500 Manga Heroes and Villains: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Skapade sidan med 'kategori:Serieteori right|thumb|'''"500 Manga Heroes & Villains"'''. © [[Barrow's]] '''500 Manga Heroes and Villains''', bok om manga a...' |
mIngen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
[[kategori:Serieteori]] | [[kategori:Serieteori]] | ||
[[Bild:500manga.jpg|right|thumb|'''"500 Manga Heroes & Villains"'''. © [[Barrow's]]]] | [[Bild:500manga.jpg|right|thumb|'''"500 Manga Heroes & Villains"'''. © [[Barrow's]]]] | ||
'''500 Manga Heroes and Villains''', bok om [[manga]] av [[Helen McCarthy]]. | '''500 Manga Heroes and Villains''', bok om [[manga]] och deras karaktärer av [[Helen McCarthy]]. | ||
Utgiven 2006 av [[Barrow's]]. | Utgiven 2006 av [[Barrow's]]. | ||
== Innehåll == | |||
{| class="wikitable" | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | About this Book | |||
| <small>7</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | Manga: A Brief History | |||
| <small>10</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | 1. Male Heroes | |||
| <small>16</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | 2. Female Heroes | |||
| <small>86</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | 3. Antiheroes | |||
| <small>140</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | 4. Male Villains | |||
| <small>196</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | 5. Female Villains | |||
| <small>238</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | 6. Non-humanoid & Semi-human Heroes and Villains | |||
| <small>262</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | 7. Teams | |||
| <small>292</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | 8. Historical, Mythical, & Literary Heroes and Villains | |||
| <small>320</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | Bibliography | |||
| <small>344</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | Index | |||
| <small>345</small> | |||
|- | |||
|} | |||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Versionen från 25 maj 2013 kl. 19.43

500 Manga Heroes and Villains, bok om manga och deras karaktärer av Helen McCarthy.
Utgiven 2006 av Barrow's.
Innehåll
| About this Book | 7 |
| Manga: A Brief History | 10 |
| 1. Male Heroes | 16 |
| 2. Female Heroes | 86 |
| 3. Antiheroes | 140 |
| 4. Male Villains | 196 |
| 5. Female Villains | 238 |
| 6. Non-humanoid & Semi-human Heroes and Villains | 262 |
| 7. Teams | 292 |
| 8. Historical, Mythical, & Literary Heroes and Villains | 320 |
| Bibliography | 344 |
| Index | 345 |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
