Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1960-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökRad 12: | Rad 12: | ||
|- | |- | ||
|1960||"[[Buster]]"|| ||[[Hugh McNeill]]||Serietidning||Storbritannien | |1960||"[[Buster]]"|| ||[[Hugh McNeill]]||Serietidning||Storbritannien | ||
|- | |||
|1966||||"[[Bamse]]" ||[[Rune Andréasson]]||Veckopress||Sverige | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 21 januari 2006 kl. 16.03
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1960-talet.
- Bläddra till Serier från 1950-talet
- Bläddra till Serier från 1970-talet
Serier från 1960-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1960 | "Buster" | Hugh McNeill | Serietidning | Storbritannien | |
1966 | "Bamse" | Rune Andréasson | Veckopress | Sverige |