionen från 15 februari 2007 kl. 00.55
Kronologisk lista över svenska serietidningar:
1937-1949 1950-1959 1960-1969 1970-1979 1980-1989 1990-1999 2000- Full lista