Diskussion:Små serier: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Stefan (diskussion | bidrag)
-- ~~~~: nytt avsnitt
 
Stefan (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
 
Rad 1: Rad 1:
==  -- [[Användare:Stefan|Stefan]] ([[Användardiskussion:Stefan|diskussion]]) 25 november 2025 kl. 23.20 (CET) -- [[Användare:Stefan|Stefan]] ([[Användardiskussion:Stefan|diskussion]]) 25 november 2025 kl. 23.20 (CET) ==
== Utgivningsår ==
== Utgivningsår ==
Seriewikin anger inte samma utgivningsår som Libris för "Små serier". Jag har inte kollat "Små sagor".
Seriewikin anger inte samma utgivningsår som Libris för "Små serier". Jag har inte kollat "Små sagor".
Rad 6: Rad 4:
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
! # !! Seriewikin !! Libris
! # !! Seriewikin !! Libris !! Seriekatalogen
|-
|-
| 1-4 || align="center" | 2003 || align="center" | 2004
| 1-3 || align="center" | 2003 || align="center" | 2004 || align="center" | 2003
|-
|-
| 5-8 || colspan="2" align="center" | 2004
| 4 || align="center" | 2003 || align="center" colspan="2" | 2004
|-
|-
| 9-12 || colspan="2" align="center" | 2005
| 5-8 || colspan="3" align="center" | 2004
|-
|-
| 13-16 || colspan="2" align="center" | 2006
| 9-10 || colspan="2" align="center" | 2005 || align="center" | 2004
|-
|-
| 1-4<br>(nytryck) || align="center" | &mdash; || align="center" | 2008
| 11-12 || colspan="3" align="center" | 2005
|-
| 13-16 || colspan="3" align="center" | 2006
|-
| 1-4<br>(nytryck) || align="center" | &mdash; || align="center" colspan="2" | 2008
|}
|}
; Disney
; Disney
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
! # !! Seriewikin !! Libris
! # !! Seriewikin !! Libris !! Seriekatalogen
|-
|-
| 1-4 || align="center" | 2004 || align="center" | &mdash;
| 1-4 || align="center" | 2004 || align="center" | &mdash; || align="center" | 2004
|-
|-
| 5-12 || colspan="2" align="center" | 2004
| 5-12 || colspan="3" align="center" | 2004
|-
|-
| 13-16 || align="center" | 2005 || align="center" | 2004
| 13-16 || align="center" | 2005 || align="center" colspan="2" | 2004
|-
|-
| 17-24 || colspan="2" align="center" | 2005
| 17-24 || colspan="3" align="center" | 2005
|-
|-
| 25-32 || colspan="2" align="center" | 2006
| 25-32 || colspan="3" align="center" | 2006
|}
|}
; Länk
; Länkar
* [https://libris.kb.se/hitlist?f=&q=WSER%3aSm%c3%a5+serier&r=&m=10&s=rc&t=&d=libris&p=1 Små serier] enligt Libris
* [https://libris.kb.se/hitlist?f=&q=WSER%3aSm%c3%a5+serier&r=&m=10&s=rc&t=&d=libris&p=1 Små serier] enligt Libris
* [https://seriekatalogen.se/title/#bamse_sma_serier_-_for_de_allra_minsta Bamse] enligt Seriekatalogen
* [https://seriekatalogen.se/title/#sma_serier_-_for_de_allra_minsta Disney] enligt Seriekatalogen
[[Användare:Stefan|Stefan]] ([[Användardiskussion:Stefan|diskussion]]) 25 november 2025 kl. 23.20 (CET)
[[Användare:Stefan|Stefan]] ([[Användardiskussion:Stefan|diskussion]]) 25 november 2025 kl. 23.20 (CET)
: Jag har lagt till årtal enligt Seriekatalogen, som ibland skiljer sig från Seriewikin och Libris. [[Användare:Stefan|Stefan]] ([[Användardiskussion:Stefan|diskussion]]) 25 november 2025 kl. 23.49 (CET)

Nuvarande version från 25 november 2025 kl. 23.49

Utgivningsår

Seriewikin anger inte samma utgivningsår som Libris för "Små serier". Jag har inte kollat "Små sagor".

Bamse
# Seriewikin Libris Seriekatalogen
1-3 2003 2004 2003
4 2003 2004
5-8 2004
9-10 2005 2004
11-12 2005
13-16 2006
1-4
(nytryck)
2008
Disney
# Seriewikin Libris Seriekatalogen
1-4 2004 2004
5-12 2004
13-16 2005 2004
17-24 2005
25-32 2006
Länkar

Stefan (diskussion) 25 november 2025 kl. 23.20 (CET)

Jag har lagt till årtal enligt Seriekatalogen, som ibland skiljer sig från Seriewikin och Libris. Stefan (diskussion) 25 november 2025 kl. 23.49 (CET)