Plutonium Comics: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Hoff (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Hoff (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 28: | Rad 28: | ||
|- | |- | ||
|2014||11||213 sid||B5||150 | |2014||11||213 sid||B5||150 | ||
|- | |||
|2015||12||250 sid||B5||??? | |||
|--- | |--- | ||
|} | |} | ||
Versionen från 23 september 2015 kl. 16.06

© Per Myrhill, publicerad på Seriewikin med tillstånd från denne.
Plutonium Comics, fanzin utgivet av Per Myrhill. Publicerades regelbundet 93-96, men tog sen en lång paus till 2013 innan man återupptog produktionen. Från och med nummer 10 är Plutonium Comics snarare en ambitiös serieantologi än en tidning.
Utgivning
| År | Nr | Sid. | Format | Upplaga | Kommentar |
|---|---|---|---|---|---|
| 1993 | 1 | 28 sid | A5 | 50 st. | |
| 1994 | 2 | 28 sid | A5 | 50 | |
| 3 | 28 sid | A5 | 50 | ||
| 1995 | 4 | 28 sid | A5 | 70 | |
| 5 | 40 sid | A5 | 70 | ||
| 6 | 44 sid | A5 | 50 | ||
| 1996 | 7 | 40 sid | A5 | 50 | |
| 8 | 36 sid | A5 | 70 | Bilaga: Phallos#2 - Alla Vill Ha Kuk! | |
| 2013 | 9 | 60 sid | A5 | 100 | |
| 10 | 154 sid | B5 | 150 | ||
| 2014 | 11 | 213 sid | B5 | 150 | |
| 2015 | 12 | 250 sid | B5 | ??? |
Recensioner
- Johannes Nilsson: Plutonium Comics nr 7 (Bild & Bubbla nr 1/1996, s. 35)
| Den här artikeln innehåller information från Fanzineindex 2001. |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
