Alix: Skillnad mellan sidversioner
m clean up |
E.G. (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| (26 mellanliggande sidversioner av 4 användare visas inte) | |||
| Rad 5: | Rad 5: | ||
[[Kategori:Äventyrsserier]] | [[Kategori:Äventyrsserier]] | ||
[[Kategori:Historiska serier]] | [[Kategori:Historiska serier]] | ||
[[Kategori:Serier som blivit film]] | |||
[[Bild:Alix.jpg|frame|right|"Alix" av [[Jacques Martin]]. © [[Casterman]].]] | [[Bild:Alix.jpg|frame|right|"Alix" av [[Jacques Martin]]. © [[Casterman]].]] | ||
'''"Alix"''' är en [[äventyrsserie]] i [[historiska serier|historisk miljö]] (romartiden) skapad av fransmannen [[Jacques Martin]] 1948. | '''"Alix"''' är en [[äventyrsserie]] i [[historiska serier|historisk miljö]] (romartiden) skapad av fransmannen [[Jacques Martin]] 1948 för den belgiska serietidningen ''[[Tintin (serietidning)|Tintin]]'' och densammas franska upplaga. Serien är tecknad i [[klara linjen]]-stil, som var det normala för serier i ''Tintin''. | ||
==Upphovsmän== | |||
Jacques Martin skrev och tecknade de första 20 albumen på egen hand. Martin fortsatte att skapa serien ända till 1998, då han gradvis började att lämna över ansvaret till andra, avseende framför allt teckningarna till [[Rafael Morales]], men först 2005 överlämnade han manusarbetet till [[François Maingoval]], samtidigt som han själv fortsatte att skapa berättelsens huvuddrag. Till album 21 till och med 28 skrev Martin manus, först själv och sedan i samarbete med [[François Maingoval]] och [[Patrick Weber]]; Weber tog över manusarbetet 2008, när Maingoval koncentrerade sig på avläggaren "[[Alix raconte]]". Efter Jacques Martins död 2010 fortsatte [[Marco Venanzi]] och senare [[Michel Lafon]] som manusförfattare. | |||
Från och med 1998 har flera olika tecknare tecknat serien. Först [[Rafaël Morales]], sedan [[Christophe Simon]], [[Ferry]] och [[Marco Venanzi]]. | |||
==Handling== | ==Handling== | ||
Alix är en hjältemodig gallisk yngling i antikens romarrike. Tillsammans med sin bäste vän | Alix är en hjältemodig gallisk yngling i antikens romarrike. I det första äventyret, "Alix l'intrépide", säljs han som slav till Rom men hamnar hos vänliga människor. Han adopteras av Honorus Galla, som är en framstående politiker i Rom. Tillsammans med sin bäste vän Enak får Alix uppleva ett flertal spännande äventyr. Alix är genom hela serien ungefär 16 år gammal och Enak är ett par år yngre. Enak är egyptier, dök upp i det andra äventyret, "Le sphinx d'or", och var från början inte tänkt att vara en återkommande figur men blev kvar i serien. | ||
[[ | Till skillnad från gallern [[Asterix]] (ej att förväxla med Alix biologiske far Astorix) är Alix vän med romarna. Äventyren utspelar sig under det första århundradet före Kristus, ungefär samtidigt som "Asterix"-serierna. Bland annat är Alix kompis med den unge Octavianus (den blivande Augustus). Alix adoptivfar Honorus Galla är en nära politisk allierad till [[Julius Caesar]], som också blir Alix beskyddare. | ||
[[Arbaces]] är Alix' återkommande fiende i några av de de tidigaste albumen. En annan återkommande fiende är [[Pompejus]], i verkligheten en politisk rival till Julius Caesar, som genom sin fiendskap mot Julius Caesar i serien också riktar in sig mot Alix. | |||
