The Incredible Hulk (serietidning): Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Mu-bai (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Mu-bai (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 21: | Rad 21: | ||
!bgcolor="#FFEBAD"|# !!bgcolor="#FFEBAD"|Amerikanskt publiceringsdatum !!bgcolor="#FFEBAD"|Svenskt omslag!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk publicering!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | !bgcolor="#FFEBAD"|# !!bgcolor="#FFEBAD"|Amerikanskt publiceringsdatum !!bgcolor="#FFEBAD"|Svenskt omslag!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk publicering!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | ||
|- | |- | ||
| 192 || oktober 1975 || || ''[[Atlantic Special]]'' 10/1979 || | | 102 || april 1968 || || || | ||
|- | |- | ||
| 244 || februari 1980 || || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 1/1982 och 2/1982 || | | 103 || maj 1968 || || || | ||
|- | |||
| 104 || juni 1968 || || || | |||
|- | |||
| 105 || juli 1968 || || || | |||
|- | |||
| 106 || augusti 1968 || || || | |||
|- | |||
| 107 || september 1968 || || || | |||
|- | |||
| 108 || oktober 1968 || || || | |||
|- | |||
| 109 || november 1968 || || || | |||
|- | |||
| 110 || december 1968 || || || | |||
|- | |||
| 115 || maj 1969 || || || | |||
|- | |||
| 116 || juni 1969 || || || | |||
|- | |||
| 117 || juli 1969 || || || | |||
|- | |||
| 121 || november 1969 || || || | |||
|- | |||
| 131 || september 1970 || || || | |||
|- | |||
| 132 || oktober 1970 || || || | |||
|- | |||
| 133 || november 1970 || || || | |||
|- | |||
| 134 || december 1970 || || || | |||
|- | |||
| 135 || januari 1971 || || || | |||
|- | |||
| 136 || februari 1971 || || || | |||
|- | |||
| 137 || mars 1971 || || || | |||
|- | |||
| 138 || april 1971 || || || | |||
|- | |||
| 139 || maj 1971 || || || | |||
|- | |||
| 140 || juni 1971 || || || | |||
|- | |||
| 147 || januari 1972 || || || | |||
|- | |||
| 148 || februari 1972 || || || | |||
|- | |||
| 149 || mars 1972 || || || | |||
|- | |||
| 150 || april 1972 || || || | |||
|- | |||
| 151 || maj 1972 || || || | |||
|- | |||
| 152 || juni 1972 || || || | |||
|- | |||
| 153 || juli 1972 || || || | |||
|- | |||
| 154 || augusti 1972 || || || | |||
|- | |||
| 155 || september 1972 || || || | |||
|- | |||
| 156 || oktober 1972 || || || | |||
|- | |||
| 157 || november 1972 || || || | |||
|- | |||
| 158 || december 1972 || || || | |||
|- | |||
| 159 || januari 1973 || || || | |||
|- | |||
| 160 || februari 1973 || || || | |||
|- | |||
| 161 || mars 1973 || || || | |||
|- | |||
| 162 || april 1973 || || || | |||
|- | |||
| 163 || maj 1973 || || || | |||
|- | |||
| 164 || juni 1973 || || || | |||
|- | |||
| 165 || juli 1973 || || || | |||
|- | |||
| 166 || augusti 1973 || || || | |||
|- | |||
| 167 || september 1973 || || || | |||
|- | |||
| 168 || oktober 1973 || || || | |||
|- | |||
| 169 || november 1973 || || || | |||
|- | |||
| 170 || december 1973 || || || | |||
|- | |||
| 171 || januari 1974 || || || | |||
|- | |||
| 172 || februari 1974 || || || | |||
|- | |||
| 173 || mars 1974 || || || | |||
|- | |||
| 174 || april 1974 || || || | |||
|- | |||
| 175 || maj 1974 || || || | |||
|- | |||
| 176 || juni 1974 || || || | |||
|- | |||
| 177 || juli 1974 || || || | |||
|- | |||
| 178 || augusti 1974 || || || | |||
