Conan (svensk serietidning): Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Mu-bai (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Mu-bai (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 13: | Rad 13: | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Huvudserie !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | ! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Huvudserie !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | ||
|- | |- | ||
| 2 || " | | 1/1973 || "Conan" || || || | ||
|- | |||
| 1/1974 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 2/1974 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 3/1974 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 4/1974 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 5/1974 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 6/1974 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 1/1975 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 2/1975 || "Conan" || || || | |||
|} | |} | ||
| Rad 23: | Rad 37: | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Huvudserie !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | ! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Huvudserie !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | ||
|- | |- | ||
| 1 | | 1 || "Conan" || || || | ||
|- | |||
| 2 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 3 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 4 || "Conan" || || || | |||
|} | |} | ||
| Rad 30: | Rad 50: | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Huvudserie !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | ! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Huvudserie !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | ||
|- | |- | ||
| 1 | | 1 || "Conan" || || || | ||
|} | |} | ||
| Rad 36: | Rad 56: | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Huvudserie !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | ! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Huvudserie !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | ||
|- | |- | ||
| 1 || " | | 1/1984 || "Conan" || || || | ||
|- | |||
| 2/1984 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 3/1984 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 1/1985 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 2/1985 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 3/1985 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 4/1985 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 5/1985 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 6/1985 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 7/1985 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 8/1985 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 9/1985 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 10/1985 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 11/1985 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 12/1985 || "Conan" || || || | |||
|} | |} | ||
| Rad 44: | Rad 92: | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Huvudserie !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | ! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Huvudserie !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | ||
|- | |- | ||
| 1 || " | | 1/1990 || "Conan" || || || | ||
|- | |||
| 2/1990 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 3/1990 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 4/1990 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 1/1991 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 2/1991 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 3/1991 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 4/1991 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 5/1991 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 6/1991 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 7/1991 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 8/1991 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 1/1992 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 2/1992 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 3/1992 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 4/1992 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 5/1992 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 6/1992 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 7/1992 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 8/1992 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 1/1993 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 2/1993 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 3/1993 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 4/1993 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 5/1993 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 6/1993 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 7/1993 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 8/1993 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 1/1994 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 2/1994 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 3/1994 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 4/1994 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 5/1994 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 6/1994 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 7/1994 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 8/1994 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 1/1995 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 2/1995 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 3/1995 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 4/1995 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 5/1995 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 6/1995 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 7/1995 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 8/1995 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 1/1996 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 2/1996 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 3/1996 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 4/1996 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 5/1996 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 6/1996 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 7/1996 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 8/1996 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 1/1997 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 2/1997 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 3/1997 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 4/1997 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 5/1997 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 6/1997 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 7/1997 || "Conan" || || || | |||
|} | |} | ||
| Rad 50: | Rad 214: | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Huvudserie !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | ! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Huvudserie !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | ||
|- | |- | ||
| 1 || " | | 8/1997 || "Conan" || || || | ||
|- | |||
| 1/1998 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 2/1998 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 3/1998 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 4/1998 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 5/1998 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 6/1998 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 7/1998 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 8/1998 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 1/1999 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 2/1999 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 3/1999 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 4/1999 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 5/1999 || "Conan" || || || | |||
|- | |||
| 6/1999 || "Conan" || || || | |||
|} | |} | ||
| Rad 58: | Rad 250: | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Huvudserie !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | ! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Huvudserie !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | ||
|- | |- | ||
| 1 || " | | 1/2000 || "Conan" || || || | ||
|- | |||
| 2/2000 || "Conan" || || || | |||
|} | |} | ||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Versionen från 5 december 2009 kl. 01.36
Denna artikel handlar om den svenska serietidningen. För beskrivning av huvudserien se "Conan barbaren".
Conan, svensk serietidning innehållande fantasyserier av typen "Sword-and-sorcery".
Övriga svenska tidningar som Conan publicerats i är Serie-Nytt, Svärdet med Conan och Superserien (Månriddaren). För en fullständig kronologisk utgivning av Conan-serier i Sverige, se "Conan barbaren".