Serien har prisats för sitt noggranna återgivande av den antika världen, men samtidigt har äventyren också fört Alix till företeelser som egentligen utgör [[anakronism]]er i det första århundadet f.Kr., både saker som är äldre och yngre än Alix samtid. Det har ibland antagits att Alix och Enak lever i ett (i [[fransk-belgiska serier|fransk-belgiska]] [[barnserier]] sällsynt) homosexuellt förhållande, en tolkning som upphovsmannen ibland (men inte alltid) avvisat. | |||
==Utgivning== | ==Utgivning== | ||
[[Carlsen Comics]] gav ut nio album på svenska under 1970-talet. | |||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Utgivningsår!!bgcolor="#FFEBAD"| Svensk publicering | ! bgcolor="#FFEBAD"|Nr. !!bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Utgivningsår!!bgcolor="#FFEBAD"| Svensk publicering | ||
|- | |- | ||
|1 | |||
|"Alix l'intrépide" | |"Alix l'intrépide" | ||
|1956 | |1956 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|2 | |||
|"Le sphinx d'or" | |"Le sphinx d'or" | ||
|1956 | |1956 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|3 | |||
|"L'île maudite" | |"L'île maudite" | ||
|1957 | |1957 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|4 | |||
|"La tiare d'Oribal" | |"La tiare d'Oribal" | ||
|1958 | |1958 | ||
|"Oribals tiara" (Nr. 5) | |"Oribals tiara" (Nr. 5, 1976) | ||
|- | |- | ||
|5 | |||
|"La griffe noire" | |"La griffe noire" | ||
|1959 | |1959 | ||
|"Den svarta järnklon" (Nr. 6) | |"Den svarta järnklon" (Nr. 6, 1976) | ||
|- | |- | ||
|6 | |||
|"Les légions perdues" | |"Les légions perdues" | ||
|1965 | |1965 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|7 | |||
|"Le dernier spartiate" | |"Le dernier spartiate" | ||
|1967 | |1967 | ||
|"Den siste spartanen" (Nr. 1) | |"Den siste spartanen" (Nr. 1, 1974) | ||
|- | |- | ||
|8 | |||
|"Le tombeau étrusque" | |"Le tombeau étrusque" | ||
|1968 | |1968 | ||
|"Den etruskiska graven" (Nr. 2) | |"Den etruskiska graven" (Nr. 2, 1974) | ||
|- | |- | ||
|9 | |||
|"Le Dieu sauvage" | |"Le Dieu sauvage" | ||
|1970 | |1970 | ||
|"Den onda guden" (Nr. 3) | |"Den onda guden" (Nr. 3, 1975) | ||
|- | |- | ||
|10 | |||
|"Iorix le grand" | |"Iorix le grand" | ||
|1972 | |1972 | ||
|"Iorix den store" (Nr. 4) | |"Iorix den store" (Nr. 4, 1975) | ||
|- | |- | ||
|11 | |||
|"Le prince du Nil" | |"Le prince du Nil" | ||
|1974 | |1974 | ||
|"Nilfursten" (Nr. 7) | |"Nilfursten" (Nr. 7, 1977) | ||
|- | |- | ||
|12 | |||
|"Le fils de Spartacus" | |"Le fils de Spartacus" | ||
|1975 | |1975 | ||
|"Spartacus son" (Nr. 8) | |"Spartacus son" (Nr. 8, 1978) | ||
|- | |- | ||
|13 | |||
|"Le spectre de Carthage | |"Le spectre de Carthage | ||
|1977 | |1977 | ||
|"Spökskenet i Kartago" (Nr. 9) | |"Spökskenet i Kartago" (Nr. 9), 1979) | ||
|- | |- | ||
|14 | |||
|"Les proies du volcan" | |"Les proies du volcan" | ||
|1978 | |1978 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|15 | |||
|"L'enfant grec" | |"L'enfant grec" | ||
|1980 | |1980 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|16 | |||
|"La tour de Babel" | |"La tour de Babel" | ||
|1981 | |1981 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|17 | |||
|"L'empereur de Chine" | |"L'empereur de Chine" | ||
|1983 | |1983 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|18 | |||
|"Vercingétorix" | |"Vercingétorix" | ||
|1985 | |1985 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|19 | |||
|"Le cheval de Troie" | |"Le cheval de Troie" | ||