|- | |||
| 179 || september 1974 || || || | |||
|- | |||
| 180 || oktober 1974 || || || | |||
|- | |||
| 181 || november 1974 || || || | |||
|- | |||
| 182 || december 1974 || || || | |||
|- | |||
| 183 || januari 1975 || || || | |||
|- | |||
| 185 || mars 1975 || || || | |||
|- | |||
| 186 || april 1975 || || || | |||
|- | |||
| 187 || maj 1975 || || || | |||
|- | |||
| 188 || juni 1975 || || || | |||
|- | |||
| 189 || juli 1975 || || || | |||
|- | |||
| 190 || augusti 1975 || || || | |||
|- | |||
| 191 || september 1975 || || || | |||
|- | |||
| 192 || oktober 1975 || || ''[[Atlantic Special]]'' 10/1979 || | |||
|- | |||
| 193 || november 1975 || || || | |||
|- | |||
| 194 || december 1975 || || || | |||
|- | |||
| 195 || januari 1976 || || || | |||
|- | |||
| 196 || februari 1976 || || || | |||
|- | |||
| 197 || mars 1976 || || || | |||
|- | |||
| 198 || april 1976 || || || | |||
|- | |||
| 199 || maj 1976 || || || | |||
|- | |||
| 200 || juni 1976 || || || | |||
|- | |||
| 201 || juli 1976 || || || | |||
|- | |||
| 202 || augusti 1976 || || || | |||
|- | |||
| 203 || september 1976 || || || | |||
|- | |||
| 204 || oktober 1976 || || || | |||
|- | |||
| 205 || november 1976 || || || | |||
|- | |||
| 206 || december 1976 || || || | |||
|- | |||
| 207 || januari 1977 || || || | |||
|- | |||
| 208 || februari 1977 || || || | |||
|- | |||
| 209 || mars 1977 || || || | |||
|- | |||
| 210 || april 1977 || || || | |||
|- | |||
| 211 || maj 1977 || || || | |||
|- | |||
| 212 || juni 1977 || || || | |||
|- | |||
| 213 || juli 1977 || || || | |||
|- | |||
| 214 || augusti 1977 || || || | |||
|- | |||
| 215 || september 1977 || || || | |||
|- | |||
| 216 || oktober 1977 || || || | |||
|- | |||
| 217 || november 1977 || || || | |||
|- | |||
| 218 || december 1977 || || || | |||
|- | |||
| 219 || januari 1978 || || || | |||
|- | |||
| 220 || februari 1978 || || || | |||
|- | |||
| 221 || mars 1978 || || || | |||
|- | |||
| 222 || april 1978 || || || | |||
|- | |||
| 223 || maj 1978 || || || | |||
|- | |||
| 224 || juni 1978 || || || | |||
|- | |||
| 225 || juli 1978 || || || | |||
|- | |||
| 226 || augusti 1978 || || || | |||
|- | |||
| 227 || september 1978 || || || | |||
|- | |||
| 228 || oktober 1978 || || || | |||
|- | |||
| 229 || november 1978 || || || | |||
|- | |||
| 230 || december 1978 || || || | |||
|- | |||
| 231 || januari 1979 || || || | |||
|- | |||
| 232 || februari 1979 || || || | |||
|- | |||
| 233 || mars 1979 || || || | |||
|- | |||
| 234 || april 1979 || || || | |||
|- | |||
| 235 || maj 1979 || || || | |||
|- | |||
| 236 || juni 1979 || || || | |||
|- | |||
| 237 || juli 1979 || || || | |||
|- | |||
| 238 || augusti 1979 || || || | |||
|- | |||
| 239 || september 1979 || || || | |||
|- | |||
| 240 || oktober 1979 || || || | |||
|- | |||
| 241 || november 1979 || || || | |||
|- | |||
| 242 || december 1979 || || || | |||
|- | |||
| 243 || januari 1980 || || || | |||
|- | |||
| 244 || februari 1980 || || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 1/1982 och 2/1982 || | |||
|- | |||
| 245 || mars 1980 || || || | |||
|- | |||
| 246 || april 1980 || || || | |||
|- | |||
| 247 || maj 1980 || || || | |||
|- | |||
| 248 || juni 1980 || || || | |||
|- | |||
| 249 || juli 1980 || || || | |||
|- | |||
| 250 || augusti 1980 || || || | |||
|- | |||
