Balladen om Balder: Skillnad mellan sidversioner
E.G. (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
E.G. (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 9: | Rad 9: | ||
Balder räknas ibland som en av de främsta gudarna i den nordiska gudasagan, han beskrivs som den godaste och den vackraste, men myterna berättar inte så mycket om hans liv. Desto mer finns berättat om hans död. Detta album handlar om sagan om Balders död. | Balder räknas ibland som en av de främsta gudarna i den nordiska gudasagan, han beskrivs som den godaste och den vackraste, men myterna berättar inte så mycket om hans liv. Desto mer finns berättat om hans död. Detta album handlar om sagan om Balders död. | ||
Berättelsen börjar med att Loke i en dröm besöker dödsriket Hel och dess gudinna med samma namn och blir rädd för att bli beskyld för att orsaka Balders död, men när han är tillbaka i Valhall ser Tor till att Loke är med och tittar på ankomsten av nya stupade krigare till gudaborgen. Bröderna Balder och Höder går ner på gården för att träffa krigarna och Höder träffar valkyrian Nanna, som han genast blir förtjust i, men Loke och Balder råkar | Berättelsen börjar med att Loke i en dröm besöker dödsriket Hel och dess gudinna med samma namn och blir rädd för att bli beskyld för att orsaka Balders död, men när han är tillbaka i Valhall ser Tor till att Loke är med och tittar på ankomsten av nya stupade krigare till gudaborgen. Bröderna Balder och Höder går ner på gården för att träffa krigarna och Höder träffar valkyrian Nanna, som han genast blir förtjust i, men Loke och Balder råkar dra med honom därifrån så att han inte hinner prata så mycket med henne. Loke tar med Balder ut på en promenad i skogen och varken ett fallande träd eller en fallande stenbumling skadar Balder. Balder berättar för Loke att han skulle vilja träffa *den rätta* kvinnan. Sedan råkar de se Nanna bada naken i en sjö och Loke övertalar Balder att försöka ragga upp henne; de får gå runt sjön för att komma närmare. Under tiden har Höder kommit till henne, han hade frågat hennes kolleger om var hon befann sig och han försäkrar henne att han inte kan se henne naken, han är ju blind. De blir emellertid avbrutna när Loke och Balder strax dyker upp och Nanna ger sig generad iväg, eftersom de kan se henne naken. Loke berättar för Höder att Balder är ute efter Nanna och då blir Höder arg, eftersom hans bror Balder alltid skall få det bättre av de två. | ||
Gudar och krigare får tillfälle att pröva Balders osårbarhet genom att alla kastar vapen och tunga föremål på honom, medan han försäkrar att han inte känner någonting. Loke, förklädd till trollkvinnan Tack, förmår Höder att också pröva, trots att han är blind. Höder får en pil tillverkad av en mistelstjälk. Höder hör var Balder är när Balder hälsar honom välkommen, och Höder kastar pilen mot honom. Den genomborrar Balders hjärta och Balder faller död ner. Det visar sig att det var Frigg som hade givit sin son Balder odödligheten genom att få allt på jorden att svära att inte skada honom, men eftersom misteln inte växer på jorden utan uppe i andra träd, så omfattades den inte av löftet. Eftersom Balder inte dog i strid, kom han inte åter till Valhall utan kom till Hel. | Gudar och krigare får tillfälle att pröva Balders osårbarhet genom att alla kastar vapen och tunga föremål på honom, medan han försäkrar att han inte känner någonting. Loke, förklädd till trollkvinnan Tack, förmår Höder att också pröva, trots att han är blind. Höder får en pil tillverkad av en mistelstjälk. Höder hör var Balder är när Balder hälsar honom välkommen, och Höder kastar pilen mot honom. Den genomborrar Balders hjärta och Balder faller död ner. Det visar sig att det var Frigg som hade givit sin son Balder odödligheten genom att få allt på jorden att svära att inte skada honom, men eftersom misteln inte växer på jorden utan uppe i andra träd, så omfattades den inte av löftet. Eftersom Balder inte dog i strid, kom han inte åter till Valhall utan kom till Hel. | ||
Versionen från 29 juli 2025 kl. 00.16

"Balladen om Balder" är det trettonde albumet i den danska albumserien "Valhall". Äventyret publicerades ursprungligen som följetong i Jyllands-Posten under hösten 2006 och gavs ut som album på danska under titeln "Balladen om Balder" utgivet av Carlsen Comics 2006. Den danska originaltiteln är alltså densamma som den titel albumet har fått på svenska.
