Skillnad mellan versioner av "Marvel Original Graphic Novel"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökKeffy (diskussion | bidrag) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
Rad 6: | Rad 6: | ||
==Utgivning== | ==Utgivning== | ||
{| border=0 cellpadding=3 cellspacing=1 style="text-align:left;" class="wikitable sortable" | |||
|- | |||
!Titel | |||
!Upphovsmän | |||
!Utgivning | |||
|- | |||
| "[[Avengers: Endless Wartime]]" || [[Warren Ellis]] och [[Mike McKone]] || december 2013 | |||
|- | |||
| "[[Amazing Spider-Man: Family Business]]" || [[Mark Waid]], [[James Robinson]], [[Gabriele Dell'Otto]] och [[Werther Dell'Edera]] || juni 2014 | |||
|- | |||
| "[[X-Men: No More Humans]]" || [[Mike Carey]] och [[Salvador Larroca]] || juli 2014 | |||
|- | |||
| "[[Thanos: The Infinity Revelation]]" || [[Jim Starlin]] || oktober 2014 | |||
|- | |||
| "[[Avengers: Rage of Ultron]]" || [[Rick Remender]] och [[Jerome Opeña]] || juni 2015 | |||
|- | |||
| "[[Thanos: The Infinity Relativity]]" || [[Jim Starlin]] || augusti 2015 | |||
|- | |||
| "[[Thanos: The Infinity Finale]]" || [[Jim Starlin]] och [[Ron Lim]] || juni 2016 | |||
|- | |||
| "[[Unbeatable Squirrel Girl Beats Up the Marvel Universe!]]" || [[Ryan North]] och [[Erica Henderson]] || december 2016 | |||
|- | |||
| "[[Deadpool: Bad Blood]]" || [[Chris Sims]] och [[Rob Liefeld]] || jui 2017 | |||
|- | |||
| "[[Thanos: The Infinity Sibling]]" || [[Jim Starlin]] och [[Alan Davis]] || juni 2018 | |||
|- | |||
|- | |||
|} | |||
==Se även== | ==Se även== |
Versionen från 26 november 2018 kl. 19.47
Marvel Original Graphic Novel är sedan 2013 samlingsnamnet på Marvel Comics' primära utgivning av serieromaner. Romanerna utspelar sig i förlagets ordinarie kontinuitet.
Utgivning
Titel | Upphovsmän | Utgivning |
---|---|---|
"Avengers: Endless Wartime" | Warren Ellis och Mike McKone | december 2013 |
"Amazing Spider-Man: Family Business" | Mark Waid, James Robinson, Gabriele Dell'Otto och Werther Dell'Edera | juni 2014 |
"X-Men: No More Humans" | Mike Carey och Salvador Larroca | juli 2014 |
"Thanos: The Infinity Revelation" | Jim Starlin | oktober 2014 |
"Avengers: Rage of Ultron" | Rick Remender och Jerome Opeña | juni 2015 |
"Thanos: The Infinity Relativity" | Jim Starlin | augusti 2015 |
"Thanos: The Infinity Finale" | Jim Starlin och Ron Lim | juni 2016 |
"Unbeatable Squirrel Girl Beats Up the Marvel Universe!" | Ryan North och Erica Henderson | december 2016 |
"Deadpool: Bad Blood" | Chris Sims och Rob Liefeld | jui 2017 |
"Thanos: The Infinity Sibling" | Jim Starlin och Alan Davis | juni 2018 |