Karl Kämpe Äventyraren: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Skapade sidan med '{{Faktaruta serietidning |titel =Karl Kämpe Äventyraren |version = |omslag =KarlKampe2.png |land =Sverige |språk =svenska |från =2016 |till = |...' |
Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 7: | Rad 7: | ||
|från =2016 | |från =2016 | ||
|till = | |till = | ||
|förlag = | |förlag =Jörgen Karlsson | ||
|ISSN = | |ISSN = | ||
|före = | |före = | ||
|efter = | |efter = | ||
|webbplats = | |webbplats =http://www.karlkampe.se | ||
|1 = | |1 = karlkampe.se | ||
|utökning = | |utökning = | ||
}} | }} | ||
| Rad 20: | Rad 20: | ||
[[Kategori:Svenska serietidningar]] | [[Kategori:Svenska serietidningar]] | ||
''' | '''Karl Kämpe Äventyraren''' är en svensk serietidning utgiven av [[Jörgen Karlsson]] på hans eget förlag sedan 2016. Handlingen utspelar sig runt den svenska karolinen [[Karl Kämpe]] och dennes vandringar i Europa på 1700-talet. | ||
Tidningen säljs huvudsakligen genom direktbeställning från Karl Kämpes hemsida men även på [[mässor]] direkt från redaktör och skapare. | |||
== Innehåll == | == Innehåll == | ||
| Rad 31: | Rad 32: | ||
| 1-2016 || Omslag || - || [[Daniel Karlsson]] | | 1-2016 || Omslag || - || [[Daniel Karlsson]] | ||
|- | |- | ||
| || "[[Djävulens kusk]]" || | | || "[[Djävulens kusk]]" || 12 || [[Jörgen Karlsson]] (Manus) och [[Per Folmer]] (Bild) | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
| Rad 40: | Rad 41: | ||
| 2-2017 || Omslag || - || [[Daniel Karlsson]] | | 2-2017 || Omslag || - || [[Daniel Karlsson]] | ||
|- | |- | ||
| || "[[Den enda kvinnan]]" || | | || "[[Den enda kvinnan]]" || 21 || [[Jörgen Karlsson]] (Manus) och [[Reine Rosenberg]] (Bild) | ||
|- | |||
| || "[[Bryskt uppvaknande]]" || 6 || [[Jörgen Karlsson]] (Manus) och [[Johan Elebrink]] (Bild) | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versionen från 21 december 2017 kl. 22.45
| Karl Kämpe Äventyraren | |
| Karl Kämpe Äventyraren (2016–) | |
| Land: | |
|---|---|
| Språk: | |
| Startade: | 2016 |
| Förlag: | Jörgen Karlsson |
| Webblänkar | |
| [[1]] | |
Karl Kämpe Äventyraren är en svensk serietidning utgiven av Jörgen Karlsson på hans eget förlag sedan 2016. Handlingen utspelar sig runt den svenska karolinen Karl Kämpe och dennes vandringar i Europa på 1700-talet.
Tidningen säljs huvudsakligen genom direktbeställning från Karl Kämpes hemsida men även på mässor direkt från redaktör och skapare.
Innehåll
| Nummer | Serie | Antal sidor | Upphovsman |
|---|---|---|---|
| 1-2016 | Omslag | - | Daniel Karlsson |
| "Djävulens kusk" | 12 | Jörgen Karlsson (Manus) och Per Folmer (Bild) |
| Nummer | Serie | Antal sidor | Upphovsman |
|---|---|---|---|
| 2-2017 | Omslag | - | Daniel Karlsson |
| "Den enda kvinnan" | 21 | Jörgen Karlsson (Manus) och Reine Rosenberg (Bild) | |
| "Bryskt uppvaknande" | 6 | Jörgen Karlsson (Manus) och Johan Elebrink (Bild) |