| 251 || september 1980 || || || | |||
|- | |||
| 252 || oktober 1980 || || || | |||
|- | |||
| 253 || november 1980 || || || | |||
|- | |||
| 254 || december 1980 || || || | |||
|- | |||
| 255 || januari 1981 || || || | |||
|- | |||
| 256 || februari 1981 || || || | |||
|- | |||
| 258 || april 1981 || || || | |||
|- | |||
| 259 || maj 1981 || || || | |||
|- | |||
| 260 || juni 1981 || || || | |||
|- | |||
| 261 || juli 1981 || || || | |||
|- | |||
| 262 || augusti 1981 || || || | |||
|- | |||
| 263 || september 1981 || || || | |||
|- | |||
| 264 || oktober 1981 || || || | |||
|- | |||
| 265 || november 1981 || || || | |||
|- | |||
| 266 || december 1981 || || || | |||
|- | |||
| 267 || januari 1982 || || || | |||
|- | |||
| 268 || februari 1982 || || || | |||
|- | |||
| 269 || mars 1982 || || || | |||
|- | |||
| 270 || april 1982 || || || | |||
|- | |||
| 271 || maj 1982 || || || | |||
|- | |||
| 272 || juni 1982 || || || | |||
|- | |||
| 273 || juli 1982 || || || | |||
|- | |||
| 274 || augusti 1982 || || || | |||
|- | |||
| 275 || september 1982 || || || | |||
|- | |||
| 276 || oktober 1982 || || || | |||
|- | |||
| 277 || november 1982 || || || | |||
|- | |||
| 278 || december 1983 || || || | |||
|- | |||
| 279 || januari 1983 || || || | |||
|- | |||
| 280 || februari 1983 || || || | |||
|- | |||
| 281 || mars 1983 || || || | |||
|- | |||
| 282 || april 1983 || || || | |||
|- | |||
| 283 || maj 1983 || || || | |||
|- | |||
| 284 || juni 1983 || || || | |||
|- | |||
| 285 || juli 1983 || || || | |||
|- | |||
| 286 || augusti 1983 || || || | |||
|- | |||
| 287 || september 1983 || || || | |||
|- | |||
| 288 || oktober 1983 || || || | |||
|- | |||
| 289 || november 1983 || || || | |||
|- | |||
| 290 || december 1983 || || || | |||
|- | |||
| 291 || januari 1984 || || || | |||
|- | |||
| 292 || februari 1984 || || || | |||
|- | |||
| 293 || mars 1984 || || || | |||
|- | |||
| 314 || december 1985 || || || | |||
|- | |||
| 315 || januari 1986 || || || | |||
|- | |||
| 316 || februari 1986 || || || | |||
|- | |||
| 317 || mars 1986 || || || | |||
|- | |||
| 318 || april 1986 || || || | |||
|- | |||
| 319 || maj 1986 || || || | |||
|- | |||
| 324 || oktober 1986 || || || | |||
|- | |||
| 325 || november 1986 || || || | |||
|- | |||
| 326 || december 1986 || || || | |||
|- | |||
| 327 || januari 1987 || || || | |||
|- | |||
| 331 || maj 1987 || || || | |||
|- | |||
| 332 || juni 1987 || || || | |||
|- | |||
| 333 || juli 1987 || || || | |||
|- | |||
| 334 || augusti 1987 || || || | |||
|- | |||
| 336 || oktober 1987 || || || | |||
|- | |||
| 337 || november 1987 || || || | |||
|- | |||
| 338 || december 1987 || || || | |||
|- | |||
| 339 || januari 1988 || || || | |||
|- | |||
| 340 || februari 1988 || || || | |||
|- | |||
| 341 || mars 1988 || || || | |||
|- | |||
| 342 || april 1988 || || || | |||
|- | |||
| 343 || maj 1988 || || || | |||
|- | |||
| 344 || juni 1988 || || || | |||
|- | |||
| 345 || juli 1988 || || || | |||
|- | |||
| 346 || augusti 1988 || || || | |||
|} | |} | ||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Versionen från 27 oktober 2009 kl. 00.36
The Incredible Hulk är en amerikansk serietidning från Marvel med Hulk i huvudrollen. Idag har Marvel publicerat ett 130-tal titlar med Hulk med annuals, engångspublikationer, miniserier och reprintböcker.