Utgivningsindex (kronologiskt)
Conan (Semic, 1973–1975)
| Nummer | Huvudserie | Originalomslag | Innehåll | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| 1/1973 | "Conan" | |||
| 1/1974 | "Conan" | |||
| 2/1974 | "Conan" | |||
| 3/1974 | "Conan" | |||
| 4/1974 | "Conan" | |||
| 5/1974 | "Conan" | |||
| 6/1974 | "Conan" | |||
| 1/1975 | "Conan" | |||
| 2/1975 | "Conan" |
Conan (album) (Carlsen/if, 1978–1979)
| Nummer | Huvudserie | Originalomslag | Innehåll | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| 1 | "Conan" | |||
| 2 | "Conan" | |||
| 3 | "Conan" | |||
| 4 | "Conan" |
Conan - barbaren (album) (Atlantic Förlags, 1983)
| Nummer | Huvudserie | Originalomslag | Innehåll | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| 1 | "Conan" |
Conan (Semic, 1984–1985)
| Nummer | Huvudserie | Originalomslag | Innehåll | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| 1/1984 | "Conan" | |||
| 2/1984 | "Conan" | |||
| 3/1984 | "Conan" | |||
| 1/1985 | "Conan" | |||
| 2/1985 | "Conan" | |||
| 3/1985 | "Conan" | |||
| 4/1985 | "Conan" | |||
| 5/1985 | "Conan" | |||
| 6/1985 | "Conan" | |||
| 7/1985 | "Conan" | |||
| 8/1985 | "Conan" | |||
| 9/1985 | "Conan" | |||
| 10/1985 | "Conan" | |||
| 11/1985 | "Conan" | |||
| 12/1985 | "Conan" |
Conan (Semic och Satellitförlaget, 1990–1997)
| Nummer | Huvudserie | Originalomslag | Innehåll | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| 1/1990 | "Conan" | |||
| 2/1990 | "Conan" | |||
| 3/1990 | "Conan" | |||
| 4/1990 | "Conan" | |||
| 1/1991 | "Conan" | |||
| 2/1991 | "Conan" | |||
| 3/1991 | "Conan" | |||
| 4/1991 | "Conan" | |||
| 5/1991 | "Conan" | |||
| 6/1991 | "Conan" | |||
| 7/1991 | "Conan" | |||
| 8/1991 | "Conan" | |||
| 1/1992 | "Conan" | |||
| 2/1992 | "Conan" | |||
| 3/1992 | "Conan" | |||
| 4/1992 | "Conan" | |||
| 5/1992 | "Conan" | |||
| 6/1992 | "Conan" | |||
| 7/1992 | "Conan" | |||
| 8/1992 | "Conan" | |||
| 1/1993 | "Conan" | |||
| 2/1993 | "Conan" | |||
| 3/1993 | "Conan" | |||
| 4/1993 | "Conan" | |||
| 5/1993 | "Conan" | |||
| 6/1993 | "Conan" | |||
| 7/1993 | "Conan" | |||
| 8/1993 | "Conan" | |||
| 1/1994 | "Conan" | |||
| 2/1994 | "Conan" | |||
| 3/1994 | "Conan" | |||
| 4/1994 | "Conan" | |||
| 5/1994 | "Conan" | |||
| 6/1994 | "Conan" | |||
| 7/1994 | "Conan" | |||
| 8/1994 | "Conan" | |||
| 1/1995 | "Conan" | |||
| 2/1995 | "Conan" | |||
| 3/1995 | "Conan" | |||
| 4/1995 | "Conan" | |||
| 5/1995 | "Conan" | |||
| 6/1995 | "Conan" | |||
| 7/1995 | "Conan" | |||
| 8/1995 | "Conan" | |||
| 1/1996 | "Conan" | |||
| 2/1996 | "Conan" | |||
| 3/1996 | "Conan" | |||
| 4/1996 | "Conan" | |||
| 5/1996 | "Conan" | |||
| 6/1996 | "Conan" | |||
| 7/1996 | "Conan" | |||
| 8/1996 | "Conan" | |||
| 1/1997 | "Conan" | |||
| 2/1997 | "Conan" | |||
| 3/1997 | "Conan" | |||
| 4/1997 | "Conan" | |||
| 5/1997 | "Conan" | |||
| 6/1997 | "Conan" | |||
| 7/1997 | "Conan" |
Conan (Egmont, 1997–1999)
| Nummer | Huvudserie | Originalomslag | Innehåll | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| 8/1997 | "Conan" | |||
| 1/1998 | "Conan" | |||
| 2/1998 | "Conan" | |||
| 3/1998 | "Conan" | |||
| 4/1998 | "Conan" | |||
| 5/1998 | "Conan" | |||
| 6/1998 | "Conan" | |||
| 7/1998 | "Conan" | |||
| 8/1998 | "Conan" | |||
| 1/1999 | "Conan" | |||
| 2/1999 | "Conan" | |||
| 3/1999 | "Conan" | |||
| 4/1999 | "Conan" | |||
| 5/1999 | "Conan" | |||
| 6/1999 | "Conan" |
Conan (Full Stop Media, 2000)
| Nummer | Huvudserie | Originalomslag | Innehåll | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| 1/2000 | "Conan" | |||
| 2/2000 | "Conan" |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
