Seriedebutbar: Skillnad mellan sidversioner
Pogono (diskussion | bidrag) Skapade sidan med 'Seriedebutbar är ett årligt event i Stockholm arrangerat av Stadsbiblioteket där serieskapare som bokdebuterat under året intervjuas av två bibliotikarier om sin bok och sitt serieskapande. Efter samtalen kan besökarna köpa böcker och få dem signerade. Initiativtagare till Seriedebutbar är bibliotikarien Patrik Schylström som också är intervjuare, ofta tillsammans med en kollega. Det första eventet hölls 2011. Seriedebutbar har stor bredd i vilka s...' |
Pogono (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
Seriedebutbar är ett årligt event i Stockholm arrangerat av Stadsbiblioteket där serieskapare som bokdebuterat under året intervjuas av två bibliotikarier om sin bok och sitt serieskapande. Efter samtalen kan besökarna köpa böcker och få dem signerade. | '''Seriedebutbar''' är ett årligt event i Stockholm arrangerat av Stadsbiblioteket där serieskapare som bokdebuterat under året intervjuas av två bibliotikarier om sin bok och sitt serieskapande. Efter samtalen kan besökarna köpa böcker och få dem signerade. | ||
Initiativtagare till Seriedebutbar är bibliotikarien [[Patrik Schylström]] som också är intervjuare, ofta tillsammans med en kollega. Det första eventet hölls 2011. | Initiativtagare till Seriedebutbar är bibliotikarien [[Patrik Schylström]] som också är intervjuare, ofta tillsammans med en kollega. Det första eventet hölls 2011. | ||
Versionen från 15 november 2025 kl. 21.56
Seriedebutbar är ett årligt event i Stockholm arrangerat av Stadsbiblioteket där serieskapare som bokdebuterat under året intervjuas av två bibliotikarier om sin bok och sitt serieskapande. Efter samtalen kan besökarna köpa böcker och få dem signerade.
Initiativtagare till Seriedebutbar är bibliotikarien Patrik Schylström som också är intervjuare, ofta tillsammans med en kollega. Det första eventet hölls 2011.
Seriedebutbar har stor bredd i vilka som bjuds in, både verk utan renodlade serier som bilderböcker, exemensarbeten, egenutgivna böcker och böcker utgivna på hybridförlag har varit med.
Eventet har även kallats DebutbarSerier, Debutbar Serier, Seriedebutbaren och Debutbar Stadsbiblioteket.
Seriedebutbar är en variant av Debutbar med skönlitterära författare som arrangerats i olika former på Kulturhuset, Södra teatern, Debaser Medis och Stadsbiblioteket.