Titlar
| Amerikansk titel | Utgivningstid | Nummer | På svenska | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| Incredible Hulk | maj 1962 - mars 1963 | 1-6 | NOT 1: Hulks första framträdande i #1. NOT 2: Hulk fick en egen serie igen 18 månader senare i Tales to Astonish #59 | |
| Incredible Hulk | april 1968 - mars 1999 | 374 (#102-474 och #-1) | När Hulks popularitet hade ökat under 1960-talet så beslutade Marvel att ge honom en helt egen tidning, så 1968 års Hulk fortsatte numreringen från Tales to Astonish |
Detaljlista
Incredible Hulk (1968-1999)
| # | Amerikanskt publiceringsdatum | Svenskt omslag | Svensk publicering | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| 102 | april 1968 | |||
| 103 | maj 1968 | |||
| 104 | juni 1968 | |||
| 105 | juli 1968 | |||
| 106 | augusti 1968 | |||
| 107 | september 1968 | |||
| 108 | oktober 1968 | |||
| 109 | november 1968 | |||
| 110 | december 1968 | |||
| 115 | maj 1969 | |||
| 116 | juni 1969 | |||
| 117 | juli 1969 | |||
| 121 | november 1969 | |||
| 131 | september 1970 | |||
| 132 | oktober 1970 | |||
| 133 | november 1970 | |||
| 134 | december 1970 | |||
| 135 | januari 1971 | |||
| 136 | februari 1971 | |||
| 137 | mars 1971 | |||
| 138 | april 1971 | |||
| 139 | maj 1971 | |||
| 140 | juni 1971 | |||
| 147 | januari 1972 | |||
| 148 | februari 1972 | |||
| 149 | mars 1972 | |||
| 150 | april 1972 | |||
| 151 | maj 1972 | |||
| 152 | juni 1972 | |||
| 153 | juli 1972 | |||
| 154 | augusti 1972 | |||
| 155 | september 1972 | |||
| 156 | oktober 1972 | |||
| 157 | november 1972 | |||
| 158 | december 1972 | |||
| 159 | januari 1973 | |||
| 160 | februari 1973 | |||
| 161 | mars 1973 | |||
| 162 | april 1973 | |||
| 163 | maj 1973 | |||
| 164 | juni 1973 | |||
| 165 | juli 1973 | |||
| 166 | augusti 1973 | |||
| 167 | september 1973 | |||
| 168 | oktober 1973 | |||
| 169 | november 1973 | |||
| 170 | december 1973 | |||
| 171 | januari 1974 | |||
| 172 | februari 1974 | |||
| 173 | mars 1974 | |||
| 174 | april 1974 | |||
| 175 | maj 1974 | |||
| 176 | juni 1974 | |||
| 177 | juli 1974 | |||
| 178 | augusti 1974 | |||
| 179 | september 1974 | |||
| 180 | oktober 1974 | |||
| 181 | november 1974 | |||
| 182 | december 1974 | |||
| 183 | januari 1975 | |||
| 185 | mars 1975 | |||
| 186 | april 1975 | |||
| 187 | maj 1975 | |||
| 188 | juni 1975 | |||
| 189 | juli 1975 | |||
| 190 | augusti 1975 | |||
| 191 | september 1975 | |||
| 192 | oktober 1975 | Atlantic Special 10/1979 | ||
| 193 | november 1975 | |||
| 194 | december 1975 | |||
| 195 | januari 1976 | |||
| 196 | februari 1976 | |||
| 197 | mars 1976 | |||
| 198 | april 1976 | |||
| 199 | maj 1976 | |||
| 200 | juni 1976 | |||
| 201 | juli 1976 | |||
| 202 | augusti 1976 | |||
| 203 | september 1976 | |||
| 204 | oktober 1976 | |||
| 205 | november 1976 | |||
| 206 | december 1976 | |||
| 207 | januari 1977 | |||
| 208 | februari 1977 | |||