|1988 | |1988 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|20 | |||
|"Ô Alexandrie" | |"Ô Alexandrie" | ||
|1996 | |1996 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|21 | |||
|"Les barbares" | |"Les barbares" | ||
|1998 | |1998 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|22 | |||
|"La chute d'Icare" | |"La chute d'Icare" | ||
|2001 | |2001 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|23 | |||
|"Le fleuve de jade" | |"Le fleuve de jade" | ||
|2003 | |2003 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|24 | |||
|"Roma, Roma..." | |"Roma, Roma..." | ||
|2005 | |2005 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|25 | |||
|"C'était à Khorsabad" | |"C'était à Khorsabad" | ||
|2006 | |2006 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|26 | |||
|"L'ibère" | |"L'ibère" | ||
|2007 | |2007 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|27 | |||
|"Le démon du Pharos" | |"Le démon du Pharos" | ||
|2008 | |2008 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|28 | |||
|"La cité engloutie" | |"La cité engloutie" | ||
|2009 | |2009 | ||
| | | | ||
|---- | |- | ||
|29 | |||
| "Le Testament de César" | |||
|2010 | |||
| | |||
|- | |||
|30 | |||
| "La conjuration de Baal" | |||
|2011 | |||
| | |||
|- | |||
|31 | |||
| "L'ombre de Sarapis" | |||
|2012 | |||
| | |||
|- | |||
|32 | |||
| "La Dernière Conquête" | |||
|2013 | |||
| | |||
|- | |||
|33 | |||
| "Britannia" | |||
|2014 | |||
| | |||
|- | |||
|34 | |||
| "Par-delà le Styx" | |||
|2015 | |||
| | |||
|- | |||
|35 | |||
| "L'or de Saturne" | |||
|2016 | |||
| | |||
|- | |||
|36 | |||
| "Le Serment du gladiateur" | |||
|2017 | |||
| | |||
|- | |||
|37 | |||
| "Veni Vidi Vici" | |||
|2018 | |||
| | |||
|- | |||
|38 | |||
| "Les Helvètes" | |||
|2019 | |||
| | |||
|- | |||
|39 | |||
| "Le Dieu sans nom" | |||
|2020 | |||
| | |||
|- | |||
|40 | |||
| "L'Œil du Minotaure" | |||
|2021 | |||
| | |||
|- | |||
|41 | |||
| "La reine des Amazones" | |||
|2023 | |||
| | |||
|- | |||
|42 | |||
| "Le Bouclier d'Achille" | |||
|2023 | |||
| | |||
|} | |} | ||
==Avläggare== | |||
==="Alix raconte"=== | |||
2008 publicerades serien "Alix raconte" i tre volymer skrivna av [[François Maingoval]]. Serien är dokumentär och låter Alix återberätta Antikens makthavares livsberättelser. | |||
Medan Martin fortfarande levde utkom dessutom ett antal böcker, "Les voyages d'Alix", i vilka Alix besöker kända platser under antiken. De senare har mer karaktären av pedagogiska illustrerade böcker än regelrätta serier. | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nr. !!bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Utgivningsår !!bgcolor="#FFEBAD"| Tecknare | |||
|- | |||
|1 || "Alexandre le grand" || 2008 || [[Jean Torton]] | |||
|- | |||
|2 || "Cléopâtre" || 2008 || [[Éric Lenaerts]] | |||
|- | |||
|3 || "Néron" || 2008 || [[Yves Plateau]] | |||
|} | |||
==="Alix Senator"=== | |||
2012 började serien "Alix Senator", som utspelar sig senare under Alix liv, efter Enaks död. "Alix Senator" vänder sig till en äldre publik, och är tecknad av [[Thierry Démarez]] efter [[Valérie Mangin]]s manus. | |||
2021 inleddes en svensk utgivning av [[Cobolt förlag]], som samlar två album i varje volym. [[Per A.J. Andersson]] översätter. | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nr. !!bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Utgivningsår!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk utgivning | |||
