Xenozoicum: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Love (diskussion | bidrag) m →Publicering på svenska: ofullständig amerikansk utgivning |
Love (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 17: | Rad 17: | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Svensk publicering | ! bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Svensk publicering | ||
|- | |||
|"Xenozoic", ''Death Rattle'' nr 8 || | |||
|- | |- | ||
|"An archipelago of stone", ''Xenozoic Tales'' nr 1 || "En arkipelag av sten", ''Seriemagasinet Extra'' nr 2/1990<br>"Öar av sten", ''Fantomen'' nr 1/1994 | |"An archipelago of stone", ''Xenozoic Tales'' nr 1 || "En arkipelag av sten", ''Seriemagasinet Extra'' nr 2/1990<br>"Öar av sten", ''Fantomen'' nr 1/1994 | ||
| Rad 27: | Rad 29: | ||
|- | |- | ||
|"Rogue", ''Xenozoic Tales'' nr 2 || "Odjuret", ''Fantomen'' nr 10/1994 | |"Rogue", ''Xenozoic Tales'' nr 2 || "Odjuret", ''Fantomen'' nr 10/1994 | ||
|- | |- | ||
|"Mammoth pitfall", ''Xenozoic Tales'' nr 2 || "Mammutfällan", ''Fantomen'' nr 11/1994 | |"Mammoth pitfall", ''Xenozoic Tales'' nr 2 || "Mammutfällan", ''Fantomen'' nr 11/1994 | ||
Versionen från 29 januari 2006 kl. 22.20
"Xenozoicum" ("Xenozoic Tales" i original) är en amerikansk science fiction-serie om en framtidsvärld där dinosaurierna har återkommit och dominerar jorden, skapad av Mark Schultz. Serien har även tecknats av Steve Stiles.
Den första xenozoiska historien dök upp i den amerikanska tidningen Death Rattle Anthology nr 8, 1986. Året därpå fick serien sin egen serietidning i USA betitlad Xenozoic Tales.
Spinoffserien "Cadillacs and Dinosaurs" har under Schultz övervakning publicerats av både Marvel och Topps i USA.
Publicering på svenska
Under titeln "Jack Cadillac" publicerades serien i Seriemagasinet Extra 1990–91, samt tio avsnitt av "Xenozoicum" publicerades i svenska Fantomen under 1994.
| Originaltitel | Svensk publicering |
|---|---|
| "Xenozoic", Death Rattle nr 8 | |
| "An archipelago of stone", Xenozoic Tales nr 1 | "En arkipelag av sten", Seriemagasinet Extra nr 2/1990 "Öar av sten", Fantomen nr 1/1994 |
| "Opportunists", Xenozoic Tales nr 1 | "Opportunisterna", Seriemagasinet Extra nr 2/1990 "De flygande väktarna", Fantomen nr 2/1994 |
| "Law of the land", Xenozoic Tales nr 1 | "Djungelns lag", Seriemagasinet Extra nr 2/1991 "Vildmarkens lag", Fantomen nr 6/1994 |
| "Vägvalet", Seriemagasinet Extra nr 2/1991 "Vid vägens slut", Fantomen nr 5/1994 | |
| "Rogue", Xenozoic Tales nr 2 | "Odjuret", Fantomen nr 10/1994 |
| "Mammoth pitfall", Xenozoic Tales nr 2 | "Mammutfällan", Fantomen nr 11/1994 |
| "Rules of the game", Xenozoic Tales nr 2 | "Spelets regler", Fantomen nr 13/1994 |
| "Benefactor", Xenozoic Tales nr 3 | "Hjälparen", Fantomen nr 15/1994 |
| "History lesson", Xenozoic Tales nr 4 | "Historielektionen", Fantomen nr 20/1994 |
| "Excursion", Xenozoic Tales nr 5 | "Utflykten", Fantomen nr 23/1994 |
| "Foundling", Xenozoic Tales nr 6 | |
| "Green air", Xenozoic Tales nr 6 | |
| "The growing pool", Xenozoic Tales nr 7 | |
| "In the dreamtime", Xenozoic Tales nr 8 | |
| "Last link in the chain", Xenozoic Tales nr 9 | |
| "The aqueduct", Xenozoic Tales nr 9 | |
| "Lords of the earth", Xenozoic Tales nr 10 | |
| "Fields of expertise", Xenozoic Tales nr 10 | |
| "Primeval", Xenozoic Tales nr 11 | |
| "Report from the resistance", Xenozoic Tales nr 11 | |
| "Two cities", Xenozoic Tales nr 12 | |
| "A Woman's work", Xenozoic Tales nr 12 | |
| "Dangerous grounds", Xenozoic Tales nr 13 | |
| "Another swarm", Xenozoic Tales nr 14 |