| 209 | mars 1977 | |||
| 210 | april 1977 | |||
| 211 | maj 1977 | |||
| 212 | juni 1977 | |||
| 213 | juli 1977 | |||
| 214 | augusti 1977 | |||
| 215 | september 1977 | |||
| 216 | oktober 1977 | |||
| 217 | november 1977 | |||
| 218 | december 1977 | |||
| 219 | januari 1978 | |||
| 220 | februari 1978 | |||
| 221 | mars 1978 | |||
| 222 | april 1978 | |||
| 223 | maj 1978 | |||
| 224 | juni 1978 | |||
| 225 | juli 1978 | |||
| 226 | augusti 1978 | |||
| 227 | september 1978 | |||
| 228 | oktober 1978 | |||
| 229 | november 1978 | |||
| 230 | december 1978 | |||
| 231 | januari 1979 | |||
| 232 | februari 1979 | |||
| 233 | mars 1979 | |||
| 234 | april 1979 | |||
| 235 | maj 1979 | |||
| 236 | juni 1979 | |||
| 237 | juli 1979 | |||
| 238 | augusti 1979 | |||
| 239 | september 1979 | |||
| 240 | oktober 1979 | |||
| 241 | november 1979 | |||
| 242 | december 1979 | |||
| 243 | januari 1980 | |||
| 244 | februari 1980 | Dracula 1/1982 och 2/1982 | ||
| 245 | mars 1980 | |||
| 246 | april 1980 | |||
| 247 | maj 1980 | |||
| 248 | juni 1980 | |||
| 249 | juli 1980 | |||
| 250 | augusti 1980 | |||
| 251 | september 1980 | |||
| 252 | oktober 1980 | |||
| 253 | november 1980 | |||
| 254 | december 1980 | |||
| 255 | januari 1981 | |||
| 256 | februari 1981 | |||
| 258 | april 1981 | |||
| 259 | maj 1981 | |||
| 260 | juni 1981 | |||
| 261 | juli 1981 | |||
| 262 | augusti 1981 | |||
| 263 | september 1981 | |||
| 264 | oktober 1981 | |||
| 265 | november 1981 | |||
| 266 | december 1981 | |||
| 267 | januari 1982 | |||
| 268 | februari 1982 | |||
| 269 | mars 1982 | |||
| 270 | april 1982 | |||
| 271 | maj 1982 | |||
| 272 | juni 1982 | |||
| 273 | juli 1982 | |||
| 274 | augusti 1982 | |||
| 275 | september 1982 | |||
| 276 | oktober 1982 | |||
| 277 | november 1982 | |||
| 278 | december 1983 | |||
| 279 | januari 1983 | |||
| 280 | februari 1983 | |||
| 281 | mars 1983 | |||
| 282 | april 1983 | |||
| 283 | maj 1983 | |||
| 284 | juni 1983 | |||
| 285 | juli 1983 | |||
| 286 | augusti 1983 | |||
| 287 | september 1983 | |||
| 288 | oktober 1983 | |||
| 289 | november 1983 | |||
| 290 | december 1983 | |||
| 291 | januari 1984 | |||
| 292 | februari 1984 | |||
| 293 | mars 1984 | |||
| 314 | december 1985 | |||
| 315 | januari 1986 | |||
| 316 | februari 1986 | |||
| 317 | mars 1986 | |||
| 318 | april 1986 | |||
| 319 | maj 1986 | |||
| 324 | oktober 1986 | |||
| 325 | november 1986 | |||
| 326 | december 1986 | |||
| 327 | januari 1987 | |||
| 331 | maj 1987 | |||
| 332 | juni 1987 | |||
| 333 | juli 1987 | |||
| 334 | augusti 1987 | |||
| 336 | oktober 1987 | |||
| 337 | november 1987 | |||
| 338 | december 1987 | |||
| 339 | januari 1988 | |||
| 340 | februari 1988 | |||
| 341 | mars 1988 | |||
| 342 | april 1988 | |||
| 343 | maj 1988 | |||
| 344 | juni 1988 | |||
| 345 | juli 1988 | |||
| 346 | augusti 1988 |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