|- | |||
|1 || "Les Aigles de sang" || 2012 || rowspan="2" | "Blodets örnar" (2021) | |||
|- | |||
|2 || "Le Dernier Pharaon" || 2013 | |||
|- | |||
|3 || "La Conjuration des rapaces" || 2014 || rowspan="2" | "Rovfåglarnas sammansvärjning" (2022) | |||
|- | |||
|4 || "Les Démons de Sparte" || 2015 | |||
|- | |||
|5 || "Le Hurlement de Cybèle" || 2016 || rowspan="2" | "De dödas berg" (2024) | |||
|- | |||
|6 || "La Montagne des morts" || 2017 | |||
|- | |||
|7 || "La Puissance et l'Éternité" || 2018 || | |||
|- | |||
|8 || "La Cité des poisons" || 2018 || | |||
|- | |||
|9 || "Les Spectres de Rome" || 2019 || | |||
|- | |||
|10 || "La Forêt carnivore" || 2020 || | |||
|- | |||
|11 || "L'Esclave de Khorsabad" || 2020 || | |||
|- | |||
|12 || "Le Disque d'Osiris" || 2021 || | |||
|- | |||
|13 || "L'Antre du Minotaure" || 2022 || | |||
|- | |||
|14 || "Le serment d'Arminius" || 2023 || | |||
|} | |||
==="Alix origenes"=== | |||
2019 påbörjade [[Marc Bourgne]] skriva en avläggare om Alix tidiga barndom: "Alix origines". [[Laurent Libessart]] tecknade två album innan [[Olivier Weinberg]] tog över. | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nr. !!bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Utgivningsår | |||
|- | |||
|1 || "L'enfance d'un gaulois" || 2019 | |||
|- | |||
|2 || "Le peuple du feu" || 2021 | |||
|- | |||
|3 || "Le démon de Torralba" || 2022 | |||
|- | |||
|4 || "La reine en péril" || 2023 | |||
|} | |||
==I andra medier== | |||
Serien adapterades till en [[animerad]] TV-serie 1999. | |||
==Mer om {{PAGENAME}}== | ==Mer om {{PAGENAME}}== | ||
{{B&B|K. Arne Blom|Underkastelse och kamp|3|1977}} | {{B&B|K. Arne Blom|Underkastelse och kamp|3|1977}} | ||
*[[Jan Hoff]]: "Alix - den romerske gallern" (''Medusa'' 1/2018) | |||
==Recensioner== | ==Recensioner== | ||
| Rad 157: | Rad 322: | ||
== Externa länkar == | == Externa länkar == | ||
*[http://www.chez.com/alixintrepide Alix L'Intrépide (fransk fansajt)] | *[http://www.chez.com/alixintrepide Alix L'Intrépide (fransk fansajt)] | ||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Nuvarande version från 15 november 2025 kl. 23.48

"Alix" är en äventyrsserie i historisk miljö (romartiden) skapad av fransmannen Jacques Martin 1948 för den belgiska serietidningen Tintin och densammas franska upplaga. Serien är tecknad i klara linjen-stil, som var det normala för serier i Tintin.
Upphovsmän
Jacques Martin skrev och tecknade de första 20 albumen på egen hand. Martin fortsatte att skapa serien ända till 1998, då han gradvis började att lämna över ansvaret till andra, avseende framför allt teckningarna till Rafael Morales, men först 2005 överlämnade han manusarbetet till François Maingoval, samtidigt som han själv fortsatte att skapa berättelsens huvuddrag. Till album 21 till och med 28 skrev Martin manus, först själv och sedan i samarbete med François Maingoval och Patrick Weber; Weber tog över manusarbetet 2008, när Maingoval koncentrerade sig på avläggaren "Alix raconte". Efter Jacques Martins död 2010 fortsatte Marco Venanzi och senare Michel Lafon som manusförfattare.
Från och med 1998 har flera olika tecknare tecknat serien. Först Rafaël Morales, sedan Christophe Simon, Ferry och Marco Venanzi.
