Seriecenter: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
MikkeX (diskussion | bidrag)
Cest bon är ju där också...
MikkeX (diskussion | bidrag)
m länk, stavning
 
(24 mellanliggande sidversioner av 9 användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
[[Kategori:Institutioner och arrangemang]]
[[Kategori:Institutioner och arrangemang]]
<small>Ej att förväxla med seriebutiken [[Seriecentrum]] i Trelleborg.</small>
{{disamb|Ej att förväxla med seriebutiken [[Seriecentrum]] i Trelleborg.}}
----
[[Bild:Seriecenter.jpg|right|thumb|300px|[[Seriecenter]] (andra våningsplanet) november 2009.]]
Seriefrämjandets '''Seriecenter''' i [[Malmö]] tillkom 2005 för att fylla behovet av en mötesplats för alla som arbetar med tecknade serier, serieskapare såväl som pedagoger och journalister. Seriecenter ligger i Malmös Kulturhus (tidigare Mazettihuset) och delar tak med en mängd andra kulturella verksamheter i staden.  
Seriefrämjandets '''Seriecenter''' i [[Malmö]] tillkom 2005 och var en samlingsplats för alla som arbetade med tecknade serier, från serieskapare till pedagoger och journalister. Seriecenter låg länge i Kulturhuset Mazetti och delade tak med en mängd andra kulturella verksamheter. Har nu (2024) flyttat till f.d. [[Rum för serier]] på Friisgatan.


Seriecenter består av fyra delar:
Seriecenter var Sveriges största samlingsplats för tecknade serier{{källa behövs}}. Omkring 15 professionella serietecknare arbetade här med allt ifrån serier till ''[[Bamse]]'' och ''[[Kamratposten]]'', till serier för ''[[C'est Bon Anthology]]'' och ''[[Galago]]''. Tidskrifterna ''[[Bild & Bubbla]]'' och ''[[C'est Bon Anthology]]'' producerades på Seriecenter.
# Förbundskansliet för [[Seriefrämjandet]] – Här sköts det mesta av SeF:s styrelsearbete samt produktionen av ''[[Bild & Bubbla]]''.
 
Seriecenter bestod av fyra delar:
# Förbundskansliet för [[Seriefrämjandet]] – Här sköttes det mesta av SeF:s styrelsearbete samt produktionen av ''[[Bild & Bubbla]]''.
# [[Seriestudion]] – En ateljé för professionella serieskapare.
# [[Seriestudion]] – En ateljé för professionella serieskapare.
# En utbildningslokal för kurser i tecknade serier – Här bedriver Kulturskolan i Malmö undervisning i serieskapande m.m.
# En utbildningslokal för kurser i tecknade serier – Här bedrev Kulturskolan i Malmö undervisning i serieskapande m.m.
# Seriekollektivet [[C'est Bon Kultur]]
# [[C'est Bon Kultur]] – ideell förening och seriekollektiv som publicerar tidskriften ''[[C'est Bon Anthology]]'' och anordnar utställningar med bild- och seriekonst. (Idag, 2024, finns C'est Bon Kultur på [[Fanzineverkstaden]] och är inte knutet till Seriefrämjandet.)
 
==Kontakt/adresser==
För att få tag i någon som kan uttala sig om tecknade serier, hålla föredrag, arrangera festivaler, skriva artiklar etc. kontakta:
 
'''Seriefrämjandet/Seriecenter'''<br>
Friisgatan 15 B<br>
214 21 Malmö<br>
Telefon: 040-661 40 70<br>
Fax: 040-661 40 73<br>
E-post: info@serieframjandet.se<br>
Webbplats: [http://www.serieframjandet.se www.serieframjandet.se]
 
 
För att kontakta en tecknare för ett uppdrag, sök:
 
'''Seriestudion'''<br>
Friisgatan 15 B<br>
214 21 Malmö<br>
Telefon: 040-661 40 74<br>
E-post: info@seriestudion.se<br>
Webbplats: [http://www.seriestudion.se www.seriestudion.se]
 
 
För anmälan till kurser i serieskapande, bokning av pedagoger för seriekurser etc, kontakta Kulturskolan i Malmö:


'''Kulturskolan i Malmö'''<br>
Från och med sommaren 2010 huserar [[Serieskolan i Malmö]] i Kulturhuset Mazettis lokaler. De var dock inte en officiell del av Seriecenter, även om verksamheterna ofta hade med varandra att göra.
Friisgatan 15 B<br>
214 21 Malmö<br>
Telefon: 040-34 48 00<br>
Fax: 040-34 48 02<br>
E-post: kulturkompaniet@malmo.se<br>
Webbplats: [http://www.malmo.se/kultur/malmokulturkompani www.malmo.se/kultur/malmokulturkompani]

Nuvarande version från 23 januari 2026 kl. 10.49

Ej att förväxla med seriebutiken Seriecentrum i Trelleborg.

Seriecenter (andra våningsplanet) november 2009.

Seriefrämjandets Seriecenter i Malmö tillkom 2005 och var en samlingsplats för alla som arbetade med tecknade serier, från serieskapare till pedagoger och journalister. Seriecenter låg länge i Kulturhuset Mazetti och delade tak med en mängd andra kulturella verksamheter. Har nu (2024) flyttat till f.d. Rum för serier på Friisgatan.

Seriecenter var Sveriges största samlingsplats för tecknade serier[källa behövs]. Omkring 15 professionella serietecknare arbetade här med allt ifrån serier till Bamse och Kamratposten, till serier för C'est Bon Anthology och Galago. Tidskrifterna Bild & Bubbla och C'est Bon Anthology producerades på Seriecenter.

Seriecenter bestod av fyra delar:

  1. Förbundskansliet för Seriefrämjandet – Här sköttes det mesta av SeF:s styrelsearbete samt produktionen av Bild & Bubbla.
  2. Seriestudion – En ateljé för professionella serieskapare.
  3. En utbildningslokal för kurser i tecknade serier – Här bedrev Kulturskolan i Malmö undervisning i serieskapande m.m.
  4. C'est Bon Kultur – ideell förening och seriekollektiv som publicerar tidskriften C'est Bon Anthology och anordnar utställningar med bild- och seriekonst. (Idag, 2024, finns C'est Bon Kultur på Fanzineverkstaden och är inte knutet till Seriefrämjandet.)

Från och med sommaren 2010 huserar Serieskolan i Malmö i Kulturhuset Mazettis lokaler. De var dock inte en officiell del av Seriecenter, även om verksamheterna ofta hade med varandra att göra.