Albumet är skrivet av Peter Madsen och Henning Kure, och tecknat av Peter Madsen.
Handling
Balder räknas ibland som en av de främsta gudarna i den nordiska gudasagan, han beskrivs som den godaste och den vackraste, men myterna berättar inte så mycket om hans liv. Desto mer finns berättat om hans död. Detta album handlar om sagan om Balders död.
Berättelsen börjar med att Loke i en dröm besöker dödsriket Hel och dess gudinna med samma namn och blir rädd för att bli beskyld för att orsaka Balders död, men när han är tillbaka i Valhall ser Tor till att Loke är med och tittar på ankomsten av nya stupade krigare till gudaborgen. Bröderna Balder och Höder går ner på gården för att träffa krigarna och Höder träffar valkyrian Nanna, som han genast blir förtjust i, men Loke och Balder råkar dra med honom därifrån så att han inte hinner prata så mycket med henne. Loke tar med Balder ut på en promenad i skogen och varken ett fallande träd eller en fallande stenbumling skadar Balder. Balder berättar för Loke att han skulle vilja träffa *den rätta* kvinnan. Sedan råkar de se Nanna bada naken i en sjö och Loke övertalar Balder att försöka ragga upp henne; de får gå runt sjön för att komma närmare. Under tiden har Höder kommit till henne, han hade frågat hennes kolleger om var hon befann sig och han försäkrar henne att han inte kan se henne naken, han är ju blind. De blir emellertid avbrutna när Loke och Balder strax dyker upp och Nanna ger sig generad iväg, eftersom de kan se henne naken. Loke berättar för Höder att Balder är ute efter Nanna och då blir Höder arg, eftersom hans bror Balder alltid skall få det bättre av de två.
Gudar och krigare får tillfälle att pröva Balders osårbarhet genom att alla kastar vapen och tunga föremål på honom, medan han försäkrar att han inte känner någonting. Loke, förklädd till trollkvinnan Tack, förmår Höder att också pröva, trots att han är blind. Höder får en pil tillverkad av en mistelstjälk. Höder hör var Balder är när Balder hälsar honom välkommen, och Höder kastar pilen mot honom. Den genomborrar Balders hjärta och Balder faller död ner. Det visar sig att det var Frigg som hade givit sin son Balder odödligheten genom att få allt på jorden att svära att inte skada honom, men eftersom misteln inte växer på jorden utan uppe i andra träd, så omfattades den inte av löftet. Eftersom Balder inte dog i strid, kom han inte åter till Valhall utan kom till Hel.
Höder försöker få Balder tillbaka till livet. Om han kan förmå alla i hela världen att gråta över Balder, så kan Balder komma tillbaka. Den sista han behöver förmå att gråta är Loke, men Loke lyckas inte fälla några tårar. I stället kommer både Loke och Höder i en dagdröm till Hel, där de får träffa Balder och Balder berättar att han har träffat den rätta – det visade sig att Hel var den rätta för honom. Han vill inte komma tillbaka, han och Hel har funnit varandra och dödsriket har blivit en vackrare plats på kuppen.
Åter i Valhall, möter Höder Nanna igen och de omfamnar varandra, medan Loke nästan försäger sig inför Tor beträffande sin egen inblandning i allt, men som vanligt slingar han sig ur saken med smidiga ord.
Kuriosa
Första upplagan av detta album hade fel titel, "Valhalla", och drogs snabbt in till förlaget igen, men inte innan felaktiga album redan hunnit skickas ut till recensenter och bibliotek.
Svensk utgivning
Albumet gavs första gången ut på svenska av Egmont Kärnan 2006.
Recensioner
- Henrik Zackrisson: "Balladen om Balder" (Bild & Bubbla nr 1-2/2007)
| föregående "Elddopet" |
Album nr 13 i serien "Valhall" Balladen om Balder Text: Peter Madsen och Henning Kure, bild: Peter Madsen Originalpublicering 2006 |
nästa "Muren" |