Handling
Alix är en hjältemodig gallisk yngling i antikens romarrike. I det första äventyret, "Alix l'intrépide", säljs han som slav till Rom men hamnar hos vänliga människor. Han adopteras av Honorus Galla, som är en framstående politiker i Rom. Tillsammans med sin bäste vän Enak får Alix uppleva ett flertal spännande äventyr. Alix är genom hela serien ungefär 16 år gammal och Enak är ett par år yngre. Enak är egyptier, dök upp i det andra äventyret, "Le sphinx d'or", och var från början inte tänkt att vara en återkommande figur men blev kvar i serien.
Till skillnad från gallern Asterix (ej att förväxla med Alix biologiske far Astorix) är Alix vän med romarna. Äventyren utspelar sig under det första århundradet före Kristus, ungefär samtidigt som "Asterix"-serierna. Bland annat är Alix kompis med den unge Octavianus (den blivande Augustus). Alix adoptivfar Honorus Galla är en nära politisk allierad till Julius Caesar, som också blir Alix beskyddare.
Arbaces är Alix' återkommande fiende i några av de de tidigaste albumen. En annan återkommande fiende är Pompejus, i verkligheten en politisk rival till Julius Caesar, som genom sin fiendskap mot Julius Caesar i serien också riktar in sig mot Alix.
Serien har prisats för sitt noggranna återgivande av den antika världen, men samtidigt har äventyren också fört Alix till företeelser som egentligen utgör anakronismer i det första århundadet f.Kr., både saker som är äldre och yngre än Alix samtid. Det har ibland antagits att Alix och Enak lever i ett (i fransk-belgiska barnserier sällsynt) homosexuellt förhållande, en tolkning som upphovsmannen ibland (men inte alltid) avvisat.
Utgivning
Carlsen Comics gav ut nio album på svenska under 1970-talet.
| Nr. | Originaltitel | Utgivningsår | Svensk publicering |
|---|---|---|---|
| 1 | "Alix l'intrépide" | 1956 | |
| 2 | "Le sphinx d'or" | 1956 | |
| 3 | "L'île maudite" | 1957 | |
| 4 | "La tiare d'Oribal" | 1958 | "Oribals tiara" (Nr. 5, 1976) |
| 5 | "La griffe noire" | 1959 | "Den svarta järnklon" (Nr. 6, 1976) |
| 6 | "Les légions perdues" | 1965 | |
| 7 | "Le dernier spartiate" | 1967 | "Den siste spartanen" (Nr. 1, 1974) |
| 8 | "Le tombeau étrusque" | 1968 | "Den etruskiska graven" (Nr. 2, 1974) |
| 9 | "Le Dieu sauvage" | 1970 | "Den onda guden" (Nr. 3, 1975) |
| 10 | "Iorix le grand" | 1972 | "Iorix den store" (Nr. 4, 1975) |
| 11 | "Le prince du Nil" | 1974 | "Nilfursten" (Nr. 7, 1977) |
| 12 | "Le fils de Spartacus" | 1975 | "Spartacus son" (Nr. 8, 1978) |
| 13 | "Le spectre de Carthage | 1977 | "Spökskenet i Kartago" (Nr. 9), 1979) |
| 14 | "Les proies du volcan" | 1978 | |
| 15 | "L'enfant grec" | 1980 | |
| 16 | "La tour de Babel" | 1981 | |
| 17 | "L'empereur de Chine" | 1983 | |
| 18 | "Vercingétorix" | 1985 | |
| 19 | "Le cheval de Troie" | 1988 | |
| 20 | "Ô Alexandrie" | 1996 | |
| 21 | "Les barbares" | 1998 | |
| 22 | "La chute d'Icare" | 2001 | |
| 23 | "Le fleuve de jade" | 2003 | |
| 24 | "Roma, Roma..." | 2005 | |
| 25 | "C'était à Khorsabad" | 2006 | |
| 26 | "L'ibère" | 2007 | |
| 27 | "Le démon du Pharos" | 2008 | |
| 28 | "La cité engloutie" | 2009 | |
| 29 | "Le Testament de César" | 2010 | |
| 30 | "La conjuration de Baal" | 2011 | |
| 31 | "L'ombre de Sarapis" | 2012 | |
| 32 | "La Dernière Conquête" | 2013 | |
| 33 | "Britannia" | 2014 | |
| 34 | "Par-delà le Styx" | 2015 | |
| 35 | "L'or de Saturne" | 2016 | |
| 36 | "Le Serment du gladiateur" | 2017 | |
| 37 | "Veni Vidi Vici" | 2018 | |
| 38 | "Les Helvètes" | 2019 | |
| 39 | "Le Dieu sans nom" | 2020 | |
| 40 | "L'Œil du Minotaure" | 2021 | |
| 41 | "La reine des Amazones" | 2023 | |
| 42 | "Le Bouclier d'Achille" | 2023 |
Avläggare
"Alix raconte"
2008 publicerades serien "Alix raconte" i tre volymer skrivna av François Maingoval. Serien är dokumentär och låter Alix återberätta Antikens makthavares livsberättelser.
