Paul Temple: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Mu-bai (diskussion | bidrag) |
Mu-bai (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 20: | Rad 20: | ||
|- | |- | ||
|||||Paul Temple och kidnapparna|||||||||||| Paul Temple 7/1971 | |||||Paul Temple och kidnapparna|||||||||||| Paul Temple 7/1971 | ||
|- | |||
|||||Ateljémordet||||Frank McNamara|||||||| Seriepocket 120 | |||
|- | |- | ||
||||||| ||Frank McNamara||? / 1971-05-01|||||| | ||||||| ||Frank McNamara||? / 1971-05-01|||||| | ||
Versionen från 8 augusti 2012 kl. 22.04

Paul Temple, brittisk deckarserie som ursprungligen publicerades i London Evening News mellan 19 november 1951 och 1 maj 1971. Tecknare var Alfred Sindall, Bill Bailey och John McNamara (1954-1971). Författare kan från början ha varit Paul Temples upphovsman, Francis Durbridge.
Brittiska dagspressavsnitt
| Originaltitel | Svensk titel | Författare | Tecknare | Datum | Antal strippar | Stripp nummer | Svensk publicering | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Alfred Sindall | 1951-11-19 / ? | ||||||
| Paul Temple och kidnapparna | Paul Temple 7/1971 | |||||||
| Ateljémordet | Frank McNamara | Seriepocket 120 | ||||||
| Frank McNamara | ? / 1971-05-01 |
Svensk publicering
Paul Temple Utgavs av Semic. Innehöll förutom titelserien även Jeff Cobb.
- 1970: 2 nr
- 1971: 7 nr
- nr 120
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