Medan Martin fortfarande levde utkom dessutom ett antal böcker, "Les voyages d'Alix", i vilka Alix besöker kända platser under antiken. De senare har mer karaktären av pedagogiska illustrerade böcker än regelrätta serier.
| Nr. | Originaltitel | Utgivningsår | Tecknare |
|---|---|---|---|
| 1 | "Alexandre le grand" | 2008 | Jean Torton |
| 2 | "Cléopâtre" | 2008 | Éric Lenaerts |
| 3 | "Néron" | 2008 | Yves Plateau |
"Alix Senator"
2012 började serien "Alix Senator", som utspelar sig senare under Alix liv, efter Enaks död. "Alix Senator" vänder sig till en äldre publik, och är tecknad av Thierry Démarez efter Valérie Mangins manus.
2021 inleddes en svensk utgivning av Cobolt förlag, som samlar två album i varje volym. Per A.J. Andersson översätter.
| Nr. | Originaltitel | Utgivningsår | Svensk utgivning |
|---|---|---|---|
| 1 | "Les Aigles de sang" | 2012 | "Blodets örnar" (2021) |
| 2 | "Le Dernier Pharaon" | 2013 | |
| 3 | "La Conjuration des rapaces" | 2014 | "Rovfåglarnas sammansvärjning" (2022) |
| 4 | "Les Démons de Sparte" | 2015 | |
| 5 | "Le Hurlement de Cybèle" | 2016 | "De dödas berg" (2024) |
| 6 | "La Montagne des morts" | 2017 | |
| 7 | "La Puissance et l'Éternité" | 2018 | |
| 8 | "La Cité des poisons" | 2018 | |
| 9 | "Les Spectres de Rome" | 2019 | |
| 10 | "La Forêt carnivore" | 2020 | |
| 11 | "L'Esclave de Khorsabad" | 2020 | |
| 12 | "Le Disque d'Osiris" | 2021 | |
| 13 | "L'Antre du Minotaure" | 2022 | |
| 14 | "Le serment d'Arminius" | 2023 |
"Alix origenes"
2019 påbörjade Marc Bourgne skriva en avläggare om Alix tidiga barndom: "Alix origines". Laurent Libessart tecknade två album innan Olivier Weinberg tog över.
| Nr. | Originaltitel | Utgivningsår |
|---|---|---|
| 1 | "L'enfance d'un gaulois" | 2019 |
| 2 | "Le peuple du feu" | 2021 |
| 3 | "Le démon de Torralba" | 2022 |
| 4 | "La reine en péril" | 2023 |
I andra medier
Serien adapterades till en animerad TV-serie 1999.
Mer om Alix
- K. Arne Blom: "Underkastelse och kamp" (Bild & Bubbla nr 3/1977)
- Jan Hoff: "Alix - den romerske gallern" (Medusa 1/2018)
Recensioner
- Hans Bengtsson: "Alix" nr 7: "Nilfursten" (Bild & Bubbla nr 4/1977)
- Caj Byqvist: "Alix" nr 8: "Spartacus son" (Bild & Bubbla nr 2/1978)
- Erling Frick: "Alix" nr 9: "Spökskenet i Kartago" (Bild & Bubbla nr 2/1979)
Externa länkar
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
